Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту және бөлу

Батталова Алмагуль Султановна
Батталова Алмагуль Султановна
Костанайская
Костанай
СШ 10
Математика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Тақырып:

Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту және бөлу

05.01.2020
1360
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 5.1.2.29 Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту және бөлу ережелерін қолдану
Сабақтың мақсаты Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту және бөлу ережелерін білу; Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту және бөлу ерекшеліктерін түсіну; Ондық бөлшектерді көбейткенде көбейтіндінің мәнін ауызша табу;  
Бағалау критерийі <p>- Ондық бөлшекті 10, 100, 1000… және 0,1, 0,01, 0,001… сандарына көбейту және бөлу ережесін біледі; </p><p> -ауызша жылдам есептей алады;</p><p> -шамалардың бірі екіншісінің қанша бөлігін құрайтынын түсінеді&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарға баулу Денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты
Пәнаралық байланыс Жаттығу орындау барысында биологиямен байланыс
Алдыңғы білім Ондық бөлшектерді бөлу ережесін білу&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(2 минут)

<p>I Үйымдастыру кезені:</p><p> “Шаттық шеңбері” </p><p> Нұсқау: Балалар орындарында тұрады. Мен сіздерге бірнеше сурет көрсетемін. Егер суретте «күн» бейнеленсе, бір-бірімізге күлімдей қараймыз, «алақан» бейнеленсе, қолымызды қысып амандасамыз,«жүрек» бейнеленсе, құшақтасамыз.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e120f712e36e.png" style="width: 25%;">&nbsp; &nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e120f80429c2.png" style="width: 25%;">&nbsp; &nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e120fc936a85.png" style="width: 25%;"><br></p> Слайд&nbsp;

Сабақтың басы

(5 минут)

<p>«Ой қозғау» </p><p>Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында қайталауға жаттығулар ұсыну</p><p>1 – нұсқа . </p><p> 1) 1000 • 0,554;&nbsp; &nbsp;</p><p> 2) 930 • 0,001;&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>3) 464,5 : 10000;&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p> 4) 0,7674 : 0,001;&nbsp; &nbsp; </p><p>5) 13,3 • 0,01; </p><p> 6) 0,1 • 7602;&nbsp;&nbsp;</p><p>2 – нұсқа . </p><p> 1) 1000 • 0,001636; </p><p> 2) 950,1 • 0,1; </p><p> 3) 86360 : 100; </p><p> 4) 7,82 : 0,1; </p><p> 5) 911,4 • 0,01; </p><p> 6) 10 • 0,5149;&nbsp;&nbsp;</p><p>Дескриптор: оқушылар </p><p> - ондық бөлшектерді 10, 100, 1000;..және 0,1; 0,01; 0,001;.. сандарына көбейтеді; </p><p> - ондық бөлшектерді 10, 100, 1000;.. және 0,1; 0,01; 0,001.. сандарына бөледі;&nbsp; &nbsp;</p><p><b>Өзара бағалау</b></p><p> Оқушылар бір – бірінің дәптерлерін өзара тексереді </p><p> Қызыл алма – қате жоқ; </p><p> Сары алма – 1-2 қате; </p><p> Жасыл алма –2 қатеден жоғары.&nbsp; &nbsp; </p><p>&nbsp;</p> Слайд&nbsp;

Сабақтың ортасы.

(10 минут)

<p><b>Жұптық жұмыс.&nbsp;&nbsp;</b></p><p> Дескриптор:&nbsp; Білім алушы</p><p> -Ондық бөлшекті 10, 100, 1000… сандарына көбейту және бөлу ережесін біледі;</p><p> -Ондық бөлшекті 0,1, 0,01, 0,001… сандарына көбейту және бөлу ережесін біледі;&nbsp;&nbsp;</p><p>1 – жұп:&nbsp;</p><p>1. Бос орындарды толтыр</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e121219b718c.png" style="width: 242px;"></p><p>2. Берілген сандарды 0,1; 0,01 және 0,001 – ге көбейт:</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e1212d80ce94.png" style="width: 392px;"></p><p>2 – жұп&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e12158dc3892.png" style="width: 252px;"></p><p>2. Берілген сандарды 0,1; 0,01 және 0,001 есе кеміт:</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e1215bc6105c.png" style="width: 392px;"></p><p>3 – жұп&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e1215df98750.png" style="width: 50%;"></p><p>2. Берілген сандарды 10; 100 және 1000 – ға көбейт:</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e121642931d1.png" style="width: 420px;"></p><p>4 – жұп&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e1216bb546e6.png" style="width: 206px;"></p><p>2. Берілген сандарды 10, 100 және 1000 есе кеміт&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e1216e18c6f0.png" style="width: 420px;"></p><p>Бір – бірін тексеру </p><p> Жұптық жұмысты орындап болған соң жұптар топтарға бірлесіп жауаптарын тексереді&nbsp; &nbsp;</p> <p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-10-100-1000-zhane-0-1-0-01-0-001-sandaryna-kobejtu?mid=03c37777-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-10-100-1000-zhane-0-1-0-01-0-001-sandaryna-kobejtu?mid=03c37777-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051</a><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-10-100-1000-zhane-0-1-0-01-0-001-sandaryna-kobejtu?mid=03c37777-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051" target="_blank"></a></p><p><br></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-10-100-1000-zhane-0-1-0-01-0-001-sandaryna-kobejtu?mid=03c37778-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-10-100-1000-zhane-0-1-0-01-0-001-sandaryna-kobejtu?mid=03c37778-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051</a></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Слайдта дұрыс жауап бойынша тексереді</p><p><br></p><p> Таратпа материалдары&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Слайд бойынша өздерін бағалау.</p><p><br></p>

Сергіту сәті

(2 минут)

<p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e1217efb276f.png" style="width: 100%;"><br></p> Слайд&nbsp;

Топтық жұмыс

(16 минут)

<p><b>1 – топ </b></p><p> 1 тапсырма </p><p> Қарабауыр торғайдан неше есе ауыр екенін тап:&nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e12185623130.png" style="width: 118px;">&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e121863537dd.png" style="width: 155px;">&nbsp; &nbsp;</p><p>2 тапсырма</p><p> 1) 5,3 м = … см; </p><p> 2) 5,2 кг = … г; </p><p> 3) 34 м2 = … дм2;</p><p> 4) 0,18 м = … дм; </p><p> 5) 92,03 т = …кг&nbsp; &nbsp;теңдігі&nbsp; дұрыс&nbsp; болуы&nbsp; үшін&nbsp; көп&nbsp; нүктенің&nbsp; орнына қажетті санды&nbsp; қойыңдар&nbsp;&nbsp;</p><p><b>2 – топ</b></p><p> 1 тапсырма </p><p> Түйеқұс бір сағат ішінде 3597,6 метр жүреді. Ол екінші түйеқұспен 0,1 сағатта кездеседі. Екеуінің арақашықтығы қандай ?&nbsp; &nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e1218fd7ac73.png" style="width: 225px;"></p><p>2 тапсырма: </p><p> 1) 5,3 м = … см; </p><p> 2) 5,2 кг = … г; </p><p> 3) 34 м2 = … дм2; </p><p> 4) 0,18 м = … дм </p><p> 5) 92,03 т = …кг&nbsp; &nbsp; теңдігі&nbsp; дұрыс&nbsp; болуы&nbsp; үшін&nbsp; көп&nbsp; нүктенің&nbsp; орнына қажетті санды қойыңдар&nbsp;&nbsp;</p><p><b>3 – топ </b></p><p> 1 тапсырма </p><p> Пілдің орташа салмағы 1000 кг, ал адамның орташа салмағы 65 кг. Піл адамнан қаншаға ауыр екенін тап.&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e121977e559a.png" style="width: 153px;">&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e12198c14e19.png" style="width: 136px;">&nbsp;&nbsp;</p><p>2 тапсырма </p><p> 1) 5,3 м = … см; </p><p> 2) 5,2 кг = … г; </p><p> 3) 34 м2 = … дм2; </p><p> 4) 0,18 м = … дм </p><p> 5) 92,03 т = …кг&nbsp; &nbsp;теңдігі&nbsp; дұрыс&nbsp; болуы үшін көп нүктенің орнына қажетті санды қойыңдар</p><p><b>4 – топ </b></p><p> 1 тапсырма</p><p> Құмырсқа өз салмағынан 12 есе ауыр затты көтере алады. Егер құмырсқа 0,01 грамм болса, өзінен неше грамм ауыр затты көтере алады?&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e121a245e706.png" style="width: 183px;">&nbsp;</p><p>2 тапсырма </p><p> 1) 5,3 м = … см; </p><p> 2) 5,2 кг = … г; </p><p> 3) 34 м2 = … дм2; </p><p> 4) 0,18 м = … дм </p><p> 5) 92,03 т = …кг&nbsp; &nbsp;теңдігі дұрыс болуы үшін көп нүктенің орнына қажетті санды қойыңдар&nbsp;&nbsp;</p><p>Дескриптор: Білім алушы </p><p> -Ондық бөлшекті 10, 100, 1000… сандарына көбейту ережесін біледі; </p><p> -Шамалардың бірі екіншісінің қандай бөлігі екенін біледі; </p><p> Мақсаты: ынтымақтастықта жұмыс жасауға, бір-бірін тыңдау, сыйластық құндылықтары дамытылады&nbsp;&nbsp;</p> <p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-10-100-1000-zhane-0-1-0-01-0-001-sandaryna-bolu?mid=ffde4e06-9d59-11e9-be78-49d30a05e" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-10-100-1000-zhane-0-1-0-01-0-001-sandaryna-bolu?mid=ffde4e06-9d59-11e9-be78-49d30a05e</a><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-10-100-1000-zhane-0-1-0-01-0-001-sandaryna-bolu?mid=ffde4e06-9d59-11e9-be78-49d30a05e051" target="_blank"></a></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><a href="https://bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_11510/13.pdf?v1534498909959" target="_blank">https://bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_11510/13.pdf?v1534498909959</a></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>https://bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_12396/9.pdf?v1534498611840&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Слайд бойынша&nbsp; бағалау</p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(5 минут)

<p>Рефлексия&nbsp; <b>«Бағдаршам»</b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e120aec4e653/images/5e121d62504fd.png" style="width: 234px;"></p><p>Үйге тапсырма № 729 № 731 (1 баған)</p> Слайд&nbsp;

Қосымша ақпарат

<p>Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?&nbsp;</p><p>&nbsp; Қабілеті төмен оқушылады уәждеу арқылы алға ілгерілеу Қабілетті оқушыларға қабілеті төмен оқушыларға көмек көрсету ұсынылады&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?</p><p>Бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалау</p><p><br></p><p>Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау</p><p>Сабақта түзу отыруын қадағалау</p>

Пікірлер(0)