Музыка және бейнелеу өнері
Музыка
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Музыка және өнер түрлері
Тақырып:
Музыка және бейнелеу өнері
17.02.2020
76
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>6.1.1.1 - тыңдаған музыканы талдап, түрін, стилін және жанрын, оның ішінде басқа да өнермен қарым-қатынасын анықтау; </p><p> 6.1.2.3 - көркемдік бейнесін шығару кезінде музыкалық және басқа да өнер туындыларының әселеуші құралдарын салыстыру; </p><p> 6.2.2.1 - музыкалық көркемдікті, дауысты, музыкалық аспаптарды пайдаланып композицияларды құрастыру және импровизациялау; </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар: музыканың көркемдік ерекшеліктерін ажыратып, мәнін түсінеді; </p><p> Көптеген оқушылар: Дыбыстарды есту арқылы музыкалық шығарманың мағынасына сай бейнелерді суреттей алады </p><p> Кейбір оқушылар: Естіген музыкасына сәйкес бейнелерді елестету арқылы сурет сала алады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | Пәнге тән лексика мен терминология: Музыка , сурет, бейне, ырғақ, әуен, пезаж Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: |
Күтілетін нәтиже: | <p>Музыканың көркемдік ерекшеліктерін ажыратып, мәнін түсінеді;</p><p>Дыбыстарды есту арқылы музыкалық шығарманың мағынасына сай бейнелерді суреттей алады.</p> |
Бағалау критерийлері: | Смайликтер арқылы бағалау |
Құндылықтарды дарыту: | <p>Бірін-бірі сыйлауға, тыңдауға, әділ бағалауға, шығармашылыққа тәрбиелеу. </p><p> Тыңдаған музыканы бейнелелермен байланыстыру қиялын дамытуды қамтамасыз ету арқылы баланың бойындағы музыкалық қабілеттерін жетілдіру. </p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интерактивті тақта, көрнекі құралдар т.б. |
Пәнаралық байланыс: | Бейнелеу өнері |
Бастапқы білім: | Музыка мен суреттің байланысы |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 мин) |
<p>Ұйымдастыру кезеңі Стартер. Миға шабуыл. Интерактивті тақтада тақырыпты ашуға көмектесетін жайлауды бейнелейтін суретпен «Сарыжайлау күйі» көрсетіліп тыңдатылады. Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды. </p><p> Сұрақ-жауап: Сурет пен музыка қалай байланысады? Берілген пейзаж музыканың мәнін аша алды ма? Бүгінгі тақырып қандай болуы мүмкін? Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. </p> | |
Сабақтың ортасы (25 мин) |
<p>Топтық жұмыс Оқушылар «Пазл жинау» әдісі бойынша топтарға бөлінеді (сурет топтағы бала санына қарай бөлшектенеді). </p><p> 1) 2) 3) 4) 1 тапсырма: Жеке жұмыс. Н.Тілендиевтің «Сары жайлау» әнін тыңдап қағаз бетіне бейнелеу. </p><p> Дескриптор 1 • Тыңдалған шығарманың • Ән мәтінінің авторын табу • Әннің сазгерінінің есімін анықтау • Мәтін мен әуеннің мазмұндық үйлесімділігін талқылап айту • Әнді топпен аспаптарды қолдана отырып әндетіп беру • Өзге топтардың жұмысына баға беру ҚБ. Өзара бағалау. </p><p> Бағалау критерийлері: 1. Әннің поэтикалық мәнін түсінеді 2. Авторы туралы мәлімет береді 3. Әуенін топта орындайды </p><p> 2 тапсырма:Топтық тапсырма. Топтарға әр түрлі мәндегі 4 шумақ өлең жолдары таратылып беріледі Берілген мәтінге фондық музыка таңдап, ырғағына сәйкестендіре отырып мәнерлеп оқу Дескриптор 2 • Мәтінді талқылап, мәнін ұғыну • Мағынасына сәйкесетін фондық музыка табу немесе аспаптардың көмегімен сүйемелдеуді ұйымдастыру • Тыныс белгілерін ескере отырып мәнерлеп айтып беру • Өзге топтардың жұмысына бағалау ҚБ. Өзара бағалау. Бағалау критерийлері: 1. Мәтіннің жанрлық және стильдік ерекшеліктерін ажыратады. 2. Құрылымын сақтай отырып әуен шығарады. 3. Ырғақтық пен әуенді үйлесімді етіп орындайды. </p> | |
Сабақтың соңы (5 мин) |
<p>Рефлексия: «Мозаика» әдісі. 1. Маған ұнаған әрекет. 2. Маған қиындық тудырғаны. 3. Менің ұсынысым. 4. Менің көңіл-күйім. Кері байланыс. </p><p>Мұғалім бағалау критерийлері бойынша не сәтті, не сәтсіз болғанына тоқталып, сындарлы кері байланыс береді. </p> | |
Рефлексия (5 мин) |
<p>Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. </p><p>Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. </p> |
Пікірлер(0)