№7 зертханалық жұмыс. Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау
Физика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Тұрақты электр тогы
Тақырып:
№7 зертханалық жұмыс. Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау
02.03.2020
45
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>8.4.2.14- эксперимент көмегімен токтың жұмысы мен қуатын анықтау; </p><p> 8.1.3.3 - физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау;</p><p> 8.4.2.15 - кВт*сағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практика жүзінде анықтау; </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p> Барлық оқушылар: Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтайды, физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі және есте сақтайды </p><p> Оқушылардың басым көпшілігі: кВт*сағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практикада қолданады </p><p> Кейбір оқушылар: Электр энергиясының құнын есептей отырып, өз дәлелдемелерін ұсынады </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>• Тілдік дағдылар: мәтінмен жұмыс </p><p>- оқылым, формуламен жұмыс жазылым, зертханалық жұмыс</p><p> - тыңдалым</p><p> • Тілдік терменология: Жұмыс, қуат, энергия, амперметр, вольтметр, кілт,</p><p> • Сөз тіркестері: Электр энергиясының адам өміріндегі маңызы неде? </p> |
Бағалау критерийлері: | <p> Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтайды </p><p> Электр энергиясының құнын практикада қолданады </p><p> Осыған байланысты өз дәлелдемелерін ұсынады </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>"Мәңгілік ел" жалпыұлттық идеясының Қазақстанның еңбекке қабілеттілігіне баулу</p> |
Пәнаралық байланыс: | Математика, технология |
Бастапқы білім: | Электр тогының жұмысы мен қуаты |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p>I. Ұйымдастыру кезеіңі ( 3 мин) </p><p> Психологиялық ахуал туғызу </p><p> а) Сипаттайды жұмысты </p><p> Тындырады көп істі</p><p> Ол көп болса ширақсың</p><p> Кімдер әлсіз, кім күшті? (Қуат) </p><p>2. "Суреттер сөйлейді" әдісі</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e5c84f47911a/images/5e5dcfc85765b.png" style="width: 97px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e5c84f47911a/images/5e5dcfd6902ae.png" style="width: 80px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e5c84f47911a/images/5e5dcfe031457.png" style="width: 149px;"></p><p>3.Ширату жаттығуы.</p><p> "Сұлба жасаймыз" әдісі </p><p> Әр топтың оқушыларына амперметр, волтьметр, кілт , кедергі, қыздыру шамы , гальвани элементі деген физикалық құралдар жазылған қиынды қағаздар таратамыз. Сол бойынша оқушылар электр тізбегінің сұлбасын құрады. </p> | Суреттер, Слайд, қиынды қағаздар |
Сабақтың ортасы |
<p>"Барлық оқушылармен жұмыс" әдісі</p><p> - топтық жұмыс. </p><p> 1.Амперметр мен вольтметр шкалаларын қарап,бір бөліктің құнын есептеңдер? </p><p> 2.Электр тізбегін сұлба бойынша жинаңдар?</p><p> 3.Тізбекті тұйықтап,қыздыру шамының қосылу уақытын белгілеңдер? </p><p> 4. Вольтметр мен амперметрдің көрсетуін жазыңдар?</p><p> 5. Тізбекті ажыратыңдар да, қыздыру шамының сөну уақытын белгілеңдер?</p><p> 6.Қуатты P=I*U формуласы бойынша есептеңдер? </p><p> 7. A=P*t формуласы бойынша жұмысты есептеңдер, мұндағы t қыздыру шамының жану уақыты; </p><p> 8. Барлық өлшеулер мен есептеулерді кестеге жазыңдар және қорытынды жасаңдар. Дескриптор: </p><p>1.Амперметр мен вольтметр шкалалары бойынша бөліктің құнын есептейді </p><p>2.Электр тізбегін құрастырады </p><p>3.Тізбекті тұйықтайды, қыздыру шамының қосылу уақытын белгілейді</p><p>4.Амперметр мен вольтметрдің көрсетулерін жазады</p><p>5.Тізбекті ажыратады және қыздыру шамының сөну уақытын белгілейді</p><p>6.Қуатты формула бойынша есептейді </p><p>7.Жұмысты формула бойынша есептейді</p><p>8.Кестені толтырады, қорытынды жасайды </p><p>2. "Блиц кездесу" әдісі - жеке жұмыс </p><p> 1. Шаңсорғыштың қуаты 0,65 кВт болғандағы 2 сағаттағы құнын есепте? (1кВт-20 тенге)</p><p> 2. Электр үтігінің қуаты 0,6кВт болса, 1 сағаттағы құнын есепте?(1кВт-20 тенге) </p><p> 3. Кір жуатын машина 0,5кВт болса, 3 сағаттағы құнын есепте?(1кВт-20 тенге) 4.Шашкептіргіш 0,4 кВт болса, 10 минуттағы құнын есепте?(1кВт-20 тенге) </p><p> 5. Теледидардың қуаты 0,3 кВт болса, 20 минуттағы құнын есепте?(1кВт-20 тенге)</p><p> 6. Тоңазытқыштың қуаты 0,2кВт болса, 30 минуттағы құнын есепте?(1кВт-20 тенге) 7.Бейнемагнитафонның қуты 0,02кВт болса, 2 сағаттағы құнын есепте?(1кВт-20 тенге) </p><p> 8. Электрсақалқырғыштың қуаты 0,014кВт болса, 3 сағаттағы құнын есепте?(1кВт-20 тенге) </p><p> 9. Қалта фонарының шамының қуаты 0,015 кВт болса, 2 сағаттағы құнын есепте?(1кВт-20 тенге) "Депозит" әдісі Оқушылар жеке тапсырманы жеке жеке орындайды. Орынған соң жұбына беріп тексеріп, депозит әдісі арқылы бағалайды </p><p> </p> | <p>Ток көзі,амперметр,вольтметр, қыздыру шамы, кілт , жалғағыш сымдар, секундомер </p><p><br></p><p>Билеттер</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e5c84f47911a/images/5e5dd151ddd75.png" style="width: 151px;"><br></p> |
Сабақтың соңы |
<p><br></p><p>Уйге тапсырма: Өз үйлеріңдегі электр есептеуішін бақылаңдар, оның көрсеткіштерін қағазға түсіріндер,келесі күннің кешінде оның көрсетуін тағы да қағазға түсіріп, электр энергиясы мен құнын есептеңдер.</p><p> Кері байланыс: </p><p>«Бір ауыз сөз» Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. Өз ойларын түсіндіріп береді. Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі сөздерді жазуға болады: ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым т.б </p> | Стикерлер |
Пікірлер(0)