Қоректік тізбектегі өсімдіктер
Жаратылыстану
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Мен - зерттеушімін
Тақырып:
Қоректік тізбектегі өсімдіктер
28.12.2019
208
1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 4.2.1.1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау <br> |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:экожүйе құрамындағы қоректік тізбек және қоректік торларды құрайтынағзалардысалыстырады. Көпшілік оқушылар:эко жүйелерде мекен ететін ағзалардың қоректік тізбектер мен қоректік тор құрастырады. Кейбір оқушылар:қоректік тізбекті құрайтын жайылымдылық және детриттік түрлерін түсіндіреді <br> |
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану,математика |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p> Ұйымдастыру кезеңі</p><p> «Артық сөзді тап»</p><p> Миға шабуыл: Біздің әлем - кездейсоқ емес, әрбір заттың ЖҮЙЕСІ бар. </p><p>Тірі табиғаттың қандай жүйесі жайлы айтылған? </p><p>Оқушылар бір – бірімен талқылып, жауаптарын ұсынады.</p><p> О: Қоректік тізбек Жаңа тақырыпқа шығу: </p><p>Қоректік тізбек Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау </p><p>Пәндік лексика және терминология <br></p> | презентация |
Сабақ ортасы |
<p>Жаңа сабақ: </p><p> Қоректік тізбек - ағзалардың бір – бірімен қоректені барысындағы қатынастары Трофикалық (қоректік) деңгей: </p><p>• Бірінші қоректік деңгей - продуценттер </p><p>• Екінші қоректік деңгей - өсімдік қоректі жануарлар немесе фитофагтар (бірінші реттік консументтер). </p><p>• Үшінші қоректік деңгей - өсімдік қоректі жануарлармен қоректенетін жыртқыштар (екінші реттік консументтер). </p><p>• Төртінші қоректік деңгей - екінші реттік жыртқыштар (үшінші реттік тұтынушылар). </p><p>• Ыдыратушы организмдер екінші деңгейден бастап барлық деңгейде кездеседі. </p><p> «Атом және молекула» ойыны арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша оқушылар іс әрекеттерді қайталайды. (Мысалы, атомдар шынтақтары арқылы екі-екіден бірікті, аяқтары қолдары арқылы үш-үштен бірікті). </p><p> Әр топқа әр түрлі трофикалық деңгейге жататын ағзалардың суретін таратып беру. Осы суреттерді қолдана отырып қоректік тізбек жасауын сұрау. Тапсырманы бағалау үшін оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтау.</p><p> Бағалау критерийі: </p><ul><li> Берілген ағзалардың аттары анықталады; </li><li> Ағзалардың қоректену типі анықталады; </li><li> Ағзаларды қоректік тізбектегі пирамида бойынша орналастырады. </li><li>Регламентті сақтау.</li></ul><p><br></p><p>Әр топ өз жұмыстарын ортаға салып, талқылайды. Қалған топтар бағалау критерийлері бойынша бағалайды. Өзара бағалау: «Сэндвич». </p><p>Оқушыларға стикер таратылып, топтардың жұмысын бағалау үшін 1 жағымды жағын, 1 нашар жағын, 1 ұсыныс білдіру қажет. ФБ: (топтық тапсырма) ең жақсы баяндамашыны жұдырық және алақан арқылы бағалаймыз. Оқушылардың басым бөлігі: Сурет арқылы мағынаны ашу. Бұл қандай ағаштың жапырақтары </p><p>Топтық жұмыс. </p><p>Қоректік тізбекті құрайтын ағзаларды салыстырыңыздар және трофикалық (қоректік)деңгейді анықтаңыздар: </p><p>1 топ- тұтынушылар </p><p>2 топ- ыдыратушылар қоректік деңгей:</p><p> I. </p><p> 1.продуценттер </p><p>2.өсімдік қоректі жануарлар немесе фитофагтар (бірінші реттік консументтер) </p><p>II. </p><p>1.өсімдік қоректі жануарлармен қоректенетін жыртқыштар (екінші реттік консументтер) </p><p> 2. екінші реттік жыртқыштар (үшінші реттік тұтынушылар) </p><p><b>Дескриптор:</b> </p><p>1.қоректік тізбекті құрайтын ағзаларды ажыратады</p><p> 2.Қоректік тізбекке кіретінағзалардың тізбекте орналасу ретін біледі. </p><p>Кері байланыс: смайлик арқылы </p><p>2. Тапсырма . «Ойлан, тап» әдісі. Жұппен жұмыс Берілген суреттер бойынша қоректік тізбек құрастырыңыздар және мекен ету ортасына байланысты қысқа және ұзын тізбекті анықтаңыздар: </p><p><img style="width: 25%;" src="/uploads/lesson_plans/5e06f1047d39b/images/5e06f4e4988f5.png"></p><p>Құрлықтағы қоректену тізбегі қысқа (3-4 буыннан тұрады).</p><p> Мысалы: ағаш- құрт- құс- жыртқыш құс. Су ортасындағы (ұзын). </p><p>Фиопланктон- зоопланктон-майда балықтар- жыртқыш балықтар- адам. </p><p> Дескриптор: </p><p>1. қоректік тізбек пен қоректік тордықұрастырады. </p><p>2. мекен ету ортасына байланысты тізбекті анықтайды. </p><p>Кері байланыс: «Чемодан, қоқыс жәшігі, еттартқыш» әдісі арқылы </p><p> 3тапсырма «Тағы не білгіңіз келеді» әдісі.</p><p> Жеке жұмыс Қоректік тізбек пен тордың жайылымдылық және детриттік түрлерін толықтырыңыз. </p><p> Дескриптор: Ғаламтор желісі арқылы жайылымдылық және детриттік түрлер туралы қосымша ақпарат береді. </p><p> Кері байланыс: жұлдызша беру арқылы </p><p> (Ұ) Оқушыларға өсімдік жапырақтарының оттекті бөлу үдерісін бейнелейтін суреттер</p><p>жинағын көрсету. </p><p><img style="width: 230px;" src="/uploads/lesson_plans/5e06f1047d39b/images/5e06f57ab4f4c.png"><img style="width: 185px;" src="/uploads/lesson_plans/5e06f1047d39b/images/5e06f5894adad.png"></p><p>(Т) Топтарға бірігіп, өсімдік жапырақтарының оттекті бөлу үдерісін талқылап, өз болжамдарын қорғау үшін дәлелдер келтіруді ұсыну. </p><p>Бұл үшін әр топ бақылау жоспарын құрады (оқушылар өсімдіктердің бейнесі бар фото, энциклопедияларды, т.б. пайдаланады). </p><p> Мұғалімнің іс-әрекеті: Фотосинтез бен тыныс алуды неліктен бір-бірінен қарама-қарсы процесс</p><p>Фотосинтез кезінде: </p><p>1.Көмірқышқыл газы мен суды пайдаланады. </p><p>2.Нәтижесінде органикалық зат түзіліп, судың ыдырауынан оттегі бос күйінде бөлінеді. 3.Жарық энергиясы сіңіріледі. </p><p>4.Тек жасыл өсімдіктердің хлоропластарында жүреді. </p><p>5. Тек жарықта ғана жүреді.</p><p> 6.Өсімдіктің салмағы артады. </p><p>Тыныс алу кезінде: </p><p>1. Органикалық зат пен оттегін пайдаланады. </p><p>2.Органикалық зат ыдырап,көмірқышқыл газы мен су бөлінеді. </p><p>3.Органикалық заттың энергиясы босап шығады.</p><p> 4.Барлық тірі жасушаларда жүреді. </p><p>5.Күндіз де, түнде де ұдайы болады. </p><p>6. Өсімдіктің салмағы кемиді. </p><p> Кестені толтыру: </p><p>Білемін Білгім келеді? Үйрендім </p><p><br></p><p> </p> | <p>презентация</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Топтық тапсырмалар<br></p> |
Сабақтың соңы |
Рефлексия: Ойын. Табиғаттан нені үйрендім? - Мен күннен мейірімділікті үйрендім (күнді салу) - Мен судан тазалықты үйрендім (суды салу) - Мен әдемі гүлдерден нәзік болуды үйрендім (гүлді салу) - Мен ағаштан мықты, төзімді болуды үйрендім (ағаштың суреті) - Мен табиғаттан қайырымдылықты үйрендім (құсты бейнелеу) - Мен табиғатты қорғауды үйрендім (шөпті бейнелеу) - Міне балалар, білімдеріңмен еліміздің бірнеше жерлерін гүлдендірдіңдер. Ең көп еңбек сіңірген топты атау, бағалау. <br> | Әзірленген үлгілер |
Файлдар:
Файлды ару
Жаратылыстану
Пікірлер(0)