Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт–азаттық қозғалыс

Оналова Салтанат Жузимхановна
Оналова Салтанат Жузимхановна
Шымкент
Шымкент
ЖОМ №93
Қазақстан тарихы
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Отарлау жəне ұлт-азаттық күрес
Тақырып:

Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт–азаттық қозғалыс

17.02.2020
400
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p><br></p><p>7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт–азаттық күресінің себеп- салдарын анықтау</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Отарлау саясатына қарсы 1837-1847 жылдары Кенесары бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау арқылы жалпыұлттық сипатқа ие болғанын сипаттау</p><p><br></p>
Тілдік мақсаттар: <p>Нeгізгісөздeрмeнтіркeстeр, термин сөздер: Манап,зекет, жасауылдар,кеңес,мыңбасы</p><p> Оқылымдaғдысы – КенесарыҚасымұлы бастағанұлт–азаттық қозғалыс күштерінің себеп-салдарын мәтінде игереді Aйтылым дaғдысы – топтастыру әдісімен алған білімдері арқылы Отаршылдыққа қарсы Кенесары бастаған көтерілістің жалпыұлттық қозғалысқа ұласуына талдау жасайды. </p><p> Тыңдaлым дaғдысы – Кенсары бастаған ұлт-азаттық қозғалысының сұрақтар арқылы топпен тыңдайды. Жазылым дағдысы – «Венн диаграммасы», Сематикалық карта жұмысыарқылытоппен, жұппен жұмыс барысында жазбаша жұмыстар, кестемен жұмыс жасалынады.</p><p> Диалогтықсұрақтар: </p><p> 1. Ор және Троицк бекіністерін қазақдаласының ішкіжағына қарай жылжыту үрдісі қалай жүрді?&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p><br></p><p>Отарлау саясатына қарсы 1837-1847 жылдары Кенесары бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау арқылы жалпыұлттық сипатқа ие болғанын сипаттай алады.</p>
Бағалау критерийлері: <p><br></p><p>Отарлау саясатына қарсы 1837-1847 жылдары Кенесары бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау арқылы жалпыұлттық сипатқа ие болғанын сипаттау</p>
Құндылықтарды дарыту: <p><br></p><p>ОқушылардыН.Назарбаевтың «Мәңгілік Ел» жалпыұлттықидеясындағы «Қоғамымыздағыұлттықбірлік, бейбітшілік пен келісім»</p><p> - шығармашылықжәне сын тұрғысынанойлаудағдысындамыту </p><p> - қарым-қатынасжасауқабілетідағдысындамыту&nbsp;&nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p><br></p><p>АКТ құралдары арқылы деректермен жұмыс жасау дағдысын дамыту.</p>
Пәнаралық байланыс: <p><br></p><p>9 сынып Қазақәдебиеті Кенесары дастаны, Құқық негіздері&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>
Бастапқы білім: <p><br></p><p>1836-18338 жылдардағы Бөкейордасындағы көтерліспен байланыстыра алады</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p><br></p><p>І. Ұйымдaстырукeзeңі Жaғымды психологиялық aхуaл қaлыптaстыру Сәлемдесу ІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау Кестемен жұмыс&nbsp;&nbsp;</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>1.1836-1838жж көтерілісінің шығу себептері</td><td>2.Көтерілістің жеңісіске ұшырау себептері</td></tr><tr><td><br></td><td><p><br></p></td></tr></tbody></table><p>Топка бөлу: суреттелген эмблема қағаздары арқылы бөлінеді </p><p> I- топ Кенесары </p><p> II-топ Қайрат </p><p> III-топ Нұрсұлтан&nbsp;&nbsp;</p> <p><br></p><p>&nbsp; Кестемен жұмыс Топтарға бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертілді.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

<p><br></p><p>Видео көрсетіледі </p><p> Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады.Тарихи концепт пен зерттеу сұрағы; Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды сұрағына назар аударылады. 7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт–азаттық күресінің себеп- салдарын анықтау Отарлау саясатына қарсы 1837-1847 жылдары Кенесары бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау арқылы жалпыұлттық сипатқа ие болғанын сипаттау </p><p> I-тапсырма Картамен жұмыс.</p><p> Кенесарының патшалық Ресей мен Қырғыз манаптарымен болған күрес аумақтарын көрсетіңдер.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4a2647c5f83/images/5e4a28d7bceb5.png" style="width: 411px;"></p><p>Дескриптор Оқушылар картадан Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт–азаттық қозғалыстың қай жерде болғанын анықтайды. </p><p> Қалыптастырушы бағалау : «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі»&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>III-тапсырма Жұптық жұмыс </p><p> Венн диаграммасы.Сырым мен Кенесары көтерілісінің ұқсастығы мен ерекшеліктерін салыстыр&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4a2647c5f83/images/5e4a292e21c2d.png" style="width: 325px;"></p><p>Дескриптор 1. Сырым мен Кенесары көтерлісінің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын салыстыра алады. Қалыптастырушы бағалау : жұппен бағалау Тапсырма-</p><p>2.Оқушылар берілген суреттермен танысып, тұлғаларға қатысты мәлімет береді. Дескрипторлары: </p><p>  Берілген суреттермен танысып, тұлғаларды анықтайды </p><p>  Деректердің Қазақстанның тәуелсіздігі жолындағы алар орнын анықтайды </p><p>  Өз тұжырымын жасайды&nbsp; &nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4a2647c5f83/images/5e4a296c7a626.png" style="width: 119px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e4a2647c5f83/images/5e4a29760c4d0.png" style="width: 116px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e4a2647c5f83/images/5e4a297ee1f24.png" style="width: 116px;"></p><p><br></p> <p><br></p><p>&nbsp; 8сынып Казакстан тарихы кабылдинов атамура 2018 </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Картамен жұмыс Тірек сызбалармен жұмыс</p><p><br></p><p><br></p><p> Венн диаграммасы&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

<p><br></p><p>Қорытындылау тапсырмасы</p><p> Жеке жұмыс </p><p> Болжау әдісі арқылы Оқушыларға көтерілістің мақсаты мен дайындығын талдау нәтижесін болжау жасау тапсырылады.</p><p> Дескриптор: </p><p> Отарлау саясатына қарсы Кенесары бастаған көтерілістің жалпыұлттық сипатқа ие болғанын дәлелдейді.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p> <p><br></p><p>Болжау әдісі </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p> Қосымша мәліметтер&nbsp;</p>

Рефлексия

<p>Кері байланыс алу«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>

Пікірлер(0)