Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы

УАЛИЕВА АЙНУР АЙТКАЗИНОВНА
УАЛИЕВА АЙНУР АЙТКАЗИНОВНА
Қазақстан тарихы
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер
Тақырып:

Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы

22.01.2022
0
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>10.3.1.1 -Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану; </p><p> 10.3.1.2 -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; </p><p> 10.3.1.3 -Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p><br></p><p>Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану; Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p><br></p><p>Тілдік дағдыларын дамыту арқылы -&nbsp; ғылыми тілдің оқытылуын қалыптастыру. Қатысушылар: ерте мемлекеттердің қалыптасуындағы материалды меңгере отырып, Сақ-тиграхауда, сақ – хаумоварга, сақ – парадария, , тайпалық одақтар, шаньюй, гуньмо,үйсін,әскери кеңес, әскери көсемдер, Ұлы қоныс аудару, ғұндар, сияқты терминологияны естеріне түсіріп меңгереді.</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Қазақстандағы этникалық және әлеуметтік-саяси процестердің ерекшеліктерін түсінеді.</p><p><br></p>
Бағалау критерийлері: <p><br></p><p>Жеке және жұптық&nbsp; жұмыс арқылы тайпалық одақтардың мемлекеттілігін қалыптастыру кезеңдерін анықтайды Сақтар, Үйсіндер және Ғұндардың саяси жүйесін талдайды. Хронологиялық сызық арқылы мемлекеттіліктің қалыптасу кезеңдерін көрсетеді.&nbsp; Кесте толтыру арқылы өздік жұмыс;зерттеулер мен ақпарат алмасу барысында алған білімдерін қолданып үшбұрыш әдісімен қорытынды жасау</p>
Құндылықтарды дарыту: <p><br></p><p>«Рухани жаңғыру» Туған жердің қадір қасиетін түсіну,Отансүйгіштікке тәрбиелеу,ата баба рухын дәріптеу. Сабақтың элементтері өзін-өзі тәрбиелеуге, өзін-өзі тануға,оқушылар арасында сыни ойлауды дамытуға бағытталған</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p><br></p><p>Ерте көшпелілер мемлекеттерінің қалыптасу тарихына қатысты қосымша ақапарат іздеуде ғаламтор материалдарын қолдануға рұқсат етіледі.</p>
Пәнаралық байланыс: Дүние жүзі тарихы пәні және география пәндерімен байланысты
Бастапқы білім: <p><br></p><p>Тайпалық одақтар, , көшпелі, жартылай көшпелі, отырықшы, мал шаруашылығы,</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5мин)

<p>«Миға шабуыл» илюстрациялық көрнекіліктер бойынша:</p><p> - - Не көріп тұрсыз? </p><p> - Не туралы болуы мүмкін?</p><p> - Суреттерді біріктіріп, негізгі идеяны анықтаңыз? </p><p> Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p> <p><br></p><p><a href="https://avatars.mds.yandex.net/i?id=2a0000017a042ba66ca4a17cf748cda1a394-4255367-images-thumbs&amp;n=13" target="_blank">https://avatars.mds.yandex.net/i?id=2a0000017a042ba66ca4a17cf748cda1a394-4255367-images-thumbs&amp;n=13</a></p><p><a href="https://static.365info.kz/uploads/2019/12/973b42fe0fcd4f779f9f6f0ceae79bbd.jpg" target="_blank">https://static.365info.kz/uploads/2019/12/973b42fe0fcd4f779f9f6f0ceae79bbd.jpg</a></p><p><br></p>

Сабақтың ортасы

(25 мин)

<p>Карта арқылы мұғалім түсіндірмесі</p><p><br></p><p>&nbsp;Зерттеу 1.Қазақстан территориясында сақ тайпалық одақтарының қалыптасуы 2.Қазақстан аумағындағы Үйсін мемлекеті 3.Ғұндар мемлекеті</p><p> Тапсырма Хронологиялық сызық. Оқушылар белгілі бір кезеңде негізгі тарихи оқиғаларды жазады. Әдіс:«Уақыт сызығы» (қолдану)</p><p> Ерте темір дәуірінде өмір сүрген мемлекеттердің хронологиясын уақыт сызығына белгілеңіз</p><p> Сақтар -Қаңлылар -Үйсіндер-&nbsp; &nbsp; &nbsp;Ғұндар</p><p> Бағалау критерийі: Қазақстандағы ерте мемлекеттерінің тарихи кезңдерін уақыт сызығына белгілейді </p><p> Дескрипторлар: </p><p> - Сақтардың хронологиялық шеңберін белгілеңіз - Қаңлылардың хронологиялық шеңберін белгілеңіз </p><p> - Үйсіндердің хронологиялық шеңберін белгілеңіз</p><p> - Ғұндардың хронологиялық шеңберін белгілеңіз</p><p> </p><p> Тапсырма: Таблица толтыру.&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p> <p><a href="https://zheruiyq.kz/wp-content/uploads/2017/01/slide_4-e1484728928331.jpg" target="_blank">https://zheruiyq.kz/wp-content/uploads/2017/01/slide_4-e1484728928331.jpg</a></p><p><br></p><p><a href="https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/00ae/000c4935-c3261089/img6.jpg" target="_blank">https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/00ae/000c4935-c3261089/img6.jpg</a><a href="https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/00ae/000c4935-c3261089/img6.jpg" target="_blank"></a></p><p><br></p><p>&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/61eaea71b0a05/images/61eaf7c6a180d.jpg" style="width: 350px;"></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(10 мин)

<p>Сабақты қорытындылау бүгінгі зерттеулер мен ақпарат алмасу барысында алған білімдерін қолданып үшбұрыш әдісімен қорытынды жасау&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Үйге тапсырма 1.Тақырыпқа байланысты 10 сұрақ құрастырыңдар; 2.Конспект 3.Мазмұны&nbsp; &nbsp;</p> <p><br></p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/61eaea71b0a05/images/61eaf756317af.jpg" style="width: 25%;"><br></p>

Рефлексия

(5 мин)

<p>Жалғастырыңыз:</p><p> Маған ... қызықты болды </p><p> Бұл ... қиындық туғызды </p><p> Осы ... мені ойландырды&nbsp;&nbsp;</p> А4, конспект&nbsp;

Файлдар:

Файлды ару Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы

Пікірлер(0)