Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері.
Математика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Натурал сандардың бөлінгіштігі
Тақырып:
Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері.
16.01.2020
297
8
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <ol><li>5.1.1.5 натурал санның бөлгіші мен еселігі анықтамаларын білу; 5.1.2.8 натурал сандардың бөлгіштерін табу; 5.1.2.9 натурал сандардың еселіктерін табу; </li></ol> |
Сабақтың мақсаты: | <ol><li>Барлық оқушылар: Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерін анықтай алады. Көптеген оқушылар: Сандардың ортақ бөлгіштері мен сандардың ортақ еселіктерін таба алады. Кейбір оқушылар: Натурал сандардың ортақ бөлгіштері мен сандардың ортақ еселіктерін түсіндіре алады. </li></ol> |
Тілдік мақсаттар: | <ol><li>Натурал сандардың бөлінгіштігі. Натурал сандардың бөлгіштері. Натурал сандардың еселіктері.Сандардың ортақ бөлгіштері, еселіктері</li></ol> |
Күтілетін нәтиже: | <ol><li>Натурал санның бөлгіштері мен еселіктерін анықтайды. Сандардың ортақ бөлгіштерін табады. Сандардың ортақ еселіктерін табады. </li></ol> |
Бағалау критерийлері: | <ol><li>Натурал санның бөлгіштері мен еселіктерін анықтайды. Сандардың ортақ бөлгіштерін табады. Сандардың ортақ еселіктерін табады. </li></ol> |
Құндылықтарды дарыту: | <ol><li>Сын тұрғысынан ойлауға , жауапкершілік , сыйластық , өзара қарым-қатынас жасау және өмір бойы білім алу құндылықтарын қалыптастыру.</li></ol> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | <ol><li>Интербелсенді тақтадан фильм көру.</li></ol> |
Пәнаралық байланыс: | Жаратылыстану , математика |
Бастапқы білім: | <div>Натурал сандарды көбейту және бөлу. Сандардың бір-бірінен есе кем , есе артық екенін біледі.</div> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (4 минут) |
<ul><li>Психологиялық ахуал: Шаттық шеңбері. Шаттық шеңберіне тұрып оқушылар өздері қолдарынан ұстау арқылы алақандарын тигізіп , бір-біріне жақсы тілек айтады. Шағын топтарға біріктіру. Тақ сандар мен жұп сандар жазылған стикерлер арқылы шағын топтарға біріктіру </li></ul> | |
Сабақтың ортасы (28 минут) |
<ol><li>Бейне жазба:</li></ol><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1fe341c7513/images/5e1fefa731722.png" style="width: 176px;"></p><p>Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1fe341c7513/images/5e1feff94d3e0.png" style="width: 173px;"><br></p><p>Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері. 1-жаттығу./ 1 – топ/ Сандарды олардың еселіктерімен байланыстырыңыз. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1fe341c7513/images/5e1ff01a04240.png" style="width: 173px;"></p><p>Дескриптор: -Сандардың еселіктерін анықтай алады. -Сандардың ортақ еселіктерін анықтай алады. 4-жаттығу. /2- топ/ Берілген сандардың бөлгіштерін таңдаңыз </p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1fe341c7513/images/5e1ff05254a4f.png" style="width: 173px;"></p><p><br></p><p>Дескриптор: - Берілген сандардың бөлгіштерін анықтай алады. -Берілген сандардың ортақ бөлгіштерін анықтай алады </p><p><br></p><p>Басбармақ» тәсілі арқылы бағалау.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1fe341c7513/images/5e1ff07fba51d.png" style="width: 193px;"></p><p>Бүгінгі бейне жазбалардан нені көрдіңдер? Жаттығулардан нені байқадыңдар ? Олай болса , бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы екен? (Сабақтың тақырыбын </p><p>оқушылар ашып айтады.) Ережелерімен танысты. </p><p> 1-тапсырма а)3, 7, 10, 15 , 18 ,30 ,84 сандарының ішінен 1)21 –дің бөлгіштерін ; 2)90 – ның бөлгіштерін ; 3)2- нің еселіктерін ; 4)5- тің еселіктерін теріп жазыңдар. Дескриптор: -Берілген сандардың бөлгіштерін таңдайды. -берілген сандардың еселіктерін таңдайды. б)18 асықты асық саны өзара тең болатындай неше тәсілмен үймелерге бөлуге болады ? Әрбір үймеде неше асықтан болуы мүмкін? Дескриптор: - Берілген санның бөлгіштерін таңдайды. - Әрбір үймеде неше асықтан болатынын дұрыс анықтайды. в) Әуелде аялдамаға автобус пен троллейбус қатар тоқтады. Автобус аялдамаға 1 сағ 30 мин уақыт өткен сайын бір келіп тұрса , троллейбус 1 сағ уақыт өткенде қайтып келіп тұрады. Автобус пен троллейбус аялдамада қанша уақыттан соң бір- бірімен кездесіп отырады ? Дескриптор: -Мәтіндік есептің мазмұнын оқып түсінеді. -Мәтіндік есептің берілген қысқаша жазады. - Сағатты минутқа дұрыс айналдыра алады. -Сандардың ең кіші еселігін анықтай алады. - Минутты сағатқа дұрыс айналдыра алады. -Жауабын жазады. (ҚБ) Жұпта дәптерлерін алмастыру арқылы дескриптормен (баллдық жүйемен) бағалайды. Сергіту сәті. «Көңілді күн» Жұппен жұмыс : «Ойлан , тап !» ойыны № 177 1)45-ке бөлгіш және 5- ке еселік; 2)92-ге бөлгіш және 23-ке еселік 3)120-ға бөлгіш және 30-ға еселік ; 4)34- ке бөлгіш және 17- ге еселік сандарды жазыңдар. Дескриптор: -Берілген санның ортақ бөлгіші мен еселігін анықтайды. - Берілген санның ортақ бөлгіші мен еселігін жазады. ҚБ: «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p> | |
Сабақтың соңы (8 минут) |
<ol><li>«Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытын-дылау. Рефлексия: «Тазалық» <img src="/uploads/lesson_plans/5e1fe341c7513/images/5e1ff11cdd2ca.png" style="width: 181px;"></li></ol> | |
Рефлексия |
<ol><li>Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? </li></ol> |
Пікірлер(0)