Виртуалды лабиринттен шығуды табу.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Біздің өмірімізде алгоритмдер
Тақырып:
Виртуалды лабиринттен шығуды табу.
22.02.2020
51
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>5.3.2.3 орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру </p><p> 5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну </p> |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Лабиринт, виртуалды лабиринт ұғымын түсіндіріп береді. Әртүрлі лабиринттен шығу жолын талдайды. Қарапайым және виртуалды лабиринттің ұқсастығын салыстырады. Оқушылардың басым бөлігі: Мысал бойынша командалар жүйесін құрайды. Кейбір оқушылар: Лабиринттердің шығу жолының алгоритмін құра алады. |
Тілдік мақсаттар: | <p>Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы </p><p> Лабиринт ұғымын түсіндіре алады; </p><p> Виртуалды лабиринттен шығу жолын құра алады </p><p> Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер </p><p> Лабиринт, виртуалды лабиринт </p><p> Қолданылатын сөйлемдер </p><p> Лабиринттен күрделілігіне байланысты шығудың … немесе …жолы болуы мүмкін. ….. желі арқылы түрлі өткелдер мен қиылыстарды өту бойынша берілетін ойындар топтамасы. </p> |
Бағалау критерийлері: | <p>Лабиринтке, виртуалды лабиринтке анықтама (түсініктеме) береді; </p><p> Лабиринттердің шығу жолдарының алгоритмін талдап, ұсынады. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | «Мәңгілік ел» құндылықтарын іске асыру. Топтық және жұптық жұмыстарды орындауда бір-біріне құрмет көрсету . Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта, топпен жұмыс істей білу. Оқушылар белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды. Бір-бірінің іс-қимылдарын түсіне білу. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | <p>Интербелсенді тақта, компьютер, презентация.</p> |
Пәнаралық байланыс: | Математика, логика, бейнелеу |
Бастапқы білім: | Лабиринттен шығу. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (7 минут) |
<p><b>Ұйымдастыру кезеңі</b>. Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңберін құрып бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы алдағы сабаққа сәттілік тілейді. Әрбір тілек айтқан оқушыларға үш түсті гүлдер таратылады. Сол гүлдердің түсіне қарай оқушылар «лабиринт», «алгоритм», «интернет» деп үш топқа бірігеді. </p><p><b> Үй тапсырмасын пысықтау. </b></p><p> Оқушылар қолдарындағы гүлдердің жапырағында берілген сұрақтарға жауап береді. </p><p> Қ.Б. «Мадақтау» арқылы бағалаймын. </p> | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50ad904dac1/images/5e50b2da0c92f.png" style="width: 131px;"></p><p>Үш түсті гүлдер </p><p> Гүлдің жапырағындағы сұрақтар </p> |
Сабақтың ортасы (28 минут) |
<p><b>«Ойлан, тап!» </b>ойыны арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ойын арқылы ашып аламын. Жаңа сабақ. </p><p><b> «Кинометафора» әдісі.</b> www.bilimland.kz сайтынан «Виртуалды лабиринттен шығу» тақырыбындағы бейнежазба көрсетемін. </p><p><b> Жетелеуші сұрақтар </b></p><p> 1. Неліктен күрделі, кедергілі жолдарды лабиринт деп атаған?</p><p> 2. Неге лабиринттен шығудың түрлі жолдары қарастырылған?</p><p> 3.Компьютерлік ойындарда лабиринттер не себепті көптеп кездеседі? </p><p><b> Жұптық жұмыс. </b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50ad904dac1/images/5e50b03788121.png" style="width: 529.5px; height: 264.115px;"><b><br></b></p><p>Қ.Б. «Көршісін бағалау» әдісі.</p><p><b>Топтық жұмыс. (Постер қорғау) </b></p><p> Берілген тақырыптар бойынша өз ойларыңнан лабиринт құрастырыңдар. </p><p> 1. Бірнеше кедергіден өтетін автокөліктің жолы.</p><p> 2. Мысықтың тышқанға жетуі. </p><p> 3. Балалар ойын алаңы.</p><p> Дескриптор: </p><p> • Өз ойларынан лабиринт құрастырады.</p><p> Қ.Б. «Бағдаршам» арқылы бағалау.</p><p><b> Жеке жұмыс. Практикалық жұмыс орындау. </b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50ad904dac1/images/5e50b0fd93d50.png" style="width: 272.066px; height: 81.8906px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e50ad904dac1/images/5e50b123583df.png" style="width: 274.236px; height: 109px;"><b><br></b></p><p>3-ке бөлінетін сандар арқылы лабиринттен шығу. Командаларды тігінен, көлденеңнен , қима жолмен жасауға болады.Орындаған тапсырманың алгоритмін компьютерге жазады.</p><p> Дескриптор: </p><p> • Оқушылар лабиринттен шығу жолдарын есептеу арқылы табады; </p><p> • Орындаушылардың командаларын компьютерге ретімен жазады. Қ.Б. Мұғалімнің тарапынан тиімді кері байланыс беру. </p> | <p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp</a></p><p><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50ad904dac1/images/5e50b3015f5db.png" style="width: 129px;"></p><p>үлестірме қағаздар</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50ad904dac1/images/5e50b336a9987.png" style="width: 121px;"></p><p>Плакат, түрлі-түсті маркерлер </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50ad904dac1/images/5e50b36481c2f.png" style="width: 156px;"></p><p>Компьютер</p><p>Жұмыс дәптері</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e50ad904dac1/images/5e50b39186606.png" style="width: 165px;"><br></p> |
Сабақтың соңы (3 минут) |
<p>Сабақты бекіту. </p><p> ІV тарау бойынша қорытынды тест тапсырмаларын орындату 107-108 бет. </p><p> Өзіңді тексер! «Кілттік жауаптар» бойынша өзін-өзі тексереді. </p><p> Үйге тапсырма: §19 Виртуалды лабиринттен шығу. 104-бет.</p><p> Үйден мектепке дейінгі өз виртуалды лабиринттеріңді құрып келу. </p> | <p>Тест тапсырмалары </p><p> Кілттік жауаптар </p> |
Рефлексия (2 минут) |
қызық құнды қиын ҚҚҚ кестесін толтыру арқылы сабақта қызықтырған тұсын, құнды болған мәліметті және қиналған жерлерін жазады. | ҚҚҚ кестесі |
Файлдар:
Файлды ару
Ашық сабақ.
Пікірлер(0)