Жасуша әлеміне саяхат

Тойшыбекова Шакиза Бекмаганбеткызы
Тойшыбекова Шакиза Бекмаганбеткызы
Жамбылская обл
Г,Каратау Б,Момышулы 4,27
Мұхтар Әуезов
Жаратылыстану
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
Тақырып:

Жасуша әлеміне саяхат

03.03.2020
71
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 6.4.2.1 жасуша компоненттерін анықтау
Сабақтың мақсаты: Оқушы: • Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерін ажырату үшін жасуша моделін әзірлеу, суретін салу, қима қағаздардан түрлі-түсті құрастыру;  
Тілдік мақсаттар: <p>Оқушылар жасуша компоненттерінің ерекшеліктерін модельді пайдаланып, ауызша түсіндіре алады.</p><p> Пәндік лексика және терминология: Ядро, цитоплазма, жасуша мембранасы, жасуша қабырғасы </p><p> Айтылымға қажетті сөз тіркестері: Жасуша мембранасы ...&nbsp;</p><p> Жасуша қабырғасы ... , ... Цитоплазма ... , ... Ядро ...,&nbsp;</p><p>&nbsp;Жасушаның құрам бөліктері. Компоненты клетки. Cell components Ядро. Ядро. Nucleus. Цитоплазма . Цитоплазма. Cytoplasm. Жасуша қабығы. Оболочка клетки. Cell membrane&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: Құрылыс ерекшеліктерін ажырату үшін жасуша компоненттері моделін жасайды немесе суретін салады, қима жасап құрастырады; Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктері мен қызметтерін салыстырады;
Құндылықтарды дарыту: Сабақ сыйластықты, ынтымақтастықты,&nbsp; дарытуға бағытталған. Құндылықтарды жеке, жұптық, топтық жұмыстарды ұйымдастыру, жұмыстарды орындау барысында өзгенің ойын тыңдауға,сыйлауға, ақыл қосуға үйренеді.&nbsp;&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интербелсенді тақта, жасушаның құрамбөліктері слаид, бейнеролик
Пәнаралық байланыс: Химия, дүниетану, география.
Бастапқы білім: Табиғаттағы заттардың бір түрден екінші түрге химиялық жолмен өзгеруі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

<p>1. «Ой шақыру.» Өткенді қайталау арқылы бастапқы білімді жаңғырту. </p><p>Оқушылар ұжымдық жұмыс барысында сұрақтарға жауап береді. </p><p> 1. Заттардың химиялық жолмен бір түрден екінші түрге өзгеруін не дейміз? </p><p> 2. Химиялық реакциялардың белгілері: иіс пайда болады, тұнба болады, газ бөлінеді, түсі өзгереді, жылу бөлінеді, тұнба ериді.</p><p> Сөзжұмбақ. (Шешу арқылы жаңа тақырыптың атын табамыз) </p><p> 1. Ағаштың бастапқы қалпынан басқа түрге өзгеруі үшін не істейміз? <span style="background-color: rgb(255, 255, 0);">Ж</span>ағамыз. </p><p> 2. Жанғанда не бөлінеді? Г<span style="background-color: rgb(255, 255, 0);">а</span>з.</p><p> 3. Жанғанда не пайда болады? Иі<span style="background-color: rgb(255, 255, 0);">с.</span></p><p> 4. Жанғанда не бөлінеді? Жыл<span style="background-color: rgb(255, 255, 0);">у.</span></p><p> 5. Жанып жатқан кезде ауа, оттегі жетіспесе от не істейді? Ө<span style="background-color: rgb(255, 255, 0);">ш</span>еді. </p><p> 6. Заттардың химиялық жолмен бір түрден екінші түрге өзгеруі барысында не пайда болады? Ж<span style="background-color: rgb(255, 255, 0);">а</span>ңа зат немесе химиялық реакция. <span style="background-color: rgb(255, 255, 0);">«Жасуша»</span> сөзі шығады. </p><p>Жаңа сабағымыздың тақырыбы «Жасуша әлеміне саяхат» , «Жасуша компононттері.»&nbsp;&nbsp;<br></p>

Сабақтың ортасы

(6-35)

<p>І. Жаңа сабақтың жаңа сөздерін қайталаймыз. </p><p> Жасушаның құрам бөліктері. Компоненты клетки. Cell components Ядро. Ядро. Nucleus. Цитоплазма . Цитоплазма. Cytoplasm. Жасуша қабығы. Оболочка клетки. Cell membrane ІІ. Оқулықпен жұмыс. Мәтінмен жұмыс. «Оқы, жаз, есіңде сақта» әдісі. </p><p> І-топ. Мәтінді оқиды, мазмұндайды. </p><p> Дескрипторлар: </p><p> 1.Мәтінді толық оқып, жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерімен танысып, мазмұндайды. </p><p> 2. Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерін түсіндіреді. </p><p> ІІ-топ. Жаңа сөздердің мағынасын ашады, постер толтырады. </p><p> Дескрипторлар: </p><p> 1. Мәтінді толық оқып, жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктері мен құрылысы қызметтерін салыстырады. </p><p> 2.Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерін анықтайды. </p><p> 3. Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерін суреттеп, тірек сызбалар арқылы түсіндіреді. </p><p> ІІІ-топ. Сұрақтар құрастырады. </p><p> Дескрипторлар: </p><p> 1. Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктері мен кезеңдерін талдап, сұрақтар құрастырады. </p><p> 2. Сұрақтардың нақты, қысқа, нұсқа құрастырылуына мән береді. </p><p> 3. Білім алушылардың дұрыс жауабын салыстырып бағалайды.</p><p> ІV-топ. Тест құрастырады. </p><p> Дескрипторлар: </p><p> 1. Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерімен, қызметін анықтап, 3 жауаптық тест құрастырады. </p><p> 2. Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерін есте сақтайды.&nbsp;&nbsp;</p> слаидта&nbsp; сөздіктер, дескрипторлар көрсетіледі. Түрлі-түсті қағаздар, ермексаз, маркерлер, постер плакаттар.

Сабақтың соңы

(3 мин)

<p>Топтар бір –бірін бағалайды. Бас бармақпен, геометриялық фигуралармен.&nbsp;&nbsp;</p><p>Кері байланыс, қима қағазға жазады.</p><p>Аты- жөні&nbsp; - Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерін білдім , суреттен көрсете аламын. - Жасуша компоненттерінің құрылысын анықтадым.</p><p> - Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерін сипаттап, түсіндіріп бере аламын. </p><p> - Жасуша компоненттерінің құрылыс ерекшеліктерінің маңызын есте сақтаймын.&nbsp; &nbsp;</p> Түрлі-түсті фигуралар.

Рефлексия

(2 мин)

<p>Рефлексия.«Табыс ағашы»<img src="/uploads/lesson_plans/5e5d5801608ab/images/5e5d5a89e78eb.png" style="width: 50%; float: right;" class="note-float-right"></p><p> Жасыл жапырақ – түсінікті болды, табысқа жеттім. </p><p> Сары жапырақ – сұрақтарым бар, толық табысқа жеткен жоқпын. </p><p>Қызыл жапырақ – қиналдым, табысқа жету үшін тағы қайталауым керек.&nbsp;</p> стикерлер.

Пікірлер(0)