Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

Байтымбетова Гаухар Курманалиевна
Байтымбетова Гаухар Курманалиевна
Шымкент
Шымкент
№62 ЖОББМ
Математика
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Аудан. Шамалар
Тақырып:

Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

14.01.2020
334
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: <p>&nbsp;3.3.1.3 тікбұрышты үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S= (a.b):2, S=a2, S=a.b шығарып алу және қолдану </p><p> 3.1.3.2 мм, км/ г, т/см2, дм2, м2 /секунд өлшем бірліктерін қолданып өлшеу;&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақ мақсаттары: <p><b>&nbsp;Барлық білім алушылар: </b>ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу </p><p><b> Білім алушылардың басым бөлігі: </b>Тіктөртбұрыштың (S=a·b), шаршының (S=a 2)ауданын табу формулаларын құру және қолдану. </p><p><b> Кейбір білім алушылар</b>: Тіктөртбұрыштар мен шаршының ауданын табу формуласын қалай құру және қолдану керек екенін түсіндіру.&nbsp; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>&nbsp;Тілдік дағдылар: Аудан деген не және оны қалай табуға болатынын түсіндіре алады. </p><p> Терминология: Аудан, палетка.</p><p> Талқылау: </p><p> - Қандай фигуралардың ауданы бар?</p><p> - Палетканы қалай қолдануға болады?</p><p> Жазылым: Есептерді шығару жолдарын жазу.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дамыту: &nbsp;Өзарасыйластық, жауапкершілік, еңбекқорлық.
Пәнаралық байланыстар: &nbsp; Жаратылыстану.
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім: &nbsp;Санның бөлігін табу және бөлігі арқылы санды табу&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Басы:

(6мин.)

<p><b>&nbsp;Ынталандыру. </b></p><p> Көне заманнан бері ауданды өлшеу қажет болғандығын әңгімеленеді. Өзектендіру. <a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d60-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d60-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe</a><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d60-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1d943d233de/images/5e1d9545ee2c3.png" style="width: 159px;"></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d64-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d64-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe</a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1d943d233de/images/5e1d9557b39be.png" style="width: 159px;"></p><p>Әр фигураның ауданын квадрат сантиметрмен (торкөз – квадрат сантиметр) өлшеңіздер. Торкөздер санын қалай есептедіңіздер? (Қайтадан санаумен). Тіктөртбұрыштың ауданын қалай есптеген ыңғайлы? Бізге ережені еске түсіру керек. Балалар тіктөртбұрыштың (шаршының) ауданын табу ережесін еске түсіріп, жазып алады.&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp;&nbsp;</p>

Ортасы:

(30мин.)

<p><b>&nbsp;Өзіндік жұмыс</b>. АКТ мен тапсырманы орындау.</p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d69-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d69-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe</a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1d943d233de/images/5e1d95a90117a.png" style="width: 163px;"></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d6c-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d6c-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe</a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1d943d233de/images/5e1d95bd121a0.png" style="width: 164px;"></p><p>Оқушыларға 2 мен 3-тапсырманы орындауды ұсынады, орындау нәтижесін эталонмен салыстырады. Қиындықтарды түзету. Мұғалім орындалу барысының дұрыстығын тексереді.</p><p> – Кімде қиындық туындады? </p><p> – Сіз қай жерде қате жібердіңіз?</p><p> – Қате кетудің себебі неде? </p><p> – Егер өзіндік жұмыста ешқандай қиындық туындамаса, өз амалыңыздың мақсатын құрастырыңыз.</p><p> (Қосымша тапсырма орындау). </p><p> – Қиындық туындаған балалардың әрі қарайғы мақсаты қандай? </p><p>(Қатені түзету). – Қателерді түзеу алгоритмін қолданамыз.</p><p> – Әркім өз оқу мақсатын айтады. Мұғалім бағалау критерийлері бар тапсырманы орындауды ұсынады.</p><p> Мен: </p><p> – ауданды өлшеу үшін шаралар мен құралдарды таңдауды,</p><p> – тіктөртбұрштың S=a·b ауданын өлшеп табуды;</p><p> – S=a2 формуласын қолданып, шаршының ауданын табуды; </p><p> – бірліктерді пайдаланып, шамаларды өлшеуді (см2, дм2, м2) білемін&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>

Аяқталуы:

(5мин.)

<p>&nbsp;Рефлексия. </p><p> – Сабақтың басында біз алдымызға қандай мақсаттар қойдық?</p><p> – Осы мақсаттарыңызға жете алдыңыздар ма? </p><p> – Қиындық туындады ма? </p><p> – Сол қиындықтарды жеңе алдыңыз ба? </p><p> – Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды? Өз жұмысын жетістік сызғышымен бағалауды ұсынады.&nbsp;&nbsp;</p><p>Үйге тапсырма: 6-тапсырма, 36-бет.</p>

Файлдар:

Файлды ару Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

Пікірлер(0)