тік бұрышты үшбұрыштарды шешу.

Туймебаева Кулшат Куанышкалиевна
Туймебаева Кулшат Куанышкалиевна
Ақтөбе облысы
Бабатай ауылы
Бабатай негізгі орта мектебі
Геометрия
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Пифагор теоремасы
Тақырып:

тік бұрышты үшбұрыштарды шешу.

28.12.2019
433
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары &nbsp; 8.1.3.7. тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдан<br>
Сабақ мақсаттары &nbsp;&nbsp;&nbsp; синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін бұрыштарды анықтау үшін қолданады; тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарын табады; қолданбалы есептерді шығарады <br>
Бағалау критерийлері <p>&nbsp;&nbsp; -синус, косинус, тангенс, котангенс анықтамаларын біледі; </p><p>-есеп шығаруда синус, косинус, тангенс, котангенс анықтамаларын қолданады;</p><p> -қолданбалы есепті шығарғанда математикалық моделін құрады; </p><p>- есептің шарты бойынша жауабын жазады. <br></p>
Тілдік мақсаттар <p>&nbsp;Пәндік лексика мен терминолия тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синус, косинус, тангенс және котангенс мәндері;бұрышқа іргелес катет;бұрышқа қарсы жатқан катет. </p><p>Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусының анықтамасы бойынша, берілген бұрышқа қарсы жатқан катет..... - тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусының анықтамасы бойынша, берілген бұрышқа іргелес жатқан катет.....  тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсінің анықтамасы бойынша, берілген бұрышқа қарсы жатқан катеттің..... тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсінің анықтамасы бойынша, берілген бұрышқа іргелес жатқан катеттің..... <br></p>
Құндылықтарды дарыту &nbsp;Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу
Пәнаралық байланыстар &nbsp;Тригонометрияның физикада қолданылуы
АКТ қолдану дағдылары &nbsp;презентация,https://bilimland.kz/ru/content/lesson/10054kosinus_sinus_tangens_i_kotangens_ostrogo_ugla
Бастапқы білім &nbsp;Пифагор теоремасы және синус, косинус, тангенс, котангенс анықтамалар.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 мин)

<p>&nbsp;Ұйымдастыру:</p><p> (Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.) </p><p>Психологиялық тренинг «Бес саусақ» тренингі «Бас бармақ»-Бүгін «Балан үйрек»- сабақта «Ортан терек»-көтеріңкі «Шылдыр шүмек»- көңіл күй «Кішкентай бөбек»-тілеймін! </p><p>Топқа бөлу: (тікбұрышты үшбұрыштарды таңдайды,ондағы тапсырмалардың орындалуына қарай топқа бөлінеді). </p><p>сабақтың эпиграфы: "еңбек етсең,ерінбей ......"<br></p><p>І топ. (гипотенуза мен сүйір бұрыш берілген,сүйір бұрышқа қарсы жатқан катетті табу арқылы)- «КАТЕТ» тобы. </p><p>ІІ топ.(катет пен сүйір бұрышы берілген,гипотенузаны табу керек)-«ГИПОТЕНУЗА» ТОБЫ (бағалау парағын таратып беремін)</p><p>Үй тапсырмасын тексеру: №2.67 30 м биіктікте тұрған аңшыға ойпаңдау жерде тұрған аң 〖20〗^° бұрышпен көрінді. Аңшы мен аңның ара қашықтығын табыңдар. Берілгені:&nbsp; ∆АВС&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; шешуі: С=〖90〗^°&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; sin⁡〖20=АС/АВ〗=30/АВ В=〖20〗^°&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; АС=30м&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; АВ=30/sin⁡〖〖20〗^° 〗&nbsp;&nbsp; =30/0,342=87.72м&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; т/к АВ=? </p><p>Дескриптор: -шартын құра біледі; </p><p>-синустың анықтамасын қолдана біледі,</p><p>-Брадистің кестесін қолдана біледі,</p><p> «мен саған, сен маған» әдісі (өткенге шолу) &nbsp;&nbsp; </p><p>&nbsp;Пифагор теоремасын айтыңыз? </p><p>Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; c2=a2+b </p><p>2.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп нені айтамыз? Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп сүйір бұрышқа қарама-қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын айтамыз.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br></p><p> sinα=a/b </p><p>3.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы деп нені айтамыз? Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы деп сүйір бұрышқа іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын айтамыз.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; cosα=b/c&nbsp; </p><p>4.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі деп нені айтамыз? Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі деп сүйір бұрышқа қарама-қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасын айтамыз.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; tgα=a/b </p><p>5.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі деп нені айтамыз? Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі деп сүйір бұрышқа іргелес жатқан катеттің қарама-қарсы жатқан катетке қатынасын айтамыз.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ctgα=b/a </p><p>БББ кестесін беремін, <br></p>

Сабақтың ортасы

(27 мин)

<p>&nbsp; «Ойлансаң – табасың» әдісі&nbsp; (сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін оқушыларға тапсырма беріледі). </p><p><img style="width: 366px;" src="/uploads/lesson_plans/5e07015e1b73c/images/5e070d302c113.png"></p><p>-экранға назар аударамыз, не көріп тұрсыздар? (оқушылар өз ойларын айтады.) Тапсырма: Жарықтың сәулелері 150 бұрышпен түседі. Биіктігі 16 м болатын ағаштың жерге түскен көлеңкесінің ұзындығын табыңыздар. Жауабын ондық үлеске дейін жуықтаңыздар. </p><p>Бағалау критерийі: -синус, косинус, тангенс, котангенс анықтамаларын біледі; -есеп шығаруда синус, косинус, тангенс, котангенс анықтамаларын қолданады; -қолданбалы есепті шығарғанда математикалық моделін құрады; - есептің шарты бойынша жауабын жазады. </p><p>Демек, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «ТІК БҰРЫШТЫ ҮШБҰРЫШТАРДЫ ШЕШУ»</p><p> Оқу мақсаты: тікбұрышты үшбұрыштың белгісіз элементтерін табу үшін синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолданады. </p><p><img style="width: 402px;" src="/uploads/lesson_plans/5e07015e1b73c/images/5e070d9041e57.png"></p><p><img style="width: 378px;" src="/uploads/lesson_plans/5e07015e1b73c/images/5e070dce394c9.png"><br></p><p>«интервью» әдісі (оқушылар тақырып аясында сқрақтар құрастырады,сұрақтар тақтаға ілінеді,оқушылар бір бірінің сұрақтарына жауап беред.</p><p>Презентация арқылы мұғалім түсінік береді: Тік бұрышты үшбұрышты шешу үшін тек екі элементі берілсе жеткілікті. Өйткені оның бір бұрышы тік болатыны белгілі. Ескерту: егер тікбұрышты үшбұрыштың ? және? сүйір бұрыштарыары берілсе, осы мәліметтер бойынша үшбұрышты толық анықтай алмаймыз, себебі&nbsp; ?+?=〖90〗^°теңдігі арқылы байланысқан өз ара тәуелді шамалар. «дәптерде орындайық!» (оқулықпен жұмыс) №2.71 І топ. Тік бұрышты үшбұрыштың&nbsp; а катеті мен оған қарсы жатқан α сүйір бұрышы берілген. Оның қалған қабырғалары мен бұрыштарын табыңдар. &nbsp;&nbsp;&nbsp; а=5 см;&nbsp;&nbsp; α=〖30〗^°&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2) а=√2 дм ; α=〖45〗^° т/к&nbsp; в=?;с=?,β=?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; т/к&nbsp; в=?;с=?,β=?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</p><p> Дескриптор: </p><p>-сызбасын сыза біледі; </p><p>-берілгенін жаза біледі; </p><p>қабырғалар мен бұрыштардың арасындағы қатынастарды қолдана біледі; </p><p>-жауабын жаза біледі? </p><p>№2.73 І топ Тік бұрышты үшбұрыштың а және в катеттері берілген.оның с гипотенузасы мен бұрыштарын табыңдар. І топ. &nbsp;&nbsp;&nbsp; а=4 см,&nbsp;&nbsp; в=3 см&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2) а=12 см, в=5см т/к с=? α =?;&nbsp; β=?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; т/к с=? α =?;&nbsp; β=?&nbsp; </p><p>Дескриптор:</p><p> -сызбасын сыза біледі; </p><p>-белгісіз қабырға мен бұрышты анықтай біледі;</p><p>-пифагор теоремасын қолдана біледі; </p><p>-қабырғалар мен бұрыштарының арасындағы қатынастарды қолдана біледі; -жауабын жаза біледі; <br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p>

сабақтың соңы

(6 мин)

<p>&nbsp;Сәйкестендіру тесті: </p><p>&nbsp;1&nbsp;&nbsp;&nbsp; &lt;А=〖30〗^(° );а=6;с=?&nbsp;&nbsp;&nbsp; 5см&nbsp;&nbsp; </p><p>2&nbsp;&nbsp;&nbsp; sin⁡〖〖45〗^° 〗&nbsp;&nbsp;&nbsp; 12&nbsp;&nbsp;</p><p> 3&nbsp;&nbsp;&nbsp; &lt;В=〖30〗^°;с=28;в=?&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;√2/2 </p><p>4&nbsp;&nbsp;&nbsp; cos⁡〖〖60〗^° 〗&nbsp;&nbsp;&nbsp; 14&nbsp;&nbsp;</p><p> 5&nbsp;&nbsp;&nbsp; а=4;в=3;с=?&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; 1/2 </p><p>Үйге тапсырма: </p><p>№2.71(3); №2.73(3); №2.74)</p><p> Кері байланыс: БББ кестесі толтырылады.</p><p> Рефлексия: Мақалдың жалғасын табу. «еңбек етсең ерінбей»,&nbsp; ..... (тояды қарын тіленбей)&nbsp; <br></p><p><br></p><p><br></p>

Файлдар:

Файлды ару үшбұрыштарды шешу

Пікірлер(0)