Абай Құнанбайұлы
Қазақ тілі
Класс:
6-сынып
Раздел:
«Абайды оқы, таңырқа!»
Тема:
Абай Құнанбайұлы
16.03.2020
2570
39
Цели обучения (ссылка на учебную программу): | <p>6.Т2Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау. </p><p> 6.Т5Тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау. </p> |
Цели урока: | <p><b>Барлық оқушылар орындай алады: </b>кесте, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсінеді <b>Оқушылардың көпшілігі орындай алады:</b> кесте, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты баяндайды </p><p><b> Кейбір оқушылар орындай алады:</b> мәтіндегі ақпаратты кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсынады </p> |
Языковые цели: | <p><b>Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:</b> дарынды адам, тауының баурайында, өз кезінің, тәрбиесінде болады, қызықтыра айтып, санасына. </p><p><b> Диалог құруға / эссе жазуға арналған пайдалы тіркестер:</b> </p><p> Абай ауданы, Шыңғыс тауының, Абайдың әкесі, Семей облысы, шын аты, қазақ халқының, атап кеткен, мейірімді кісі, Ұлжандай аналардың. Талқылауға арналған сұрақтар: </p><p> 1. Абайдың туған жері қай жер? </p><p> 2. Абай кімнің тәрбиесінде болған? </p><p> 3. Абайдың шын аты кім? </p><p> 4. Ибрагимді неліктен «Абай» деп кеткен? </p> |
Ожидаемый результат: | Түсіну, қолдану, талдау |
Критерии успеха: | <p>- кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты бойынша сұрақтарға жауап береді</p><p> - кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпараттың мазмұнын айтады </p><p> - ақпаратты кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсынады </p> |
Привитие ценностей: | - Абайдың даналығы, даралығы, ақындық таланты жайлы, Абайдың отбасы жайлы айтып, түсіндіру |
Навыки использования ИКТ: | Интербелсенді тақтаны қолдану, оқушыларға жеке планшеттер |
Межпредметная связь: | Ақынның өмір сүрген уақыты қазақ тарихпен байланысты |
Ход урока
Этапы урока | Запланированная деятельность на уроке | Ресурсы |
---|---|---|
Начало урока (5) |
<p>Амандасу. </p><p> Сыныпты түгендеу. </p><p> Мақал-мәтел арқылы топқа бөлу. </p><p>Топтағы балалар осы мақалды құрап, топтарға бөлінеді. </p><p> 1-топ. Ғалым болсаң, елге мәлім боларсың. </p><p> 2-топ. Наданмен дос болғанша, кітаппен дос бол. </p><p> 3-топ. Айтар нақылы жоқтың табар ақылы жоқ. </p> | |
Начала урока (4) |
<p><b>Абайды оқы, таңырқа!: </b></p><p> Болмасаң да ұқсап бақ, Бір ғалымды көрсеңіз. </p><p> Ондай болмақ қайда деп, Айтпа ғылым сүйсеңіз. </p><p><b> Сабақ тақырыбы "Абай Құнанбайұлы" </b></p><p> Кіріспе: БББ кестесі. Оқушылармен кестені бірге толтырады. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6efe2fb2f11/images/5e6f16d980046.jpg" style="width: 500px;"><br></p><p><b>Сабақтың мақсаты: </b>кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу</p> | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6efe2fb2f11/images/5e6f148ca059d.jpg" style="width: 220px;"></p> |
Середина урока (3) |
<p><b>Даму: Жаңа сөздермен жұмыс:</b> </p><p> 1. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. </p><p> 2. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастырады. </p><p> 3. Жаңа сөздерді сөздіктерге жазады. қазақ халқының, ойшыл, қазіргі, мейірімді кісі, аналардың, әңгімелерді. </p> | |
Середина урока (6) |
<p><b>1-тапсырма. </b></p><p>Кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты оқып, сұрақтарға жауап беріңдер. </p><p> 1-топ. Кесте түрінде берілген ақпаратты оқып, сұрақтарға жауап беріңдер. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6efe2fb2f11/images/5e6f17400f2b0.jpg" style="width: 500px;"><br></p><p>2-топ. Диаграмма түрінде берілген ақпаратты анықтап, сұрақтарға жауап беріңдер. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6efe2fb2f11/images/5e6f1770e8bf9.jpg" style="width: 306px;"><br></p><p>3-топ. Сызба түрінде берілген ақпаратты анықтап, сұрақтарға жауап беріңдер.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6efe2fb2f11/images/5e6f186f76b91.jpg" style="width: 500px;"><br></p><p><br></p><p><b>Дескриптор: </b></p><p><b><br></b> 1. Кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсінді - 1 б </p><p> 2. Кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпарат бойынша сұрақтарға жауап берді- 1 б </p><p><b> Бағалау формасы:</b> «Бағдаршам» әдісі </p><p> 2-тапсырма. Кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпараттың мазмұнын айтып беріңдер.</p><p><b> "Еркін микрофон"</b> әдісін қолдану. </p><p>Оқушылар микрофонды алып, берілген ақпаратты мазмұндап немесе тақырыпқа байланысты өз ойларын айтады. </p><p><b> Дескриптор:</b> </p><p> 1. Кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты мазмұндап берді - 1 б </p><p>2. Өз ойын еркін жеткізді – 2 балл Бағалау формасы: </p><p>Бас бармақ </p> | <p><a href="https://massaget.kz/layfstayl/bilim/gumanitarly-ylymdar/21385/" target="_blank">https://massaget.kz/layfstayl/bilim/gumanitarly-ylymdar/21385/</a></p><p><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6efe2fb2f11/images/5e6f1898054c1.jpg" style="width: 50%;"><br></p> |
Середина урока (13) |
<p><b>3-тапсырма.</b> Мәтіндегі ақпаратты кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыныңдар. </p><p><b> «Абай Құнанбайұлы» </b></p><p> Абай-қазақ халқының ұлы ақыны. Ол-сазгер, философ, ақын, ойшыл, дарынды адам болған. Абайдың шын аты-Ибрагим. Абай Құнанбайұлы 1845 жылы туып, 1904 жылы қайтыс болған. Абай қазіргі Семей облысы, Абай ауданы, Шыңғыс тауының баурайында, Қасқабұлақ деген жерде дүниеге келген. Абайдың әкесі Құнанбай-өз кезінің беделді адамының бірі болған. Абайдың анасы Ұлжан-ақылды, мейірімді кісі екен.Абайды Зере деген әжесі тәрбиелеген. Ол Ибрагимді еркелетіп «Абай» деп атап кеткен. Абай әжесі Зере мен анасы Ұлжандай аналардың тәрбиесінде болады. Олар Абайға әңгімелерді қызықтыра айтып, оның санасына сіңіре білген.</p><p> 1-топ. Мәтінде берілген ақпаратты кесте түрінде ұсыныңдар. </p><p> 2-топ. Мәтінде берілген ақпаратты диаграмма түрінде көрсетіңдер.</p><p> 3-топ. Мәтінде берілген ақпаратты сызба түрінде ұсыныңдар. </p><p><b>Дескриптор: 1.</b> Кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты құрастыруды түсінді- 3 б </p><p> 2. Кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер арқылы мәтіннің мазмұнын ұсынды - 3 б </p><p><b> Бағалау формасы: «Аралдар» әдісі.</b> </p><p>Үлкен қағаз парағына эмоциялық «аралдардың» бейнесі бар карта салынады. Аралдар картасы тақтаға ілінеді және оқушылар картаға шығып, әртүрлі сезімдерін білдіретін өз қайықтарын маркермен салады. </p> | |
Конец урока (6) |
<p>Кері байланыс</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6efe2fb2f11/images/5e6f18ce34679.jpg" style="width: 314px;"><br></p><p><b>Үйге тапсырма: </b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e6efe2fb2f11/images/5e6f194661dce.jpg" style="width: 500px;"><br></p><p><b><br></b></p> | |
Рефлексия (3) |
<p>Сабақты қорытындылау </p><p> Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) </p><p> 1: </p><p> 2: </p><p> Қандайекі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдандажақсы өтуіне ықпалын тигізереді (оқыту мен оқуға қатысты)? </p><p> 1: </p> |
Приложение:
Открыть файл
Қосымша ақпарат
Отзывы(0)