С.Торайғыровтың өмірі мен шығармалары."Шәкірт ойы "өлеңі
Қазақ әдебиеті
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...
Тақырып:
С.Торайғыровтың өмірі мен шығармалары."Шәкірт ойы "өлеңі
11.01.2023
0
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>6.1.1.1. Әдеби шығарманың <u>жанрын, фабуласын,</u> сюжетін анықтау.</p><p> 6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Берілген сұрақтарға жауап бере отырып ақынның өмір жолымен танысады. </p><p> Ақынның өнер-білім тақырыбында жазылған шығармаларын атайды.</p><p> "Шәкірт ойы"өлеңінің жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. </p><p> Өлеңнің неге"Шәкірт ойы" аталғандығы туралы ой бөліседі.</p><p>Ақын өмірімен байланыстырып өз ойын айтады. </p><p> Шығарма үзінділерін оқи отырып, мазмұнына талдау жасайды. Идеясы арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Пән лексикасы мен терминология: Өлең, тармақ,шумақ ,буын,бунақ, жанр ,тақырып, әлеуметтік-қоғамдық мәселе т.б.</p><p>Диалог пен жазылым үшін қажетті сөздер мен сөз тіркестері: Менің ойымша, өз көзқарасымды білдірсем,осылай тұжырымдаймын.<br></p> |
Күтілетін нәтиже: | <p>Білім алушылар </p><p>С.Торайғыровтың өмірі мен шығармаларымен танысады. </p><p>Өлең құрылысына талдайды.</p><p>Өлеңдегі негізгі ойды түсіне отырып,әлеуметтік -қоғамдық мәселені анықтайды.</p><p>Тапсырмалар орындау барысында өз көзқарастарын білдіріп,ой тұжырым жасайды.</p> |
Бағалау критерийлері: | <p>Ақынның өмір жолымен танысады. </p><p> Шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін ажыратады. </p><p> Шығарма үзінділерін оқи отырып, идеясына талдау жасайды. </p><p> Идеясы арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы.</p><p> Өнер-білім алуға,тарихымыз бен мәдениетімізді сақтауға баулу. </p><p>Рухан-адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру.</p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Презентация, Power Point.https://bilimland.kz/k |
Пәнаралық байланыс: | Қазақстан тарихы,қазақ тілі,өмірмен |
Бастапқы білім: | <p>"Абай шығармаларын қайталау </p><p><br></p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (Қызығушылықты ояту 7 минут) |
<p> І Ұйымдастыру кезеңі: </p><p> 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. </p><p> 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топтастыру. Оқушылар шеңбер бойына тұрады. Кезек-кезегімен бүгінгі сабаққа қатысты тілектерін, жылы лебіздерін білдіреді. «Санамақ» әдісі арқылы үш топқа бірігеді. </p><p> Үй тапсырмасы. Өтілген сабақтарға шолу жасау </p><p> 1. </p><p> 2. </p><p> 3. </p><p> Кері байланыс: </p> | https://wordwall.net/ru/resource/43374985 |
Сабақтың ортасы (25-30 минут) |
<p>Жаңа сабақ.</p><p>Оқу мақсатын таныстыру </p><p> Ой қозғау.Білу Тұлғаны таны </p><p>Дескриптор: Білім алушылар </p><p> Тұлғаның кім екенін атайды. </p><p> Тұлғалар туралы не білетінін айтады. </p><p><a href="https://bilimland.kz" target="_blank">https://bilimland.kz</a> Бейнесабақты тыңдайды.</p><p>Топтық жұмыс 1-топ. Түсіну. </p><p>С.Торайғыровтың өмірі мен шығармаларына шолу жасайды.</p><p> Туған жылы: </p><p> Шығармалары: </p><p> Шығармаларының басты тақырыбы: </p><p> С.Торайғыров қандай ақын болған? </p><p> Ақынның мақсаты қандай? </p><p> </p><p>Дескриптор: Білім алушылар </p><p> Оқулықтан С.Торайғыровтың өмірі мен шығармаларын оқып, шолу жасайды </p><p>2-топ. Қолдану. Кестемен жұмыс </p><p> Шығарма үзінділерін оқи отырып, мазмұнын ашады.</p><p>Идеясы арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды. </p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Өлең үзіндісі</td><td>Идеясы</td><td>Әлеуметтік-қоғамдық мәселесі</td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p></td></tr></tbody></table><p> </p><p>Дескриптор: Білім алушылар </p><p> Өлеңді мәнерлеп оқиды.Мазмұнын ашады. </p><p> Идеясы арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды. </p><p>3-топ.Талдау "Шәкірт ойы" өлеңін құрылысына қарай талдайды. Сатылай кешенді талдау жасау</p><p> </p><p> Өлеңнің авторы: </p><p> Өлеңнің тақырыбы: </p><p> Әдеби жанры: </p><p> Негізгі идеясы:</p><p>Тармақ саны: </p><p> Буын саны </p><p> Бунақ саны </p><p> Ұйқасы </p><p>Дескриптор: Білім алушылар </p><p> "Шәкірт ойы" өлеңіндегі негізгі ойды анықтайды.</p><p> "Шәкірт ойы" өлеңін құрылысына қарай талдайды. </p><p> 4-тапсырма. Ж/Ж. Өлеңдегі шәкірт ойын топтау сызбасы арқылы көрсетіңдер.Жинақтау </p><p> Дескриптор: Білім алушылар </p><p> Өлеңдегі шәкірт ойын топтау сызбасы арқылы көрсетеді. </p> | <p>Презентация.Power Point</p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy</a></p><p><br></p> |
Сабақтың соңы (5 минут) |
<p>Сұрақ-жауап</p><p>Бүгінгі сабақтан не түйдіңіз?</p><p>Сенің өмірдегі мақсатың қандай?</p><p> Сені қандай ойлар мазалайды? </p><p><br></p> | |
Рефлексия (3 минут) |
<p>Үйге: "Шәкірт ойы" өлеңін мәнерлеп оқып,жаттап алу. </p><p> Рефлексия: «ҚҚҚ» кестесін толтыру </p> | <p>Қызық болғаны </p><p>Құнды болғаны</p><p>Қиын болғаны </p> |
Пікірлер(0)