Музыка және классикалық туындылар туралы түсінік
Қазақ тілі
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Музыка. Қазақтың киелі домбырасы
Тақырып:
Музыка және классикалық туындылар туралы түсінік
24.03.2021
0
10
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>7.3.2.1 - жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақалақұрастырып жазу; </p><p> 7.4.4.2 - еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді. </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазады.</p><p> </p><p>Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p><b>Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:</b> Үндестік заңы, буын үндестігі, дыбыс үндестігі, ерін үндестігі, буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар, жалғау, жұрнақ, қосымша. </p><p><b>Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: </b> музыка, аспаптар, танымал әнші, күйшілер.</p><p> </p> |
Күтілетін нәтиже: | оқу мақсаттарын толық игеруі, жаттығуларды дұрыс орындайды. |
Бағалау критерийлері: | <ul><li>Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолданады. </li><li>Шағын мақала құрастырып жазады. </li><li> Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді. </li></ul> |
Құндылықтарды дарыту: | Тарихтың мәдениет пен тілдің ортақтығы. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | ғаламтор, интербелсенді тақта, аймектеп жүйесі. |
Пәнаралық байланыс: | музыка, Д.тарихы. |
Бастапқы білім: | <p>Оқылым, тыңдалым мәтінінің тақырыбын, идеясын таба алады.</p><p> Мәтінде кездескен ӘТН теріп жазады, сөз тіркестерін жаза алады. </p><p>Синтаксистік талдау жасай алады, фонетикалық, морфологиялық талдаулар жасайды.</p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (10 мин) |
<p>Талқылауға арналған сұрақтар </p><p> 1. Бейнелеуіш сөздер дегеніміз не? </p><p> 2. Еліктеуіш сөздер дегеніміз не? </p><p>Қызығушылығын ояту кезеңі. Әдеби тіл нормаларын сұраймын. </p><p>1. Қандай әндерді тыңдағанды ұнатасыздар? </p><p> 2. Сүйікті әншілеріңіз бар ма? </p><p> </p> | оқулық |
Сабақтың ортасы (20 мин) |
<p>1-тапсырма Төмендегі мақал-мәтел, нақыл сөздердің қайсысының өнерге, музыкаға қатысы бар.Қажеттісін пайдаланып, оқылым мәтініне қорытынды жазыңдар. </p><p> Дескриптор: </p><p> -мәтінді саралайды </p><p> -ажыратып жазады.</p><p> ҚБ: бағалау парақшасы. (жұптар бірін-бірі бағалайды) </p><p>2-тапсырма. Жеке жұмыс. Тыңдалым. Аузша Людвиг ван Бет ховен (https://music.yandex.kz/album/370529/track/3464879) мен Вольфганг Амадеус Моцарттың (https://music.yandex.kz/artist/9170/tracks) шығар-маларын тыңдап, алған әсерлеріңмен бөлісіңдер.</p><p>Дескриптор: </p><p> - өз ойын білдіреді </p><p> - Дұрыс тыңдайды.</p><p> ҚБ: ЕКі жұлдыз, бір тілек</p><p> Сергіту сәті: Қызықты шеңбер </p><p>3- тапсырма. Жазылым Досқа тән қасиеттер туралы өз ойларың мен идеяларыңды 2 минут ішінде жазып, «Жазбаша дөңгелек үстел» (Раундробин) тәсілі бойынша бір-біріңнің ойларыңды әрі қарай жалғастырып жазыңдар. Дескриптор:</p><p> -дұрыс топтастырады. </p><p> - мағынасын ашады. </p><p> ҚБ: Бағалау парақшасы (мұғалім бағалайды) </p> | <p>(https://music.yandex.kz/album/370529/track/3464879</p><p>(https://music.yandex.kz/artist/9170/tracks)</p> |
Сабақтың соңы (5 мин) |
<p>Үйге тапсырма: 6-жаттығу </p><p> Кері байланыс: </p><p>Шаттық шеңбері/ӘТН сұралады.+ </p> | |
Рефлексия (5 мин) |
<p>Рефлексия </p><p>Мен бүгінгі сабаққа белсенді қатыстым</p><p> Мен бүгінгі сабаққа жартылай белсенділікпен қатыстым</p><p> Мен бүгінгі сабаққа мүлде қатыспадым. Себебі: </p> |
Пікірлер(0)