Музыка және бейнелеу өнері

Боранкулова Жұлдыз Сайыновна
Боранкулова Жұлдыз Сайыновна
Ақтөбе
Ақтөбе
Еңбекші мектеп-балабақшасы
Музыка
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Музыка және өнер түрлері
Тақырып:

Музыка және бейнелеу өнері

17.02.2020
28
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>6.1.1.1 - тыңдаған музыканы талдап, түрін, стилін және жанрын, оның ішінде басқа да өнермен қарым-қатынасын анықтау; </p><p> 6.1.2.3 - көркемдік бейнесін шығару кезінде музыкалық және басқа да өнер туындыларының әселеуші құралдарын салыстыру; </p><p> 6.2.2.1 - музыкалық көркемдікті, дауысты, музыкалық аспаптарды пайдаланып композицияларды құрастыру және импровизациялау;&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар: музыканың көркемдік ерекшеліктерін ажыратып, мәнін түсінеді; </p><p> Көптеген оқушылар: Дыбыстарды есту арқылы музыкалық шығарманың мағынасына сай бейнелерді суреттей алады </p><p> Кейбір оқушылар: Естіген музыкасына сәйкес бейнелерді елестету арқылы сурет сала алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: Пәнге тән лексика мен терминология: Музыка , сурет, бейне, ырғақ, әуен, пезаж Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:&nbsp; &nbsp;
Күтілетін нәтиже: <p>Музыканың көркемдік ерекшеліктерін ажыратып, мәнін түсінеді;</p><p>Дыбыстарды есту арқылы музыкалық шығарманың мағынасына сай бейнелерді суреттей алады.</p>
Бағалау критерийлері: Смайликтер арқылы бағалау
Құндылықтарды дарыту: <p>Бірін-бірі сыйлауға, тыңдауға, әділ бағалауға, шығармашылыққа тәрбиелеу. </p><p> Тыңдаған музыканы бейнелелермен байланыстыру қиялын дамытуды қамтамасыз ету арқылы баланың бойындағы музыкалық қабілеттерін жетілдіру.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интерактивті тақта, көрнекі құралдар т.б.
Пәнаралық байланыс: Бейнелеу өнері
Бастапқы білім: Музыка мен суреттің байланысы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

<p>Ұйымдастыру кезеңі Стартер. Миға шабуыл. Интерактивті тақтада тақырыпты ашуға көмектесетін жайлауды бейнелейтін суретпен «Сарыжайлау күйі» көрсетіліп тыңдатылады. Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды. </p><p> Сұрақ-жауап: Сурет пен музыка қалай байланысады?&nbsp; Берілген пейзаж музыканың мәнін аша алды ма?&nbsp; Бүгінгі тақырып қандай болуы мүмкін? Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(25 мин)

<p>Топтық жұмыс Оқушылар «Пазл жинау» әдісі бойынша топтарға бөлінеді (сурет топтағы бала санына қарай бөлшектенеді). </p><p> 1) 2) 3) 4) 1 тапсырма: Жеке жұмыс. Н.Тілендиевтің «Сары жайлау» әнін тыңдап қағаз бетіне бейнелеу. </p><p> Дескриптор 1 • Тыңдалған шығарманың • Ән мәтінінің авторын табу • Әннің сазгерінінің есімін анықтау • Мәтін мен әуеннің мазмұндық үйлесімділігін талқылап айту • Әнді топпен аспаптарды қолдана отырып әндетіп беру • Өзге топтардың жұмысына баға беру ҚБ. Өзара бағалау. </p><p> Бағалау критерийлері: 1. Әннің поэтикалық мәнін түсінеді 2. Авторы туралы мәлімет береді 3. Әуенін топта орындайды </p><p> 2 тапсырма:Топтық тапсырма. Топтарға әр түрлі мәндегі 4 шумақ өлең жолдары таратылып беріледі Берілген мәтінге фондық музыка таңдап, ырғағына сәйкестендіре отырып мәнерлеп оқу Дескриптор 2 • Мәтінді талқылап, мәнін ұғыну • Мағынасына сәйкесетін фондық музыка табу немесе аспаптардың көмегімен сүйемелдеуді ұйымдастыру • Тыныс белгілерін ескере отырып мәнерлеп айтып беру • Өзге топтардың жұмысына бағалау ҚБ. Өзара бағалау. Бағалау критерийлері: 1. Мәтіннің жанрлық және стильдік ерекшеліктерін ажыратады. 2. Құрылымын сақтай отырып әуен шығарады. 3. Ырғақтық пен әуенді үйлесімді етіп орындайды.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(5 мин)

<p>Рефлексия: «Мозаика» әдісі. 1. Маған ұнаған әрекет. 2. Маған қиындық тудырғаны. 3. Менің ұсынысым. 4. Менің көңіл-күйім. Кері байланыс. </p><p>Мұғалім бағалау критерийлері бойынша не сәтті, не сәтсіз болғанына тоқталып, сындарлы кері байланыс береді.&nbsp; &nbsp;</p>

Рефлексия

(5 мин)

<p>Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. </p><p>Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.&nbsp;</p>

Пікірлер(0)