Ай жердің серігі

Есмурзина Айгерім Жақсылыққызы
Астана қаласы, 70-мектеп-лицей
1403
Дүниетану
Тақырыбы:
Ай жердің серігі

Сабақтың мақсаты

2.4.1.2 – Жердің табиғи серігін анықтау;

2.1.2.2 – Бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже).

Сабақтың нәтижесі

Барлық оқушылар:

Оқулықта  берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың маңызы туралы айтып береді.

Кейбір оқушылар:

Білімді сыныптастарына түсіндіріп, оқулықтан тыс ресурстар қосады.

Бағалау  критерийлері

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындайды.

Сабақ барысында  тыңдаушының назарын өзіне аударады.

Ресурстар

 https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/televizionnye-programmy/5-minut-obo-vsyom/lesson/030-tas-dauiri-unggirdegi-mektep-ai-ehtiket

https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/televizionnye-programmy/bilgish-shou/lesson/ai 

https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/zher-halamshary/lesson/aj-zher-serigi

https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/zher-halamshary/lesson/aj-zher-serigi

https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/zher-halamshary/lesson/aj-zher-serigi

https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/zher-halamshary/lesson/aj-zher-serigi

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі

Сабақтың барысы

Сабақтың басталуы

10 мин

Психологиялық ахуал

Сыныптағы оқушылардың ынтымақтастығын арттыру.

«Көрші»

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі тренинг барысын айтамыз,

Себебі біз бір үлкен отбасымыз.

Көрші  сөзін қай сөзбен алмастыруға болады?

Топқа бөлу

Оқушыларды туған күндері бойынша қыс, жаз, көктем, күз мезгілдеріне қарай топтарға бөледі.

Қазір қай мезгіл? Қандай ай?

Ай сөзінің неше мағынасы бар?

Ай – уақыт өлшем бірлігі.

Ай – аспан денелері.

Бүгінгі тақырыбымыз аспан денелерінің бірі – Ай.

Сабақтың ортасы

20 мин.

–  Балалар, біз бүгін  Білгішпен бірге  Айға саяхат  жасаймыз. Сендерге Білгіштің қоятын сұрағы бар екен.

білгіш

– Неге айдың бір жағын ғана көреміз?

Оқушылар болжамдарын айтады.

«Болжам жасау»

https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/televizionnye-programmy/5-minut-obo-vsyom/lesson/030-tas-dauiri-unggirdegi-mektep-ai-ehtiket

Оқушылардың болжамдарынан кейін нақты жауап айтылады.

Балалар, біз ай туралы көп нәрсе біле бермейміз. Олай болса айды бірге зерттеп көрейікші.

Сергіту сәті

Балалар, бүгін  Білгішпен бірге Айға саяхат  жасаймыз.

https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/televizionnye-programmy/bilgish-shou/lesson/ai 

«Блумның алты  күлтесі» стратегиясы

Топтық жұмыс. Әр топ ай тақырыбына сұрақ  құрастырады.

1-топ: Қарапайым сұрақ.

2-топ: Шығармашылық  сұрақ.

3-топ: Бағалау  сұрағы.

4-топ: Нақтылау сұрағы.

5-топ: Интерпретациялық сұрақ.

6-топ: Тәжірибелік сұрақ.

Сұрақтарымыздың жауабын білу үшін тақтаға назар аударамыз.

1-слайд

https://bilimland.kz/upload/content/lesson/13820/media/30deb73853df6017a857de2dc961e8d5/content/script_00005/media/mcc_ns_05_02_01.jpg

Ай  шамамен  4,5 млрд жыл бұрын үлкен аспан денесі жермен соқтығысқанда болған жарылыстан кері шашылған қатты денелер қалдықтары Жерді айнала қозғалу үшін бірге жиналуынан пайда болады. Уақыт өте олар балқып, қосылып содан соң суып Айды құрған.

https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/zher-halamshary/lesson/aj-zher-serigi

 2-слайд

https://bilimland.kz/upload/content/lesson/13820/media/30deb73853df6017a857de2dc961e8d5/content/script_00005/media/mcc_ns_05_08_01.jpg

Айда атмосфера жоқ.  2009 жылы айдан су табылған. Айда жел жоқ, айда ешқандай ауа райы құбылыстары болмайды. Айға алғаш аяқ басқан адам – Нил Армстронг.

Критериалды бағалау

https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/zher-halamshary/lesson/aj-zher-serigi

Тәжірибелік жұмыс

https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/zher-halamshary/lesson/aj-zher-serigi

Сабақтың соңы

10 мин.

Қалыптастырушы бағалау

бағалау

https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/zher-halamshary/lesson/aj-zher-serigi

Кері  байланыс

Қалаған сөйлемді аяқта

Мен... түсіндім

Менің ойымша... дұрыс болар еді

Мен өзіме... ала алмадым, себебі...

Мен... мақсат етемін.

Мен... ризалығымды білдіремін.

Мен... толықтырамын.

Рефлексия

«Шапалақ» әдісі

Түсіндім –  шаплақтайды.

Білімімді әлі де толықтыруым керек – аяқтарын тарсылдатады.

Түсінбедім – үндемей тұрады.

Үй тапсырмасы

Оқулықтағы ақпаратпен танысу.

Қате туралы хабарландыру