Бұл кісі -суретші
Қазақ тілі мен әдебиеті
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Абайды оқы, таңырқа!
Тақырып:
Бұл кісі -суретші
12.03.2020
241
10
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 3.4.1.1-тақырыпқа сәйкес сөздерді қолдана отырып, берілген иллюстрация бойынша өзара байланысқан сөйлем жазу. |
Сабақтың мақсаты: | <p>-Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну; </p><p> -Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтау;</p><p> -Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолдану; </p><p> - Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазу. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Оқушылардың барлығы: тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді, берілген тапсырмаға сәйкес әрекет жасайды, жалғауларды дұрыс қолданады. </p><p> Оқушылардың көпшілігі: тыңдаған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, тірек сөздер негізінде сөйлейді, жалғауларды дұрыс қолданады.</p><p> Оқушылардың кейбірі: тақырып бойынша өз ойларыммен бөліседі, басқа оқушылардың ойларын толықтырады. </p> |
Күтілетін нәтиже: | Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді; Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтайды; Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолданады; Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазады,ойын еркін жеткізе алады. |
Бағалау критерийлері: | <p>-Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді;</p><p> -Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтайды; </p><p> -Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолданады; </p><p> - Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазады. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Оқу,білім алу, іздену маңыздылығын түсіндіру; балалардың сурет өнеріне деген қызығушылықтарын арттыру |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | аудиотаспа, интербелсенді тақта, таныстырылым |
Пәнаралық байланыс: | «Сурет салу» пәні |
Бастапқы білім: | Қазақтың қаһарман ұлы |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (10 мин) |
<p>Ұйымдастыру кезеңі. </p><p> Сыныпты түгендеу.</p><p> Үш түсті таспа арқылы топқа бөлу. </p><p> Үй тапсырмасын тексеру. </p><p> ДӘПТЕРГЕ КҮНДІ ЖАЗҒЫЗУ.</p><p> «Алтын сандық» ойыны. Бұл ойын ережесі бойынша музыка ойнап тұрып, кімнің қолында сандық қалса, сол үй тапсырмасын айтады. Бауыржан Момышұлы туралы фотоколлажын қорғайды.</p><p> ҚБ: Керемет,Жақсы,Талпын. </p><p> Ой қозғау. Интербелсенді тақтағы суреттер арқылы оқушыларға тараудың тақырыбын болжату. Сұрақтар қойып, оқушыларды коммуникативтік қатынасқа тарту. Мұғалім оқушылардан: «Суреттен нені көріп тұрсыңдар? Сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? Бүгін кім және не туралы айтамыз?», – деп сұрайды. Оқушылар суреттер арқылы жаңа тараудың мазмұнын болжайды Сабақтың тақырыбы: «Бұл кісі – суретші» ӘБІЛХАН ҚАСТЕЕВ– ҚАЗАҚТЫҢ АТАҚТЫ СУРЕТШІСІ </p> | <p>Таспа арқылы</p><p> Қызыл </p><p> 1-топ «Дарынды» </p><p> Сары </p><p> 2-топ «Суретші» </p><p> Жасыл </p><p> 3-топ «Талантты». Музыка </p><p><br></p><p>«Сұрақ-жауап» әдісі.</p> |
Сабақтың ортасы (27мин) |
<p>Сабақтың мақсатымен таныстыру </p><p> -Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну;</p><p> -Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтау;</p><p> -Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолдану; </p><p> - Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазу. </p><p> Жеке жұмыс. Жаңа сөздермен жұмыс. </p><p> Дарын -талант </p><p> Үнемі -постоянно</p><p> Суретші- художник</p><p> Тұлға- личность </p><p> Туынды -произведение</p><p> Сурет салу- рисовать </p><p> Дескриптор:</p><p> -Жаңа сөздерді меңгереді. </p><p> -Жаңа сөздерді қолданып, сөз тіркесін,сөйлем құрайды.</p><p> ҚБ: Геометриялық фигура </p><p> Тыңдалым. </p><p> Оқушылар мәтінді екі рет мұқият тыңдайды. </p><p> • Аудиожазбаны мұқият тыңдап,сөздіктің көмегімен сурет бойынша сөйлем құрап жазады.</p><p> Өздік жұмыс.</p><p> Жазылым.(ДӘПТЕРГЕ,ТАҚТАҒА жазу) </p><p>.........-танымал .........</p><p> Әбілхан Қастеев..... және.... қалаларында оқыған.</p><p> Қажетті сөздер: Алматы, суретші, Әбілхан Қастеев, Мәскеу. </p><p> Дескриптор:</p><p> - мәтіннің мазмұнына сәйкес дұрыс сөйлемдерді анықтайды; </p><p> - сурет арқылы сөйлем құрайды. </p><p> Қ.Б: Оқушылар бір-бірін «Бас бармақ» арқылы бағалайды. </p><p> Жұппен жұмыс.</p><p> Оқылым. </p><p> Оқушылар мәтінді рөлге бөліп, дауыстап оқиды. Оқылымнан кейін мәтін мазмұнын қаншалықты түсінгендерін, негізгі ақпаратты қалай қабылдағандарын тексеру үшін сұрақтар қойылады. Сұрақтарға жауап береді:</p><p>1. Диалог кімдер арасында жүріп жатыр? </p><p>2. Анасы Әлиге не айтты? </p><p>3. Әли анасына не айтты?</p><p>4. Әлиге суретшінің қай туындысы ерекше ұнады?</p><p> Сергіту сәті «Көңілді күн». https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM </p><p> Ойлы болсаң, озып көр. «Микрофон» әдісі</p><p> Әбілхан Қастеев </p><p> Мақта жинау, 1935 ж. Түрксіб, 1969 ж. Амангелді сарбаздары, 1970 ж. Шоқан Уәлиханов, 1951 ж Жас Абай, 1945 ж.(слайдта тұрады)</p><p>Әбілхан Қастеев деген кім? </p><p> Ол кісі туралы не білесің?</p><p> Ә.Қастеевтің қандай туындылары бар?</p><p> Суретші кімдерді бейнелеген? </p><p> Дескриптор:</p><p> - сұрақтарға жауап береді; </p><p> - сөйлеуде тілдік нормаларды сақтайды. </p><p> Топтық жұмыс. «Бірлескен жұмыс дағдыларын қалыптастыру» әдісі </p><p> 1-топ "Суретші" сөзін жікте </p><p> 2- топ "Суретші" сөзін тәуелде </p><p> 3- топ «Синквейн» әдісі </p><p> Дескриптор:</p><p> -«Суретші» сөзіне жіктік, тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғайды.</p><p> -«Синквейн» әдісін дұрыс қолданады. </p><p> ҚБ: «Бағдаршам» әдісі </p> | <p>Слайд </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Геометриялық фигура</p><p><br></p><p><br></p><p>Білім ленд</p><p><br></p><p> «Бас бармақ» әдісі </p><p><br></p><p><br></p><p>«Сұрақ-жауап» әдісі.</p><p><br></p><p><br></p><p>Сергіту сәті</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>«Микрофон» әдісі</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>«Бірлескен жұмыс дағдыларын қалыптастыру» әдісі</p><p><br></p><p><br></p><p>«Бағдаршам» әдісі</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p> |
Рефлексия (3 мин) |
<p>Үй жұмысы: Оқулық, 4-тапсырма</p><p>Рефлексия:</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6a689516703/images/5e6a6eb936b0b.png" style="width: 462px;"><br></p> | «Жетістік баспалдағы» әдісі |
Пікірлер(0)