Жиындардың қиылысуы және бірігуі
Математика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Жиын
Тақырып:
Жиындардың қиылысуы және бірігуі
27.12.2019
1854
26
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: | <p> 5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;</p><p> 5.4.1.3 берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу;нәтижесін ∪,∩ символдарын қолданып жазу; </p><p> </p> |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: жиындардың қиылысуы мен бірігуін таба алады, ∪,∩ символдарымен белгілей алады. Көптеген оқушылар: Жиындардың бірігуі мен қиылысуын Эйлер-Венн диаграммалары арқылы кескіндей алады. Кейбір оқушылар: бірнеше жиындардың қиылысуын және бірігуін таба алады, кескіндей алады. |
Ойлау дағдыларының деңгейі: | Білу, түсіну, қолдану |
Бағалау критерийі | <p> - жиындардың қиылысуы және бірігуін анықтайды;</p><p> -жиындардың бірігуі мен қиылысуын кескіндейді;</p><p> - бірнеше жиындардың қиылысуы және бірігуін табады. </p> |
Тілдік мақсаттар | <p> - , , символдарының қолданылуын түсіндіре алады;</p><p> - жиынның элементтерін атай алады;</p><p> - жиынның суреттеу тәсілі арқылы берілуін сипаттайды;</p><p> - қандай да бір жиындардың бірігуі мен қиылысуынан пайда болған жиынның құрамын түсіндіре алады; </p><p> Бөлім бойынша лексика және терминология: жиынның элементі; </p><p> - бос жиын; </p><p> - жиындардың қиылысуы, бірігуі;</p><p> -Элеметтер саны; </p><p> Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: </p><p> - А және В жиындарының қиылысуы деп ... </p><p> -А және В жиындарының бірігуі деп ... </p><p> - ... А және В жиындарының ортақ элементі болып табылады; </p><p> - А жиыны … элементтерінен тұрады. </p> |
Құндылықтарға баулу | Зайырлы қоғам және жоғары руханият |
Пәнаралық байланыс | жаратылыстану, бейнелеу өнері, биология |
Алдыңғы білім | <p> 5.4.1.4 ішкі жиын ұғымын меңгеру;</p><p> 5.4.1.5 жиындар арасындағы қатынастардың сипаттамасын анықтау (қиылысатын және қиылыспайтын жиындар); </p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы (5 мин) |
<p> -Тренинг: «Атомдар мен молекулалар»</p><p> Мақсаты: шоғырлану, жағымды ахуал қалыптастыру. «Қос шеңбер» әдісімен үй тапсырмасын, алдыңғы тақырыпты пысықтаймын(бір-біріне сұрақ қояды,жауап береді) ішкі шеңбер мүшелері сағат тілі бағытымен орын ауыстырады.</p><p> Дескриптор: -Ішкі жиынды құра біледі; -Жиындар арасындағы қатынасты сипаттай алады. Кері байланыс: «Сұрақ-жауап» Оқушылар үлкен шеңберге таралады; «мозайка» әдісімен үш топқа , , бөлінеді. </p> | Қима қағаздар-пазлдар |
Сабақтың ортасы (6-35 мин) |
<p> -Оқушыларға ой қозғауға, тапқырлығы мен жылдам ойлау дәрежесін байқау мақсатында тапсырма беріледі:</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e05994334c21/images/5e059d3803e83.png" style="width: 404px;"></p><p>Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады, мақсат қояды. «Түртіп алу» әдісі - Оқушылар жаңа сабақ бойынша мәліметті кітаптан оқып танысады. -Бейне көрсетілім: </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e05994334c21/images/5e059d64514f1.png" style="width: 306px;"></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e05994334c21/images/5e059d77cef5a.png" style="width: 211px;"></p><p>-Оқушылар тыңдайды , жиындардың қиылысуы мен бірігуіндегі элементтер санын нақтылайды. </p><p> Дескриптор: -Жиындардың қиылысуын, бірігуін біледі;</p><p> -, символдарымен белгілейді;</p><p> -Жиын элементтері санын анықтайды;</p><p> -Эйлер-Венн диаграммасында кесіндейді.</p><p> Кері байланыс: «Аяқталмаған сөйлем» </p><p> Тапсырма №1«Ментальды карта» </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e05994334c21/images/5e059db9c2d3c.png" style="width: 439px;"></p><p>Дескриптор: Дөңгелектің -ішкі аймағын; -бірігуін; -қиылысуын кескіндей алады.</p><p> Кері байланыс: жазбаша графикалық ( қанатша, сұрақ белгісі)</p><p> Тапсырма №2 Топтық жұмыс «Біреуі үйде,екеуі қонақта»</p><p> 1-топқа тапсырма: оқулықтан №1054. 5.16-cуретте Эйлер-Венн дөңгелектерімен А және В жиындары кескінделген.a) А жиынын; ә)В жиынын; б)А В; в)А В элементтерімен жазыңдар.</p><p> Дескриптор:</p><p> -А жиыны элементтерін жаза алады;</p><p> -В жиыны элементтерін жаза алады;</p><p> -Жиындардың қиылысуындағы элементтерді жаза алады;</p><p> -Жиындардың бірігуіндегі элементтерді жаза алады. </p><p> 2-топқа тапсырма: оқулықтан №1057. «Марс» және «Уран» сөздеріндегі әріптерден: 1)А жиынын және В жиынын құрастырып жазыңдар; 2)А және В жиындарының қиылысуын жазыңдар; 3)А және В жиындарының бірігуін жазыңдар.</p><p> Дескриптор: </p><p> -А жиыны элементтерін жаза алады; </p><p> -В жиыны элементтерін жаза алады;</p><p> -Жиындардың қиылысуындағы элементтерді жаза алады; </p><p> -Жиындардың бірігуіндегі элементтерді жаза алады.</p><p> 3-топқа тапсырма: оқулықтан №1063. 1) Жай сандар жиынының, құрама сандар жиынының және 1 саны жиынының бірігуінен тұратын жиын қалай аталады? Эйлер-Венн дөңгелектерімен кескіндеңдер. 2) К-жай сандар жиыны, L-құрама сандар жиыны. К және L жиындарының қиылысуы қандай жиын? </p><p> Дескриптор: </p><p> -К жиыны элементтерін тауып жаза алады;</p><p> - L жиыны элементтерін тауып жаза алады;</p><p> -Жиындардың бірігуін таба алады, кескіндей алады</p><p>. -Жиындардың қиылысуындағы элементтерді жаза алады,кескіндей алады.</p><p> Кері байланыс: Бағдаршам </p><p> Тапсырма №3 жұптық жұмыс: « Cен-маған,мен-саған» </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e05994334c21/images/5e059ea398ed0.png" style="width: 410px;"></p><p>Дескриптор:</p><p> -екі жиынның қиылысуын таба алады; </p><p> -екі жиынның бірігуін таба алады;</p><p> -үш жиынның қиылысуын таба алады; </p><p> -үш жиынның бірігуін таба алады. </p><p> Кері байланыс ауызша жүргізіледі.</p><p> Тапсырма №4 Жеке жұмыс «Кім тапқыр» </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e05994334c21/images/5e059edfbb926.png" style="width: 429px;"></p><p>Дескриптор </p><p> Білім алушы: - А В жиын элементтерін атайды; </p><p> -анықтамаға сәйкес сипаттайды. </p><p> Кері байланыс: ауызша , сипаттау </p><p> Тапсырма№5 : «Қатесін тап!» Жиындардың бірігуі мен қиылысуын қолдануға ауызша тапсырмалар беремін</p><p>Дескриптор: </p><p> Жиындардың бірігуін қолдана алады; </p><p> Жиындардың қиылысуын қолдана алады.</p><p> Кері байланыс: «Басбармақ» </p><p><br></p> | <p> А4 форматты қағаздар, интерактивті тақта </p><p><br></p><p><a href="https://bilimland.kz/" target="_blank">https://bilimland.kz/</a></p><p>kk/subject/matematika/5-synyp/zhiyndardyng-birigui-men-qiylysuy?mid=f6058605-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe</p><p><br></p><p>Оқулық, Флипчарт,маркерлер </p><p><br></p><p>Түрлі түсті қағаздар Кеспе қағаздар, сигнал</p><p>картасы </p><p><br></p><p><a href="https://bilimland.kz/" target="_blank">https://bilimland.kz/</a></p><p>kk/subject/matematika/5-synyp/zhiyndardyng-birigui-men-qiylysuy?mid=f6058602-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe</p><p> интерактивті тақтa </p><p> </p> |
Сабақтың соңы (36-40 мин) |
<p> Оқушыларға үйден орындауға №1053,1064 есептерді орындау ұсынылады.</p><p> Дескриптор: </p><p> Жиындарды элементтерімен жаза алады; олардың қиылысуын және бірігуін таба алады. </p><p> Рефлексия:«Білім бәйтерегі»</p><p> -Оқушылар өздері тақырыпты нені жетік меңгергенін жапырақ, гүл, жеміске жазып «Білім бәйтерегіне» жапсырады: </p><p> <img src="/uploads/lesson_plans/5e05994334c21/images/5e05a081c905c.png" style="width: 285px;"></p><p><br></p> | гүл,алма, жапырақ пішінді стикерлер |
Қосымша ақпарат
<p> Барлық оқушылар бейне көрсетілім арқылы жиындардың бірігуі мен қиылысуын түсінді, </p><p> Оқыта үйрету ойыны арқылы талқылап түсінді.</p><p> Көпшілік оқушылар жұптық жұмыс әдісі арқылы кескіндей білді. </p><p> Кейбір оқушылар «Кім тапқыр» әдісі арқылы талдады. </p>
Пікірлер(0)