Үшбұрыштарды шешу
Геометрия
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Фигураның ауданы
Тақырып:
Үшбұрыштарды шешу
18.03.2020
78
4
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану</p><p>9.1.3.7 синустар теоремасын білу және қолдану</p><p>9.1.3.8 іштей сызылған үшбұрыштың ауданың және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының формуларын білу және қолдану</p><p>9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандардың пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану</p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштардың ауданын табады. </p><p>Шеңбердің радиусын анықтайды</p> |
Тілдік мақсаттар: | Пәнге қатысты лексика мен терменология: бұрыш, үшбұрыш, аудан, шеңбер, радиус, синус, косинус |
Күтілетін нәтиже: | <p>Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштардың ауданын табады</p><p>Шеңбердің радиусын анықтайды</p> |
Бағалау критерийлері: | <p>үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусының формуласын қолданады</p><p>үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусының формуласын қолданады</p> |
Құндылықтарды дарыту: | Нұр-сұлтан еліміздің тәуелсіздігі және Нұр-сұлтан архитектура |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | интерактивті тақта |
Пәнаралық байланыс: | физика |
Бастапқы білім: | синустар, косинустар теоремалары |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (8-10 мин) |
<p>Сәлемдесу. Оқушыларды сабаққа қатысуын қадағалау. Оқушыларға салу жұмыстары беріледі. "Көңіл күй" рефлексиясымен таныстыру. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e72087f4be39/images/5e721423e3a5f.png" style="width: 298px;"></p><p>Әртүрлі үшбұрыштар берілу арқылы 2 топқа бөлінеді.</p> | <p>әртүрлі үшбұрыштар беріледі</p><p><br></p> |
Сабақтың ортасы (20 минут) |
<p>Бірінші топ үшбұрыш шеңберге іштей сызылған сызу тапсырма беріледі. Екінші топқа үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер сызу тапсырма беріледі.</p><p> І топ Кез келген үшбұрышты саламыз. Үшбұрыштың төбелерінен биссектрисаларын жүргіземіз. Биссектрисаларының қиылысу нүктесі шеңбердің центр болады. </p><p> ІІ топ Кез келген үшбұрышты саламыз. Үшбұрыштың төбесінен қарама-қарсы қабырғасына орта перпендикулярды жүргіземіз. Орта перпендикулярлардың қиылысу нүктесі шеңбердің центр болады. Дескриптор: Білім алушы - сызбасын сызады; - үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусының формуласын дәлелдейді -үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусының формуласын дәлелдейді Осы жерде оқушылар шеңберді салуда қиындыққа тіреледі. Кері байланыс ауызша жүргізіледі. Неге қиын? Шеңбердің центрін табуды. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e72087f4be39/images/5e72152f21815.png" style="width: 139px;"></p><p>Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштардың ауданын табады. Іштей сызылған үшбұрыштың ауданын табады. Шеңбердің радиусын анықтайды. «Эйлер шеңбері» арқылы оқулықтан есептер шығарады І топ №1 Қабырғалары АВ=с, АС=в, ВС=а болатын АВС үшбұрышына сырттай сызылған шеңбердің R радиусы үшін R=abc/4S формуласы орынды болатынын дәлелдеңдер. №11 есеп: Үшбұрыштың 5, 5, 8. Оған іштей сызылған шеңбердің радиусын тап. Жауабы 1 1/3 ІІтоп №1 Қабырғалары АВ=с, АС=в, ВС=а болатын АВС үшбұрышына іштей сызылған шеңбердің r радиусы үшін r=2S/(a+d+c) формуласы орынды болатынын дәлелдеңдер. №6 есеп: Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 3 см және 4 см. Оған сырттай сызылған шеңбердің радисуын тап. Жауабы: 2,5 Дескриптор: Білім алушы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусының формуласын қолданады - үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусының формуласын қолданады. Интеравтивті тақтадан оқушыларға дұрыс жауабын көрсетемін. Топтың жұмыс барысында оқушылардың белсенділігін арттыру үшін әр топтың ерекшілігін ескеріп, ауызша кері байланыс беремін. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Бір-бірінің жұмыстарын ауыстыру арқылы тексеремін. Кері байланысты ауызша жүргіземін. </p> | <p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e72087f4be39/images/5e7216a115705.png" style="width: 127px;"><br></p> |
Сабақтың соңы (10 мин) |
<p>Дұрыс жаупты табыңдар: </p><p> 1. АВС үшбұрышында ∠А=400, ∠ В=600, ∠ С=800. Үшбұрыштың қай қабырғасы ең үлкен? </p><p> а) АВ; б) ВС; в) АС. </p><p> 2. АВС үшбұрышында АВ=ВС, ВС=АС. Қай тұжырым тура? </p><p> а) ∠ C= ∠ А; б) ∠ С> ∠ А; в) ∠ С< ∠ А. </p><p> 3. Үшбұрыштың қабырғалары а және бұрыштары α және β. Синустар теоремасы бойынша в қабырғасы:</p><p> 4. Үшбұрыштың қабырғалары 3 және 4 см, олардың арасындағы бұрыш 450. Үшінші қабырғасын тап. </p><p> 5. АВС үшбұрышында ∠ А=450, ∠ В=300, ВС=20см. АС қабырғасы неге тең? </p><p> Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы арқылы қорытындылаймын. </p><p>№17 есеп: Үшбұрыштың қабырғалары 5,6,7. Оған сырттай және іштей сызылған шеңберлердің радиустарын табыңдар</p> | Геометрия 9 сынып Смирнов В.А «Мектеп» баспасы Беті: 128-129 |
Рефлексия (2 мин) |
"Көңіл күй" рефлексияны жүргізу |
Файлдар:
Файлды ару
үшбұрыштарды шешу
Пікірлер(0)