Д. Дефо «Робинзон Крузо» романы (үзінді)

КОПОБАЕВА БАЯН ТУЛЕГЕНКЫЗЫ
КОПОБАЕВА БАЯН ТУЛЕГЕНКЫЗЫ
Ақмола облысы
Балкашино а.
КГУ «Балкашинская СШ №1»
Қазақ тілі
Класс:
7-сынып
Раздел:
Жердегі климаттық өзгерістер
Тема:

Д. Дефо «Робинзон Крузо» романы (үзінді)

31.01.2020
201
Скачать в PDF Скачать в WORD
Цели обучения (ссылка на учебную программу): <p>7.Т1. Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау. </p><p> 7.А5. Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру.&nbsp;&nbsp;</p>
Цели урока: <p>Барлық оқушылар орындай алады: • барлық оқушылар оқиғаның дамуын болжайды,өз пікірін өзгенің пікірімен салыстырады.</p><p> Оқушылардың көпшілігі орындай алады: • диалогке қатысып, сұрақтарға жауап береді. </p><p> Кейбір оқушылар орындай алады: • диалогке қатысады, «сөйлеуші →тыңдаушы» рөлін атқарады.&nbsp;&nbsp;</p>
Языковые цели: <p>• Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: арал - елсіз мекен, қол үзу- айырылып қалу, қайғыға ұшырау- мұңға бату, ажал-өлім, қаза; кеменің шөгуі- кеменің батуы; апат - қауіп- қатер, жұт; сал - ағаштан байланыстыра жасалған жүзу құралы. </p><p> • Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер, талқылауға арналған сұрақтар: </p><p> Сен автордың орнында болсаң романды қалай аяқтар едің? </p><p> Робинзон Крузоның орнында болсаң, 28 жыл белгісіз аралда шыдай алар ма едің? </p><p> Қазіргі заманда өмір сүрудің жолдардын ұсына аласың ба?</p><p> • Не себепті .... деп ойлайсыз?</p><p> Бір аралға, айдалада қалдым, киетін киім, ешкім жоқ, кемеден, аралдағы тұрмысыма, күдер үздім, тіршілігімді жеңілдетуге, тырыстым.&nbsp;&nbsp;</p>
Привитие ценностей: Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік.
Навыки использования ИКТ: Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады.
Межпредметная связь: География, қазақ әдебиеті, дүниежүзі тарихы
Предыдущие знания: Әлем климатының өзгеруі
Критерии оценивания <p>Білім алушы: • оқиғаның дамуын болжайды; </p><p> • «сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстырып, баға береді; </p><p> • диалогке қатысып, сұрақтарға жауап береді.&nbsp;&nbsp;</p>

Ход урока

Этапы урока Запланированная деятельность на уроке Ресурсы

Начало урока

(8 минут)

<p><b>1.Сәлемдесу</b></p><p><b>Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: </b></p><p> Әр елдің амандасу салты арқылы бір- бірімен амандасады. Жұптарын тауып, бір –біріне қарама –қарсы тұрады. Әр елдің амандасу салтын жасайды. Қазақтар -қол алысады Италияндықтар - құшақтасады Бразилиялықтар – бір- бірінің иығын қағады Зимбабалықтар –арқасымен амандасады Македониялықтар –шынтақпен Никарагуалықтар - иықпен амандасады Австралиялықтар - шапалақ ұрып серкіреді. </p><p><b> Үй жұмысын тексеру</b></p><p><b> «Ыстық орындық» әдісі&nbsp; &nbsp;</b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3435f26d74c.png" style="width: 175px;"></p><p>Қоршаған ортаның ластануы дегенді қалай түсінесің? (Климаттың өзгеруі қоршаған ортаны ластаудан туады). </p><p> Өндіріс ошақтары қаршаған ортаға әсер етеді ме? (Өндіріс ошақтары қаршаған ортаға әсер етеді). </p><p>Жаһандық жылынудың әсерінен қандай апаттардың болуы мүмкін? (Жаһандық жылынудың әсерінен Жердегі ауа райы өзгеріп, қатты дауылдар, күшті су тасқындары, құрғақшылық болып жатыр). </p><p> Ғалымдар климаттың өзгеруін тағы немен байланыстырады? (Ғалымдар климаттың өзгеруін ормандардың оталуымен де байланысты).</p><p> Неліктен жердің құнарлы қабаты желмен ұшып кетеді? (Жаңбыр болмағандықтан жердің құнарлы қабаты желмен ұшып кетеді).</p><p> Топқа бөлу</p><p><b> «Жүзуші, қайық, құтқарушы» әдісі </b></p><p> Ал енді, балалар, «Жүзуші, қайық, құтқарушы» әдісі бойынша таптарға бөлінейік. Мен жүзуші дегенде бәріміз суда жүземіз, қайық дегенде екі- екіден бір- біріміздің қолымыздан ұстап, қайыққа ұқсап тұрамыз, құтқарушы дегенде сол қайыққа суға батып бара жатқан адамдарды мінгізіп, құтқарамыз, яғни құтқарушы рөлін атқарамыз.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3436ad8c2b8.png" style="width: 115px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3436c2cc9d4.png" style="width: 118px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3436d9d756d.png" style="width: 128px;"></p>

Середина урока

(28 минут)

<p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e34372acc37f.png" style="width: 191px;"></p><p>Қызығушылықтарын ояту. </p><p> -Балалар, мынау кімнің суреті, қалай ойлайсыңдар? </p><p> - Даниэль Дефонның суреті. </p><p> -Ол кім? </p><p> -Жазушы. </p><p> Жарайсыңдар! Дұрыс айтасыңдар, бүгін біз сабақта сендермен ағылшын жазушысы Даниэль Дефонның шығармасымен танысамыз. Даниэль Дефо «Робинзон Крузо» деп аталатын жалғыз романымен әлемге әйгілі болды. Ол адам аяғы баспаған аралда жалғыз өмір сүрген адамның тіршілігі туралы жазады.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e34377c12524.png" style="width: 244px;"></p><p>Бұл кітабы 1835 жылы жарық көрді. </p><p><b> 1- тапсырма (ТЖ) </b> Кинофильм бойынша жұмыс "Стоп кадр " әдісі бойынша тапсырманы орындайды. Оқушылар үзінді көреді, не болып жатқанын топта талқылайды, өз ойларын жеткізіп, жалғасын болжайды. Сабақтан алған әсеріңізге қарай аралдың біреуіне стикерлер жапсырады. </p><p><b> Кері байланыс сұрақтары</b>: балалар, сендер қалай ойлайсыңдар қазіргі заман мен Робинзон Крузо дәуіріндегі апаттардың қандай айырмашылықтары бар? (Бұрын тек табиғи құбылыстарға байланысты болса,ал қазір адамдардың өздері зиянкестік жасайды.)</p><p> Табиғи апаттар қай кезде көп болды деп ойлайсыңдар? (Қазіргі уақытта.) </p><p> Табиғи апаттардың алдын алуға бола ма? (Иә, болады.)</p><p> Ол үшін не істеу керек? (Қауіпсіздік ережелерін сақтау керек.)&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3437fe35bea.png" style="width: 346px;"></p><p><b>2- тапсырма (ТЖ) Хикая картасы</b></p><p> Оқиғалар тізбегін ретімен орналастырады, әңгіме сюжетін біледі, диалог арқылы сөйлеседі. </p><p> 1- топ&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3438858597f.png" style="width: 121px;"><br></p></td><td><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3438d5bbde9.png" style="width: 127px;"><br></p></td><td><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3438ad3334e.png" style="width: 126px;"><br></p></td></tr><tr><td><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3438ee76346.png" style="width: 121px;"><br></p></td><td><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e343901b56b4.png" style="width: 111px;"><br></p></td><td><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e34390e79cb9.png" style="width: 109px;"><br></p><p><br></p><p><br></p></td></tr></tbody></table><p>2- топ</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3439a8950a3.png" style="width: 358px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3439d7b093d.png" style="width: 121px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3439ecb5a56.png" style="width: 128px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3439f8ebbdd.png" style="width: 122px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e343a0c11a15.png" style="width: 130px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e343a18ecf3a.png" style="width: 124px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e343a2b7d528.png" style="width: 126px;"></p><p><b>Қалыптастырушы бағалау.</b></p><p><b> «Еркін микрофон» әдісі&nbsp; &nbsp;&nbsp;</b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e343a6498c4c.png" style="width: 154px;"></p><p>Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша 2- тапсырмаға кері байланысты ауызша айтады. Олар өз тобының жұмысын бағалайды. Сұрақтарға жауап береді. </p><p> Тапсырманы орындау барысында қиындықтар туындады ма?</p><p> Не қиын болды?</p><p> Нені есте сақтадыңыздар?</p><p><b>Сергіту сәті: «Елге оралу» биі </b></p><p><b> 3- тапсырма (ЖЖ), (ТЖ) </b></p><p> Екі топқа екі тапсырма беремін. </p><p><b> 1- топ «Дилтс пирамидасы» әдісі</b>, ал 2-ші топ Д.Дефоның «Робинзон Крузо» романның үзіндісіндегі оның күнделігінде бойынша жұмыс істейді. </p><p>1- топ «Дилтс пирамидасы» негізінде өзіңізді Робинзон Крузоның орнына қойып заманауи таныстырылым жасаңыз. Әр сатысындағы тірек сұрақтарына сүйене отырып, мақсатыңызды түсіндіріңіз.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Миссия</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Идентификация</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Құндылықтар</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Қабілеттер</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Іс- әрекет</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Қоршаған орта</p><p>1. Кім? Қашан? Қайда? Кіммен? </p><p> 2. Мақсатқа жеткеннен кейін қандай әрекет жасамақсыз?</p><p> 3. Мақсатқа жету үшін қандай қабілетке ие болуыңыз керек? </p><p> 4. Мақсатыңыз несімен құнды? </p><p> 5. Мақсатыңызға жеткен соң, сіз кімге айналасыз? Кімге ұқсағыңыз келеді? </p><p> 6. Мақсатыңыз кімге, неге бағытталған? Сіз бұл мақсатқа жеткен соң кім қуанады? </p><p><b> 2- топ Д. Дефоның «Робинзон Крузо» романның үзіндісінен оның күнделігінде жазылған зұлымдық пен мейірімділік ойларын айтып береді.&nbsp;&nbsp;</b></p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp;<b> </b></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Зұлымдық</td><td>&nbsp; &nbsp;Мейірімділік</td></tr><tr><td>Тағдыр мені көз көріп, құлақ естімеген, адам жүрмеген түпкірдегі бір аралға әкеліп тастады.</td><td>Бірақ мен тірімін, өзімнің достарым сияқты батып кеткен жоқпын.</td></tr></tbody></table><p><b>&nbsp;</b></p><p><b><br></b></p><p><b><br></b></p><p><b><br></b></p><p><br></p><div class="note-handle"><div class="note-control-selection" style="display: block; left: 406.438px; top: 32px; width: 245px; height: 118px;"><div class="note-control-holder note-control-nw"></div><div class="note-control-holder note-control-ne"></div><div class="note-control-holder note-control-sw"></div><div class="note-control-sizing note-control-se"></div><div class="note-control-selection-info"><br><br></div></div></div><p>&nbsp;</p><p>Кері байланыс «Сиқырлы сандық» әдісі&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e343e09c9679.png" style="width: 245px; float: left;" class="note-float-left"></p><p>«Сиқырлы сандық» әдісі арқылы кері байланыс жасаймын. Сандық ішіне тапсырмаға байланысты сұрақтарды саламын. Оқушылар алған сұрақтарына жауап береді. </p><p> Мысалы: Сен автордың орнында болсаң романды қалай аяқтар едің? </p><p> Робинзон Крузоның орнында болсаң, 28 жыл белгісіз аралда шыдай алар ма едің?</p><p> Қазіргі заманда өмір сүрудің жолдардын ұсына аласың ба?&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p><br></p> <p>http://www.lgec. org.uk/Laga News/jun04tool. pdf&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><a href="http://bilimland.kz/i" target="_blank">http://bilimland.kz/i</a><a href="http://bilimland.kz/index." target="_blank"></a></p><p><a href="http://bilimland.kz/index." target="_blank">ndex.</a>php/kz/catalog</p><p>/category#p=</p><p>1&amp;pn=6&amp;s=%D0%A8%D</p><p>0%B0%D1%85%D0%B0%D</p><p>0%BD%D0%BE%D0%B2&nbsp;&nbsp;</p>

Конец урока

(4 минут)

<p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3440537da96.png" style="width: 216px;"></p><p>Тапсырма сәтті орындалған болса, желкенді жасыл түске боя. </p><p> Тапсырма барысында қиындық туса, желкенді сары түске боя. </p><p> Тапсырма барысында топ бір шешімге келе алмаса, желкенді қызыл түске боя. Орташа бағасын шығарады.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34304f8acf6/images/5e3440cb8d899.png" style="width: 270px;"></p><p><br></p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>№&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</td><td>Бағалау критерийі</td><td>Тапсырма&nbsp;</td><td>Дескриптор</td></tr><tr><td>&nbsp;1.</td><td>Оқиғаның дамуын болжайды&nbsp;</td><td>1-тапсырма&nbsp;</td><td><p>Экрандағы кинофильмнен көргендерін талқылайды,&nbsp; &nbsp; &nbsp;ойларын жеткізеді. </p><p>Фильм үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды.</p></td></tr><tr><td>2.&nbsp;</td><td>&nbsp;«Сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстырып, баға береді.&nbsp;</td><td>2- тапсырма</td><td><p>&nbsp;Оқиға желісін ретімен орталастырды, әңгіме сюжетін біледі. </p><p><br></p><p>Диалогке қатысушылар коммуникативтік қарым- қатынасқа түседі.</p><p><br></p></td></tr><tr><td>3.</td><td>Диалогке қатысып, сұрақтарға жауап береді.</td><td>3- тапсырма&nbsp;</td><td><p>1- топ Алған ақпараттары негізінде өзіндік көзқарасын ұсынады.</p><p> Дилтс пирамидасын қолдана алады; </p><p>Әр саты сұрақтарына жауап береді. </p><p>2- топ Үзіндіден зұлымдық пен мейірімділік ойларын табады. </p><p>Үзіндідегі зұлымдық пен мейірімділік ойларын ажырата алады.&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p>&nbsp;Үй тапсырмасы: Робинзон Крузо туралы толық ақпарат жинап келіңіздер&nbsp;</p>

Анализ урока

<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p>Саралау</p><p> – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? </p><p>Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?</p><p> Мен оқушыларымның білім деңгейіне сәйкес белсенді оқу тәсілдерін саралап алдым. Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды күрделендіріп беремін.&nbsp;&nbsp;</p></td><td><p>Бағалау</p><p> – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?</p><p> Сабақ мақсатына жеттім. Уақыт тиімді пайдаланды.</p><p>Әр тапсырмаға дескриптор жасалынды.</p><p>Балалардың қаншалықты түсінгендерін, мақсатқа жеткендерін байқау үшін кері байланыс жасадым. </p><p>Бұл әдіс менің келесі сабақты жоспарлауыма негіз болады. Оқушылар өзін-өзі, сондай- ақ топта бірін- бірі бағалайды&nbsp; &nbsp;</p></td><td><p>Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау </p><p> Сергіту сәті өткізілді. Қауіпсіздік ережелері сақталды.&nbsp;&nbsp;</p></td></tr><tr><td><p>Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).</p><p> Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p></td><td>Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз. «Ыстық орындық» әдісі, «Стоп- кадр» әдісі, «Хикая картасы» әдісі, «Дилтс пирамидасы» әдісі,«Еркін микрофон» әдісі,«Сиқырлы сандық» әдісі.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</td><td>Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары&nbsp;&nbsp;</td></tr><tr><td><p>Сабақ бойынша рефлексия </p><p> Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? </p><p> Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?</p><p> Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? </p><p>Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? </p><p> Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?</p><p> Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?&nbsp;&nbsp;</p></td><td><p>Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. </p><p>Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. </p><p> Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды.</p><p> Оқушылар тапсырмалардың орындау тәсілін, критерийлерін, дескрипторларды түсінді. Оқу мақсатына қол жеткізді. Сыныптағы орташа оқитын бір балаға қиынырақ болды, сондықтан онымен қосымша сабақта жұмыс істеп, келесі сабақта тақырыпқа қайта оралу керек деп өзіме түртіп алдым. Менің ойымша, саралау дұрыс өткізілді, шамалы ауытқулықтары болды.&nbsp;&nbsp;</p></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p>

Отзывы(0)