Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер.
Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер.
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 8.1.1.3 даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату |
| Сабақтың мақсаты | Барлығы: Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер кластарының белгілерін анықтайды, есінде сақтайды, таниды |
| Бағалау критерийі | Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер кластарының белгілерін анықтайды |
| Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты терминдік сөздер: таксономиялық иерархия, патшалық, тип, класс, отряд, тұқымдас, тыс, түр, даражарнақтылар,қосжарнақтылар |
| Құндылықтарға баулу | • Зайырлы қоғам және руханият; • Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. |
| Пәнаралық байланыс | география |
| Алдыңғы білім | Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар. |
| Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Деңгейлік сұрақтар беріледі Қабілеті жоғары оқушылар ой қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша 3-тен артық дәлелдер келтіре алады |
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз | Мұғалімнің мадақтама сөздері, көңіл-күй букеті, СМС-хабарлама. |
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | Сыныпта топтық жұмыс ыңғайлы түрде жабдықталады.Оқушыларға түрлі әрекеттермен жұмыс жасау ұсынылады |
| Ресурстар | стикер, плакат, кесте қағаздар,АКТ |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (10 мин) |
а Сәлемдесемін. Оқушыларды түгелдеймін. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастырамын: Ұйымдастыру кезеңі: 1.Топқа біріктіру«Түске қарай» қызыл, жасыл сары 2.Үй жұмысын сұрау «Өрмекші торы» өткен тақырып бойынша есте қалған тірек сөздерді өрмекші торына келіп жазу, анықтамасын айту мыс: Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы Мукор Пеницилл Біржасушалы саңырауқұлақтар Ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар . Дескриптор: Саңырауқұлақтар туралы айта алады. |
|
|
Сабақтың ортасы (35мин) |
Жаңа сабақты «Үш минуттық кідіріс» әдісі арқылы бастаймын алдынғы білімді қайталап кетемін: Олар өсімдіктер дүниесі туралы 6-сыныпта өткен бес патшалық бойынша материалдарды білуі тиіс. Құндылықпен байланыс болады https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/osimdikter-duniesi/osimdikterding-arturliligi/lesson/darazharnaqtylar-zhane-qoszharnaqtylar https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/osimdikter-duniesi/osimdikterding-arturliligi/lesson/darazharnaqtylar-zhane-qoszharnaqtylar
№1 тапсырма (жұптық жұмыс) 1. Суреттегі тұқымның құрылысына назар аударыңыз. Қай класқа жататындығын анықтаңыз.
А._____________________________________________________________ В._____________________________________________________________ (a) Екі кластың арасындағы айырмашылықты кестеде толтырыңыз. А В Тұқымындағы тұқымжарнақ саны Жапырақтарындағы жүйкелену Тамыр жүйесі: А. шығу тегіне қарай В. пішініне қарай Гүлдер саны Дескриптор: Білім алушы - тұқымның суреті арқылы өсімдіктердің кластарын ажыратады; - А және В кластарының арасындағы айырмашылықты -саңырауқұлақ түрлерінің ерекшелік белгілерін сипаттайды. |
|
|
Сабақтың соңы (5 мин) |
Кері байланыс: «Тілек беті» әдісі арқылы оқушылар оқудан алған әсерін қалдырады
Үйге тапсырма:Тақырып бойынша қосымша мәлімет іздену |




Пікірлер(0)