Зат есімнің жекеше және көпше түрі

Альянова Жанат Рамазановна
Альянова Жанат Рамазановна
Ақтөбе облысы
Шұбарқұдық
Шубаркудукская СШ №3
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тақырып:

Зат есімнің жекеше және көпше түрі

02.03.2020
185
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>&nbsp;2.4.2.2 көптік жалғауларын дұрыс қолдану&nbsp;</p><p>2.1.2.1 Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>&nbsp;Барлығы: Зат есімнің жекеше және көпше түрлерін біледі. </p><p> Көбі: Зат есімнің жекеше және көпше түрін ажыратады.</p><p> Кейбірі: Көптік жалғауларын дұрыс қолдана алады&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>&nbsp;Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті......деп ойлайсыз </p><p> 1. Атам алма берді. Сөйлеміндегі зат есімді табыңыздар </p><p> 2. Арман сабаққа келді. Сөйлеміндегі зат есімді табыңыздар.Сұрақ қойыңыздар. </p><p> 3.Ана сөзіне сұрақ қойыңыздар </p><p> 4. Тақта сөзіне сұрақ қойыңыздар </p><p> 5. Не? Нелер? деген сұрақты қай кезде қолданамыз?&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>&nbsp;Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді;</p><p> Зат есімнің жекеше және көпше түрін ажыратады; Берілген тақырып бойынша тұжырым жасайды;&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>&nbsp;1. Көптік жалғауларын дұрыс қолданады; </p><p> 2. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: &nbsp;Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: &nbsp;Аудиожазба , видео таныстырылым, ноудбуг
Пәнаралық байланыс: &nbsp;«Әдебиеттік оқу», «Жаратылыстану»&nbsp;
Бастапқы білім: Жалқы есім және жалпы есім

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>&nbsp;Сәлемдесу Психологиялық ахуал </p><p> Кел, балалар күлейік</p><p> Күлкіменен түлейік.</p><p> Күлкі көңіл ашады,</p><p> Күліп өмір сүрейік. </p><p> Қабақ түйген не керек ? </p><p> Көңілді боп жүрейік. </p><p> Топқа бөлу. "Бала өмірдің гүлі" демекші мен балаларды гүл жапырақтары арқылы топқа бөлгім келеді</p><p> 1-топ қызғылт түс "ЗАТ ЕСІМ" </p><p> 2-топ сары түс "ЖЕКЕШЕ" </p><p> 3-топ қызыл түс "КӨПШЕ" </p><p> Ал балалар бүгін мен сендерді асық арқылы бағалаймын, кім дұрыс әрі жақсы жауап берсе сол балаға асық беріп отырамын. Ал қанекей бәріміз асық жинауға тырысайық </p><p> Топ ережесі </p><p> • Сыныпта тыныштық сақтау. </p><p> • Уақытты үнемді пайдалану.</p><p> • Ұйымшыл болу.&nbsp;</p> &nbsp;түрлі түсті фигуралар

Сабақтың ортасы

<p>&nbsp;Өткенді пысықтау. “Тест” Әр топқа https://imektep.kz/ сайтынан тест тапсырмасын орындату&nbsp; &nbsp;</p><p>https://imektep.kz/ сайтынан қысқаша видеожазба көрсету</p><p> Видеодан түсінгендерін сұрау&nbsp;&nbsp;</p><p>Топтық жұмыс 55 бет 44 жаттығу&nbsp;&nbsp;</p><p>Дескриптор: 1.Суреттердің астындағы сөздерді оқиды, салыстырады;</p><p> 2. Зат есімнің жекеше және көпше түрін ажыратады; </p><p> 3. Бір-біріне сұрақтар қояды, жауап береді; </p><p> 4. Бір-бірін тыңдап бағалайды;</p><p> Кері байланыс: «Житондар» </p><p> ҚБ « Жұлдызшалар»&nbsp;&nbsp;</p><p>Зат есімнің жекеше, көпше түрі болады.Кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің жекеше түрі деп атайды: әке,үй, құс. Кімдер? нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің көпше түрі деп атайды: әкелер,үйлер, құстар.&nbsp;&nbsp;</p><p>45-жаттығу «Мәнерлеп оқы» ЖЖ</p><p> Дескриптор: 1. Өлеңді мәнерлеп оқиды; </p><p> 2.Өлеңнен зат есімнің жекеше, көпше түрлерін табады;</p><p>3. Бір-бірін тыңдап толықтырады;</p><p><br></p><p>&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e5cf277e3860/images/5e5cfa4b1bc90.png" style="width: 202px;"></p><p><br></p><p> Сергіту сәті </p><p> 46-жаттығу «Құс атауларын тап» ТЖ </p><p> Дескриптор: 1.Дөңгелекке жасырылған құс атауларын табады;</p><p> 2. Жекеше және көпше түрде жазады;</p><p> 3. Бір-бірін тексеріп , толықтырады; </p><p> Кері байланыс: «Житондар»</p><p> ҚБ « Жұлдызшалар»</p><p> 48-жаттығу «Қатесін тап» ТЖ </p><p> Дескриптор: </p><p> 1.Суреттегі құстарды атайды; </p><p> 2. Суреттегі ұшпайтын құстарды анықтайды; </p><p> 3. Сұраққа қатысты ойын білдіреді; </p><p> 4. Бір-бірін тыңдап толықтырады, бағалайды; </p><p> Кері байланыс: «Житондар» </p><p> ҚБ « Жұлдызшалар»&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp;</p> <p>&nbsp; https://imektep.kz/ сайты</p><p><br></p><p>&nbsp;суреттер</p>

Сабақтың соңы

<p>&nbsp;1-топ " Қатені тап" </p><p> 2-топ "Сәйкестендіру" </p><p> 3-топ "Венн диаграммасы" </p><p> Бүгінгі сабақты қорытындылау.&nbsp;&nbsp;</p> тапсырмалар

Рефлексия

<p>&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e5cf277e3860/images/5e5cfb453446f.png" style="width: 247px;"></p> &nbsp;Қолдарындағы гүл шоқтарын жабыстырады

Пікірлер(0)