Туынды табу ережелері. Есептер шығару
Алгебра
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Туынды
Тақырып:
Туынды табу ережелері. Есептер шығару
24.02.2020
307
6
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | Алдағы білім игеру әрекеттерінің деңгейін жақсартуға ынталандыру, формулаларға сүйену, әрекетті жоспарлау. 7 модулді ықпалдастыру. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Қарапайым функциялар туындысының формуласын пайдаланып есептер шығара білу. Оқушылардың басым бөлігі: Формуланы қорытып шығара білу Кейбір оқушылар: С-деңгейіндегі есептерді шығара білу. |
Тілдік мақсаттар: | Негізгі сөздер тіркестер: Туынды, дәреже, бөлшек, функция, коэффициент. |
Күтілетін нәтиже: | Барлық оқушылар: Қарапайым функциялар туындысының формуласын пайдаланып есептер шығара біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Формуланы қорытып шығара біледі. Кейбір оқушылар: С-деңгейіндегі есептерді шығара алады. |
Бағалау критерийлері: | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e5372d29b420/images/5e53759ab6142.png" style="width: 357px;"><br></p> |
Құндылықтарды дарыту: | |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интербелсенді тақта |
Пәнаралық байланыс: | информатика, тарих, қазақ тілі |
Бастапқы білім: | Туынды табу ережелері |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p>1. Сәлемдесу.</p><p> 2. Психологиялық ахуал Оқушыларды екі топқа бөлу. Топ басшысын тағайындап,бағалау парақшасын үлестіру. </p><p> 1. Үй жұмысын тексеру. (Сәйкестендіру тесті)</p><p> </p><p> 1. Оқушыларды сәйкестендіру тесті арқылы формулаларды қаншалықты білетінін тексеру. <img src="/uploads/lesson_plans/5e5372d29b420/images/5e53782ea192a.png" style="width: 285px;"></p><p> 2. «Ортақ тұжырым» (постер құру) </p><p> Туынды тарауын бастағалы не білеміз? Қағаз бетіне түсіреміз. </p> | |
Сабақтың ортасы |
<p>«Танграм» әдісі </p><p> Тақырыпқа сай берілген есептердің жауабын,</p><p> «Танграм» әдісін пайдаланып фигуралардан құрастыру. </p><p> Туындының мәнін табыңдар. I топ 1) f(х) = х2 + х – 4, х0 = 1 Жауабы: 3</p><p> 2) f(х) = х2 (х – 1), х0 = -1 Жауабы: 5 </p><p> II топ 1) f(х) = х3 – 8х + 3, х0=2 Жауабы: 4 </p><p> 2) f(х) = 3x² - 10x + 5, х0=2 Жауабы:2</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e5372d29b420/images/5e5377d372b2b.png" style="width: 283px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e5372d29b420/images/5e5377fd6b4c7.png" style="width: 268px;"><br></p><p> 2 Екі топ бір-бірінің жұмыстарын тексереді. </p><p> Қате болган есептерді талдаймыз. </p><p> Дескриптор 1) Туынды табу формулаларын қолданып, туындыны табу; </p><p> 2) Орнына берілген санды қойып мәнін табу </p><p> «Тарсия» әдісі Қиылған фигуралардағы есептерді шығарып жауабын табады.</p><p> Жауабын келесі қиындыдан тауып қасына қояды, солай жалғастыра береді. </p><p>Соңында толық фигура құрастырып шығарады. </p><p> «Тарихи күндер» әдісі (постер қорғау) Оқушылар берілген есептердің жауабына байланысты Қазақстанда өткізіліп жатқан мерекелік іс-шараға байланысты постер қорғау керек.</p><p> I топ 1) f(х) =2 х5 +5х3 – 4х2+19х, х0 = -2 Жауабы: 175</p><p> II топ 1) f(х) = 4х4 + 5х3 + 18х2+8х, х0=1 Жауабы: 75</p><p> «Ақпаратты сүзіп алу» әдісі дұрыс теңдіктерді сүзгіде қалдырады. </p><p> 1. f(x)= (x2-2x+x-5) =2x-1 </p><p> 2.f(x)= (3x3-4.5x2) =9x2-9</p><p> 3. f(x)= (5x4-8x3-9x2) =20x3-24x2-18x </p><p> 4. f(x)= (9x4-15x3) =36x3-45x2 </p><p> 5. f(x)= (5x4-9x2) =20x3-24x2 </p><p> 6. f(x)= (8x3-9x2) =20x3-18x </p><p> 7. f(x)=3x² - 16x + 5= 6x-16 </p><p> 8. f(x)=4х³ - 6x²+5x =12x2-12x +5 </p><p> Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын тексереді. Қате болган есептерді талдаймыз </p> | |
Сабақтың соңы |
<p>Қорытындылау. </p><p> Тапсырма: «Бес жол өлең» әдісі арқылы оқушылар бес жол өлең құрастырып сабақты қортындылаймын. </p><p> 1. Зат есім </p><p> 2. Сан есім </p><p> 3. Етістік </p><p> 4. Одағай </p><p> 5. Сын есім </p><p> Формулалар </p><p> Үй жұмысы. ҰБТ дайындық тапсырмаларынан туындыға байланысты есептершығару. Кері байланыс. </p><p>Смайликтер арқылы. Бүгінгі сабақтан алган коңіл күйлерін білдіру үшін қысқаша оз ойларын жазады. </p> | |
Рефлексия |
<p><img src="/uploads/lesson_plans/5e5372d29b420/images/5e53789f6f10e.png" style="width: 357px;"><br></p> |
Пікірлер(0)