Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты

Сариева Әлия Әбілғазықызы
Сариева Әлия Әбілғазықызы
Ақтөбе облысы, Темір ауданы
Алтықарасу
Алтыкарасуская школа-сад
Қазақ әдебиеті
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Адам жанының құпиясы
Тақырып:

Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты

12.02.2020
44
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

Т/Ж 9.1.3.1. Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. А/И 9.2.4.1. Автор стилінесүйенеотырып, шығармашылықжұмысжазу  

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады: «Шұғаның белгісі» хикаяты- ның идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.Автор стиліне сүйене отырып, «Егер мен автор болсам...» тақырыбында ойтолғау жазады Оқушылардыңкөпшілігіорындайалады:Хикаяттағыкөркем-дегішқұралдардытауыпайтады Кейбіроқушыларорындайалады:Ұнатқанкейіпкерінеөлеңқұрайды  

Тілдік мақсаттар:

Оқушыларорындайалады: -кейіпкерлер жүйесін анықтайды -автор стиліне сүйеніп, ойтолғау жазады -көркемдегіш құралдарды тауып жазады - өлең құрайды Пәнгеқатыстысөздікқор мен терминдер: ұшпалысұртбұлттар, жортақылау,тапалторы,қызойнақ,отаудыңсықырлауынан, қабыл-құбыл Диалог құруға/шығармажазуғаарналғанпайдалытіркестер: Бізекеуедік, Шұғадесе-Шұғаеді-ау,жап-жасжігітекенғой Талқылауғаарналғансұрақтар: 1.Шығарма не себепті «Шұғаныңбелгісі» депаталды? 2. Шұғабейнесінқалайелестетесіңдер? 3.Қандай жағымдыкейіпкерлердікездестірдіңдер? 4.Осы шығармағаидеясысайкелетін, мазмұндасқандайшығармалардыбілесіңдер? Не себептіШұға мен Әбдірахманармандарына жете алмадыдепойлайсыздар?  

Күтілетін нәтиже:

көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды -автор стиліне сүйеніп, ойтолғау жазады -көркемдегіш құралдарды тауып жазады -өлең құрайды  

Бағалау критерийлері:

көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды -автор стиліне сүйеніп, ойтолғау жазады -көркемдегіш құралдарды тауып жазады -өлең құрайды  

Құндылықтарды дарыту:

Елжандылық, ұлтжандылықтәрбие беру. Махаббатқаадалдық ,сезімтұрақтылығына баулу

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Слайд


Пәнаралық байланыс:

Қазақстантарихы, қазақтілі, география

Бастапқы білім:

Б.Майлинніңөмірі мен шығармашылығынбіледі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастырукезеңі.Психологиялықахуал. «Жүректенжүрекке». Оқушыларшеңбергетұрып, қолдарынажүрекшекесіндісіналып,бір-бірінежылылебіздерінбілдереді. Топқабөлу. Әртүрліқиындыларберемін.Қиындылардамахаббат, үміт, арман, сезімсөздеріжазылған. Оқушыларалғансөздерібойынша топтасады.1-топ-Махаббат2-топ –Үміт3-топ- Арман4-  

Сабақтың ортасы

-тапсырма Ж. ТЖ. «Джиксо» әдісі Әр топ өзінеберілгентараудыоқиды: 1-топ- I-III2-топ –IV-VI3-топ- VII-X4-топ-XI-XIII Топтарбір-бірінеөздеріоқығанбөлімінайтыпшығады. Талқылағансоң, «Концептуалдыкестені»толтырады. Кестешығармадағыкейіпкерлержүйесінанықтауғабағытталған. Шығармадағыкейіпкердіңатын, қасиетінанықтап, 

Сабақтың соңы

3 тапсырма ЖЖ «Иә - жоқ» әдісі. Сабақтықорытубарысында Оқушыларғаауызша 10 сұраққойылады. Оқушылар «иә,жоқ» дегенжауаптарайтады. 1.Шұға мен Әбдірахманбір-бірінелайық па? 2.Шұға уәдегеберікпе? 3.Шұға арманынажеттіме? 4.Екеуінің қосылмауынаәкесікінәліме? 5.Әбдірахман заманғақарсытұраалдыма? 6.Шұғаның өмірінезаманкінәліме? 7. Осы замандаШұғадаймахаббатқатұрақтықыздаркездесеме? 8.Қазіргі замандаәлеуметтіктеңсіздіктер бар ма? 9.Шынайы махаббатқасенесіңдерме? 10.Адал махаббатұғымымәңгілікпе?  

Рефлексия

Рефлексия «Шығупарағы» 1.Сіз бүгін не үйрендіңіз? 2.Тағы не білгіңізкеледі?   

Файлдар:

Файлды ару Сабақ жоспары

Пікірлер(0)