Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис
Тақырып:
Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис
27.02.2020
128
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p> 9.2.7.1. Ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау. </p><p> 9.4.4.3. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану. </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p> Барлық оқушылар орындай алады:</p><p> Оқулықтар мен ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдана алады, авторына сілтеме жасайды. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата алады, түрлендіріп қолданады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: </p><p> Оқулықтар мен ғылыми еңбектерден алынған деректерге дәлел келтіреді, өз ойын өмірмен байланыстыра алады. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің түрлерін ажыратып қолданады. </p><p> Кейбір оқушылар орындай алады:</p><p> Оқулықтар мен ғылыми еңбектердегі деректерге талдау жасайды, өзіндік пікірін қалыптастырады. Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін талдай алады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Оқушылар орындай алады:</p><p> - дәлел келтіреді. </p><p> - авторына сілтеме жасайды. </p><p> - өзіндік ой тұжырымын білдіреді. </p><p> -деректерді талдайды. </p><p> Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: </p><p> Гендік инженерия, иммунитет, гендік модификация. </p><p> Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: </p><p> Менің ойымша... </p><p> Менің байқауымша... </p><p> Ойымды қорыта келе... </p> |
Күтілетін нәтиже: | <p>Талқылауға арналған сұрақтар: </p><p> * Биотехнология терминін қалай түсінесіңдер? </p><p> * Қазіргі Биотехнологияның бағыттары қандай? </p> |
Бағалау критерийлері: | <p>Оқулықтар мен ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолданады.</p><p>Авторына сілтеме жасайды. </p><p>Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратып, түрлендіріп қолданады. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интерактивті тақта |
Пәнаралық байланыс: | Экономика, биология, химия, т.б. |
Бастапқы білім: | «Айналмалы бекет» стратегиясы арқылы өткен білімді еске (3-4 мин) түсіру. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (Басы (6-7 мин)) |
<p> Ұйымдастыру сәті. Сабаққа қызығушылықты ояту. Миға шабуыл. «Суреттер сөйлейді» әдісі. -Суреттерге мұқият қараңдар, не байқадыңдар? Топқа тірек сөздермен бөлу. </p><p> 1-топ: Иммунитет </p><p> 2-топ: Биотехнология </p><p> 3-топ: Жасуша Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. </p> | |
Сабақтың ортасы (Ортасы (20-25 мин)) |
<p> ТЖ 1-тапсырма. Берілген мәтінді түсініп оқыңдар. </p><p> А) Мәтінде не айтылған? Ғылыми еңбектің авторы кім? </p><p> Ә) Тақтадағы суретпен мәтінді байланыстырып дәлел келтір. </p><p> Б) Мәтіндегі академиктің пікірін өмірмен байланыстырып дәлелде.</p><p> «Пікірлер желісі» стратегиясы. </p><p> Дескриптор: - Мәтінді түсініп оқиды. </p><p> - Өз ойын білдіреді.</p><p> - Суретпен байланыстырады. </p><p> - Дәлел келтіреді.</p><p> - Өмірмен сабақтастырады. </p><p> - Өз көзқарасын айтады. </p><p> ҚБ: Өзара бағалау. Графиктік(жетондар арқылы) </p><p><br></p><p> Ж. 2-тапсырма. Аудиожазбаны тыңдаңдар.</p><p> А) Оқылым мен тыңдалым мәтінін салыстырып, сабақтас құрмалас сөйлемдердің түрлеріне талдау жаса. </p><p> Б) Оқылым мен тыңдалым мәтіні негізінде сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдана отырып, өзіндік көзқараста монолог құрастыр. </p><p> Дескриптор: - Мәтінді түсініп тыңдайды . </p><p> - Сабақтас құрмалас сөйлемді қолданады.</p><p> -Монолог құрастырады. </p><p> ҚБ: Өзара бағалау. Ауызша. «Дұрыс, бұрыс» әдісі </p><p><br></p><p> ЖЖ. 3-тапсырма. «Үш ұйғарым» әдісі. Дәптермен жұмыс. </p><p> Сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдана отырып, тұжырым кестесін толтыр. Тыңдалым мәтініндегі ой Оқылым мәтініндегі ой Менің пікірім </p><p><br></p><p> Дескриптор: - Ойды тұжырымдайды.</p><p> - Сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолданады. </p><p> - Өз ой пікірін білдіреді. </p><p> ҚБ: Өзара бағалау. Ауызша. (мадақтау сөздер арқылы «Жарайсың!» ) </p> | <p>Дәптермен жұмыс. </p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57427b21a15/images/5e5746eff0005.png" style="width: 97px;"><br></p> |
Сабақтың соңы ((5-7 мин)) |
<p>Рефлексия. «Нысана» әдісі.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57427b21a15/images/5e57471ca35db.png" style="width: 373px;"></p><p> Маған не қызықты болды? </p><p> Маған не түсінікті болды? </p><p> Маған қандай көмек қажет? </p> | <p> «Нысана» әдісі.</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57427b21a15/images/5e57476761a6f.png" style="width: 99px;"><br></p> |
Рефлексия ((5-7 мин)) |
<p> Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? </p><p> Бүгін оқушылар не үйренді? </p><p> Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? </p><p> Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) </p><p> Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? </p> |
Пікірлер(0)