ион алмасу реакциялары. №1 практикалық жұмыс. "Ион алмасу реакциялары"

Курманбаева Айнагуль Тлеубаевна
Курманбаева Айнагуль Тлеубаевна
Ақмола облысы
Көкшетау қаласы
№19 ЖОББМ
Химия
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Алғашқы химиялық ұғымдар
Тақырып:

ион алмасу реакциялары. №1 практикалық жұмыс. "Ион алмасу реакциялары"

28.09.2025
0
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

9.2.2.1.алмасу реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру.

9.2.2.2.ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру.

Сабақтың мақсаты:

 Ион алмасу реакцияларының жүру себептерін анықтайды 

Электролит ерітінділері арасындағыреакцияларға иондар қатысатынын анықтайды. 

Бейтараптану реакциясы Н және ОН иондары арқылы жүзеге асады.  

Тілдік мақсаттар:

Ерітінді – раствор – solution Еріткіш – растворитель – solvent Еріген зат – растворенное вещество – solute Молярлы концентрация – молярная концентрация – molar concentration Электролиттік диссоциация – электролитическая диссоциация – electrolytic dissociation Әлсіз электролиттер – Слабые электролиты - Weak electrolytes Күшті электролиттер - Сильные электролиты -Strong electrolytes Бейэлектролиттер – Неэлектролиты - Non-electrolytes  

Күтілетін нәтиже:

материалды меңгеру деңгейін қалай жүзеге асырды.

Бағалау критерийлері:

Бағалау түрі: мұғалімнің кері байланысы Қышқыл, негіз, тұздың химиялық қасиеттеріне Bilimland сайтынан бейне-түсіндірмелерді көрсету. Оқушылармен бейне-түсіндірмелерді талқылау жүргізу Презентациядағы қышқыл, негіз, тұздың химиялық қасиеттеріне берілген жалпы формула бойынша мысалдар беріп, молекулалық, иондық теңдеулерді жұппен орындату  

Құндылықтарды дарыту:

Осы сабақта балалардың бойына өмір бойы оқу құндылығын дарыту айтылады. Құндылықтарды дарыту нақыл сөздер айту арқылы/көмегімен жүзеге асады, ой қозғау жүргізіледі.     

АКТ-ны қолдану дағдылары:
Пәнаралық байланыс:

Интерактивті тақта, презентация ppt

Бастапқы білім:

Техника қауіпсіздік ережелері, химиялық байланыс , заттардың құрылымы.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 минут)

І.Алдыңғы білімді белсендендіру сәті: Оқушылардың алдыңғы сабақта өткен білімдерін электролиттік диссоциация теориясы бойынша қышқыл, негіз, тұзға анықтама беруді бағалау мақсатында қосымша 1-дегі жұмысты ұйымдастыру. Іс-әрекет түрі: жеке жұмыс Бағалау: мұғалімнің орындалған тапсырма бойынша кері байланыс беріп, бағалауы Мұғалім осы сабақта электролиттік диссоциация теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз, тұздардың химиялық қасиеттері жөнінде білімдерін тереңдететінін хабарлайды. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары, кілтті сөздер таныстырылады.   

Сабақтың ортасы

(18 минут)

ІІ.Жаңа сабақты түсіндіру: Электролиттік диссоциация теориясы бойынша қышқыл, негіз, тұздың химиялық қасиеттерін талқылау Іс-әрекет түрі: сыныппен жұмыс Бағалау түрі: мұғалімнің кері байланысы Қышқыл, негіз, тұздың химиялық қасиеттеріне Bilimland сайтынан бейне-түсіндірмелерді көрсету. Оқушылармен бейне-түсіндірмелерді талқылау жүргізу Презентациядағы қышқыл, негіз, тұздың химиялық қасиеттеріне берілген жалпы формула бойынша мысалдар беріп, молекулалық, иондық теңдеулерді жұппен орындату https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ehlektrolitterding-eritindileri-zhane-iondyq-tepe-tengdikter/lesson/qyshqyldardyng-negizderding-tuzdardyng-dissocziacziyasy Іс-әрекет түрі: жұппен жұмыс Бағалау түрі: мұғалімнің презентациядағы жауабымен тексеріп, бағалауы  

Сабақтың соңы

(2 минут)

Сабақ бойынша оқушылардан кері байланОқушылардың сабақта алған білімдерін практикада бекіту мақсатында презентацияда берілген тапсырманы орындауға беріледі. Іс-әрекет түрі: топтық жұмыс Бағалау түрі: өзін-өзі бағалау критерийлері бойынша бағалауы  ыс алу: 

Рефлексия

Рефлексия Бүгін мен ...................................................................... білдім Маған ............................................................................ қызықты болды Маған ............................................................................ қиын болды Мен ...............................................................................тапсырманы орындадым Мен .................................................................................түсіндім  

Пікірлер(0)