Мұхтар Әуезовтің "Көксерек"әңгімесі
Мұхтар Әуезовтің "Көксерек"әңгімесі
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 7.1.1.1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін талдай отырып, кейіпкерлерге мінездеме беру. |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар орындай алады: әңгімені түсінеді,сюжеттік желісі бойынша баяндайды, бейтаныс сөздердің мағынасын ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: композициялық құрылымына талдау жасайды, мазмұндайды, талдайды. Кейбір оқушылар орындай алады:әдеби шығармасюжетінің құрамдас бөлшектерін салыстырып, дәлелдейді. |
| Тілдік мақсаттар: | Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: итмұрын, шірет,қаншық, пішен, шылапшын, тұрқы, шағырмақ, жүзіқара, сам,итаяқ,көкжал. |
| Күтілетін нәтиже: | Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып,оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуіне жағдай жасау |
| Бағалау критерийлері: | •әңгімені мазмұндап,сөздердің мағынасын ажыратады; •композициялық құрылымына талдау жасай алады; •әңгіменің сюжетіне байланысты берілген сұрақтарға топта графикалық органайзерлер дайындайды; •көркем шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін салыстырып дәлелдейді. |
| Құндылықтарды дарыту: | "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының алтыншы тармағы– "Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы" шығарманы оқыту барысында ішінара жүзеге асады. |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, оқытуда АКТ-ны пай-далану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. |
| Пәнаралық байланыс: | Тарих, этнография. |
| Бастапқы білім: | М. Әуезов шығармашылығы |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (7 мин) |
Үй тапсырмасын сұрау. «Иә − жоқ» әдісі бойынша өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға тек «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. Қызығушылықты ояту.«Лента» әдісі бойынша топқа бөлінеді.Оқушыларға қасқырларға байланысты мақал− мәтелдер беріледі. |
|
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
Мағынаны тану 1-тапсырма «Стоп кадр» тәсілі. Аудионұсқаны тыңдау арқылы әрі қарай қалай болатынын өз ойларымен өрбітеді. Бағалау критерийі: •Оқулықтан оқығандары бойынша өз бетімен сипаттайды. 3 - тапсырма (6 мин) «Кластер» әдісі арқылы шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беру. Құрмаш Әжесі Ауыл адамдары |
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/7-synyp/lesson/muxtar-auezov-kokserek-anggimesi |
|
Сабақтың соңы (5 мин) |
"Өрмекші торы" әдісі арқылы сабақты бекітеді. (5 мин) Оқушылар жіпті бір– біріне лақтыру арқылы сұрақ қояды, өрмекшінің торын жасайды. |
Жіп |
|
Рефлексия (3 мин) |
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы рефлексия жасайды.Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады. |
Стикерлер |

Пікірлер(0)