Қоректік тізбектегі өсімдіктер

Ажибаева Жулдыз Сазанбаевна
Ажибаева Жулдыз Сазанбаевна
Ақтөбе
Қазан
Қазан жалпы негізгі білім беретін мектебі
Жаратылыстану
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Мен - зерттеушімін
Тақырып:

Қоректік тізбектегі өсімдіктер

28.12.2019
208
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 4.2.1.1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау <br>
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:экожүйе құрамындағы қоректік тізбек және қоректік торларды құрайтынағзалардысалыстырады. Көпшілік оқушылар:эко жүйелерде мекен&nbsp; ететін ағзалардың қоректік тізбектер&nbsp; мен&nbsp; қоректік тор&nbsp; құрастырады. Кейбір оқушылар:қоректік тізбекті құрайтын жайылымдылық және&nbsp; детриттік түрлерін&nbsp; түсіндіреді <br>
Пәнаралық байланыстар Дүниетану,математика

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>&nbsp;Ұйымдастыру&nbsp; кезеңі</p><p> «Артық сөзді тап»</p><p>&nbsp; Миға шабуыл:&nbsp; Біздің әлем -&nbsp; кездейсоқ емес, әрбір заттың ЖҮЙЕСІ бар. </p><p>Тірі табиғаттың қандай жүйесі жайлы айтылған? </p><p>Оқушылар бір – бірімен талқылып, жауаптарын ұсынады.</p><p>&nbsp; О: Қоректік тізбек&nbsp;&nbsp; Жаңа тақырыпқа шығу: </p><p>Қоректік тізбек&nbsp;&nbsp; Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау </p><p>Пәндік лексика және терминология&nbsp; <br></p> презентация

Сабақ ортасы

<p>Жаңа сабақ:&nbsp;</p><p> Қоректік тізбек&nbsp; - ағзалардың бір – бірімен қоректені барысындағы қатынастары Трофикалық (қоректік) деңгей: </p><p>•&nbsp;&nbsp; &nbsp;Бірінші қоректік деңгей - продуценттер&nbsp; </p><p>•&nbsp;&nbsp; &nbsp;Екінші қоректік деңгей - өсімдік қоректі жануарлар немесе фитофагтар (бірінші реттік консументтер). </p><p>•&nbsp;&nbsp; &nbsp;Үшінші қоректік деңгей - өсімдік қоректі жануарлармен қоректенетін жыртқыштар (екінші реттік консументтер). </p><p>•&nbsp;&nbsp; &nbsp;Төртінші қоректік деңгей - екінші реттік жыртқыштар (үшінші реттік тұтынушылар). </p><p>•&nbsp;&nbsp; &nbsp;Ыдыратушы организмдер екінші деңгейден бастап барлық деңгейде кездеседі.&nbsp; </p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;«Атом және молекула» ойыны арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша оқушылар іс әрекеттерді қайталайды. (Мысалы, атомдар шынтақтары арқылы екі-екіден бірікті, аяқтары қолдары арқылы үш-үштен бірікті).&nbsp;&nbsp; </p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Әр топқа әр түрлі трофикалық деңгейге жататын ағзалардың суретін таратып беру. Осы суреттерді қолдана отырып қоректік тізбек жасауын сұрау. Тапсырманы бағалау үшін оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтау.</p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Бағалау критерийі:&nbsp;</p><ul><li> Берілген ағзалардың аттары анықталады;&nbsp;</li><li> &nbsp; Ағзалардың қоректену типі анықталады;&nbsp;&nbsp;</li><li> Ағзаларды қоректік тізбектегі пирамида бойынша орналастырады.&nbsp; </li><li>Регламентті сақтау.</li></ul><p><br></p><p>Әр топ өз жұмыстарын ортаға салып, талқылайды. Қалған топтар бағалау критерийлері бойынша бағалайды.&nbsp; Өзара бағалау: «Сэндвич».&nbsp; </p><p>Оқушыларға стикер таратылып, топтардың жұмысын бағалау үшін 1 жағымды жағын, 1 нашар жағын, 1 ұсыныс білдіру қажет. ФБ: (топтық тапсырма) ең жақсы баяндамашыны жұдырық және алақан арқылы бағалаймыз.&nbsp; Оқушылардың басым бөлігі: Сурет арқылы мағынаны ашу. Бұл қандай ағаштың жапырақтары </p><p>Топтық жұмыс. </p><p>Қоректік&nbsp; тізбекті&nbsp; құрайтын ағзаларды&nbsp; салыстырыңыздар&nbsp; және трофикалық (қоректік)деңгейді&nbsp; анықтаңыздар:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</p><p>1&nbsp;&nbsp;&nbsp; топ- тұтынушылар </p><p>2&nbsp;&nbsp;&nbsp; топ- ыдыратушылар қоректік&nbsp; деңгей:</p><p> I.&nbsp;&nbsp;&nbsp; </p><p>&nbsp;1.продуценттер </p><p>2.өсімдік қоректі жануарлар немесе&nbsp; фитофагтар (бірінші&nbsp; реттік&nbsp; консументтер)&nbsp; </p><p>II.&nbsp;&nbsp;&nbsp; </p><p>1.өсімдік&nbsp; қоректі&nbsp; жануарлармен&nbsp; қоректенетін&nbsp; жыртқыштар (екінші&nbsp; реттік&nbsp; консументтер)&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp;&nbsp; 2. екінші&nbsp; реттік&nbsp; жыртқыштар (үшінші&nbsp; реттік&nbsp; тұтынушылар) </p><p><b>Дескриптор:</b> </p><p>1.қоректік тізбекті&nbsp; құрайтын&nbsp; ағзаларды&nbsp; ажыратады</p><p> 2.Қоректік тізбекке кіретінағзалардың&nbsp; тізбекте орналасу&nbsp; ретін біледі. </p><p>Кері байланыс: смайлик арқылы&nbsp;&nbsp; </p><p>2. Тапсырма . «Ойлан, тап» әдісі.&nbsp;&nbsp; Жұппен&nbsp; жұмыс Берілген&nbsp; суреттер&nbsp; бойынша&nbsp; қоректік&nbsp; тізбек&nbsp; құрастырыңыздар және&nbsp; мекен&nbsp; ету&nbsp;&nbsp; ортасына&nbsp; байланысты қысқа&nbsp;&nbsp; және&nbsp; ұзын&nbsp; тізбекті&nbsp; анықтаңыздар: </p><p><img style="width: 25%;" src="/uploads/lesson_plans/5e06f1047d39b/images/5e06f4e4988f5.png"></p><p>Құрлықтағы&nbsp;&nbsp; қоректену тізбегі&nbsp; қысқа (3-4 буыннан тұрады).</p><p> Мысалы: ағаш- құрт- құс- жыртқыш құс. Су&nbsp; ортасындағы (ұзын). </p><p>Фиопланктон- зоопланктон-майда&nbsp; балықтар- жыртқыш балықтар- адам.&nbsp;</p><p> Дескриптор: </p><p>1. қоректік тізбек пен&nbsp; қоректік&nbsp; тордықұрастырады. </p><p>2. мекен ету&nbsp; ортасына&nbsp; байланысты тізбекті&nbsp; анықтайды.&nbsp; </p><p>Кері байланыс: «Чемодан, қоқыс жәшігі, еттартқыш» әдісі&nbsp; арқылы&nbsp;</p><p>&nbsp; 3тапсырма «Тағы&nbsp; не&nbsp; білгіңіз келеді» әдісі.</p><p> Жеке&nbsp; жұмыс&nbsp; Қоректік тізбек пен&nbsp; тордың жайылымдылық және детриттік&nbsp; түрлерін толықтырыңыз.&nbsp;</p><p> Дескриптор: Ғаламтор&nbsp; желісі&nbsp; арқылы жайылымдылық және&nbsp; детриттік түрлер&nbsp; туралы&nbsp; қосымша&nbsp; ақпарат&nbsp; береді.&nbsp;</p><p> Кері&nbsp; байланыс: жұлдызша&nbsp; беру&nbsp; арқылы&nbsp;&nbsp;</p><p> (Ұ) Оқушыларға өсімдік жапырақтарының оттекті бөлу үдерісін&nbsp; бейнелейтін суреттер</p><p>жинағын көрсету.&nbsp; </p><p><img style="width: 230px;" src="/uploads/lesson_plans/5e06f1047d39b/images/5e06f57ab4f4c.png"><img style="width: 185px;" src="/uploads/lesson_plans/5e06f1047d39b/images/5e06f5894adad.png"></p><p>(Т) Топтарға бірігіп, өсімдік жапырақтарының оттекті бөлу үдерісін&nbsp; талқылап, өз болжамдарын қорғау үшін дәлелдер келтіруді ұсыну. </p><p>Бұл үшін әр топ бақылау жоспарын құрады (оқушылар өсімдіктердің бейнесі бар фото, энциклопедияларды, т.б. пайдаланады).&nbsp;</p><p> Мұғалімнің іс-әрекеті: Фотосинтез бен тыныс алуды неліктен бір-бірінен қарама-қарсы процесс</p><p>Фотосинтез кезінде: </p><p>1.Көмірқышқыл газы мен суды пайдаланады. </p><p>2.Нәтижесінде органикалық зат түзіліп, судың ыдырауынан оттегі бос күйінде бөлінеді. 3.Жарық энергиясы сіңіріледі. </p><p>4.Тек жасыл өсімдіктердің хлоропластарында жүреді. </p><p>5. Тек жарықта ғана жүреді.</p><p> 6.Өсімдіктің салмағы артады.&nbsp; </p><p>Тыныс алу кезінде: </p><p>1. Органикалық зат пен оттегін пайдаланады. </p><p>2.Органикалық зат ыдырап,көмірқышқыл газы мен су бөлінеді. </p><p>3.Органикалық заттың энергиясы босап шығады.</p><p> 4.Барлық тірі жасушаларда жүреді. </p><p>5.Күндіз де, түнде де ұдайы болады. </p><p>6. Өсімдіктің салмағы кемиді.&nbsp;</p><p> Кестені толтыру:&nbsp; </p><p>Білемін&nbsp;&nbsp;&nbsp; Білгім келеді?&nbsp;&nbsp;&nbsp; Үйрендім &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; </p><p><br></p><p> </p> <p>презентация</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Топтық тапсырмалар<br></p>

Сабақтың соңы

Рефлексия: Ойын. Табиғаттан нені үйрендім?&nbsp; - Мен күннен мейірімділікті үйрендім (күнді салу) - Мен судан тазалықты үйрендім (суды салу) - Мен әдемі гүлдерден нәзік болуды үйрендім (гүлді салу) - Мен ағаштан мықты, төзімді болуды үйрендім (ағаштың суреті) - Мен табиғаттан қайырымдылықты үйрендім (құсты бейнелеу) - Мен табиғатты қорғауды үйрендім (шөпті бейнелеу) - Міне балалар, білімдеріңмен еліміздің бірнеше жерлерін гүлдендірдіңдер. Ең көп еңбек сіңірген топты атау, бағалау. <br> Әзірленген үлгілер

Файлдар:

Файлды ару Жаратылыстану

Пікірлер(0)