Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы
Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 8.3.1.4 – молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау; 8.3.2.10 – балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруға қолдану; 8.3.2.11 – заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Қатты денелердің балқуы және қатаюы кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшері туралы мәліметтер және формуласын біледі, . Көптеген оқушылар: Қатты денелердің балқуы және қатаюы кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдана алады. Кейбір оқушылар: Температураның уақытқа тәуелділік графигін тәжіриебе жасай отырып талдай алады |
| Бағалау критерийлері: | • Қатаю және балқу процесін ажырата алады • Меншікті балқу жылуынының мағынасын түсінеді • Тәжіриебе жасай отырып температураның уақытқа тәуелділік графигін салып, есеп шығара алады. |
| Тілдік мақсаттар: | Диалог сөздер: Температура, энергия, молекула, кинетикалық және потенциалық энергия терминдерің дұрыс әрі сенімді пайдалана отырып молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сынып талқылауын жүргізуге ықпал ете алады. Пәндік лексика және терминология: ҚазақшаОрысшаАғылшыншаЖылуТеплоHeatТемператураТемператураTemperatureБалқуПлавлениеMeltingҚатаюЗамерзаниеFreezing |
| Құндылықтарды дарыту: | Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (оқушылар өндірістік салаларда металдардың пайдаланатын орындарын біледі) Жалпыға бірдей еңбек қоғамы (оқушылар шығармашылық жұмыс жасата отырып еңбекке баулу ) |
| Пәнаралық байланыстар: | Жаратылыстану - зат күйлері Ағылшын тілі, орыс тілі - амандасу, пәндік терминологиялар |
| Алдыңғы білім: | Жаратылыстанудан, 7 класс физикадан заттын үш күйін біледі |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтын басы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылар тұрып бір-бірімен әр ұлтта амандасады (Қазақша, орысша, ағылшынша) |
Үлестірмелі қағаздар |
Пікірлер(0)