Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу
Алгебра
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Тригонометриялық теңдеу және теңсіздік
Тақырып:
Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу
13.11.2019
1101
15
Сабақтың мақсаты | <p><b>Барлық оқушылар:</b> қарапайым тригономтриялық теңдеулердің анықтамасын біледі.</p><p><b> Көптеген оқушылар:</b> қарапайым тригономтриялық теңдеулердің анықтамасын қолдана алады. </p><p><b> Кейбір оқушылар:</b> күрделі тригонометриялық теңдеулерді қарапайым түрдегі тригометриялық теңдеуге келтіру арқылы шығара алады. </p><p><b>Бағалау критерийі:</b></p><ul><li>тригонометриялық функциялар анықтамасын біледі; </li><li>тригонометриядық теңдеулердің шешу әдісін біледі және қолдана алады; </li><li>бұрыштар үшін тригонометриялық функциялар мәндерін біледі; </li><li>әртүрлі тригонометриялық түрлендірулер формулаларын біледі; </li><li>теңдеудің жауабын жаза алады. </li></ul><p><b>Тілдік мақсаттар:</b></p><p><i>Пәнге қатысты лексика мен терминология:</i> Тригонметриялық функция, кері тригонометриялық функция, қарапайым тригонометриялық теңдеу, тригонометриялық теңдеуді шешу, функцияның анықталу облысы, мәндер жиыны....</p><p><i>Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:</i> Тригонметриялық теңдеудің шешімі ... Тригонометриялық функцияның анықталу облысы ... ... қарапайым тригонометриялық теңдеу түріне келтіру. түріне келтіру үшін тригонометриялық тепе-теңдікті тиімді қолдану. </p><p><br></p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Ұйымдастыру (3-мин) |
<p>Сәлемдесу, шаттық шеңберін құру, бір – біріне тілек айту арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Төрт түрлі анықтама беріледі, оның шешімін табу арқылы 4 топқа бөлемін: </p><ol><li> Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының ... деп осы бұрышқа қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын айтады. Ж: синусы</li><li>Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының ... деп осы бұрышқа іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын айтады. Ж: косинусы </li><li>Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының ... деп осы бұрышқа қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасын айтады. Ж: тангенсі </li><li>Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының ... деп осы бұрышқа іргелес жатқан катеттің қарсы жатқан катетке қатынасын айтады. Ж: котангенсі </li></ol> | |
Жаңа сабақты меңгерту (10-мин) |
<p> Бейне ролик.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc171f51747.jpg" style="width: 241px;"></p><p>Мысалдар келтіру: </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc17727a8cf.jpg" style="width: 232px;"> <img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc178c6f029.jpg" style="width: 191px;"> <img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc17a728a45.jpg" style="width: 164px;"><br></p> | <p><br></p> |
Есептер шығару (22-мин) |
<p><b>1-тапсырма. Сәйкестендір: </b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc18aa04da6.jpg" style="width: 448px;"><b><br></b></p><p><i><b>Дескриптор:</b></i></p><ol><li>Қарапайым тригонометриялық теңдеуді шешеді; </li></ol><p> 2. Теңдеудің жауабын сәйкестендіреді. <b>Кері байланыс: «бірін-бірі бағалау»</b> </p><p><i><b>Тригонометрия тарихынан бейне ролик: </b></i></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc18f53e093.jpg" style="width: 337px;"><i><b><br></b></i></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc19a8cf1b4.jpg" style="width: 100%;"><i><b><br></b></i></p><p><i><b>Дескриптор: </b></i></p><p><i>Қарапайым тригонометриялық теңдеуді шешеді; </i></p><p><i>Берілген интервалдағы теңдеудің шешімдерін табады. </i></p><p><i><b> Кері байланыс: «ауызша» </b></i></p><p><i><b>3-тапсырма. </b>Құндылықтарға баулуға арналған топтық жұмыс Нұрсұлтан қаласындағы Бейбітшілік және Келісім Сарайы Қазақстан жеріндегі бірлік пен достастықтың, бейбітшілік пен ынтымақтастықтың белгісі. Бейбітшілік және келісім сарайы табаны шаршы болатын пирамида іспетті етіп тұрғызылған. Оның табан қабырғасының ұзындығы 62 м. Ал бүйір жағындағы үшбұрыштың бүйір қабырғасы табан қабырғасымен 60 градус бұрыш жасайды. Пирамида толық бетінің ауданын табыңыз. </i></p><p><i><b> Кері байланыс: «бас бармақ әдісі» </b></i></p> | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc1842606a5.jpg" style="width: 154px;"></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>www.bilim-twig.kz сайтынан</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc1a4febb15.jpg" style="width: 179px;"><br></p> |
Бекіту (2-мин) |
<p>Сәйкестендіріңіз (Ауызша тапсырма): </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc1b56ae1cb.jpg" style="width: 297px;"><br></p> | |
Сабақтың соңы Рефлексия (3-мин) |
<p><b>Үйге тапсырма.</b> Оқу мақсатына жетпеген оқушыларға оқулықтан №19.9 есептерін беремін. </p><p> Рефлексия пирамидасы </p><p> 1. Еске сақтау керек маңызды бір нəрсе</p><p> 2. Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе </p><p> 3. Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе </p><p> 4. Сіз үйренген төрт нәрсе </p><p> Тақтада ілінген рефлексия пирамидасына стикерге жазып қалдырады. </p> | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcc12839e68e/images/5dcc1ea085497.jpg" style="width: 179px;"><br></p> |
Қосымша ақпарат
<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p>Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?</p><p> Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? </p></td><td>Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?</td><td>Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау</td></tr><tr><td><p>Бұл сабақта тапсырмалардың әркелкілігіне, оның түрлендіре </p><p>алуына көбірек мән беремін. Жеке жұмысты тапсырмалар қиындық</p><p>деңгейіне байланысты А,В және С деңгейлеріне бөліп аламын. </p><p>А-деңгейі қарапайым тригонометриялық теңдеуді түбірлерін табу, </p><p>В-деңгейі тригонометриялық теңдеудің берілген аралықтағы түбірлерін табу, </p><p>С-деңгейі тригонометриялық теңдеуді графиктік әдіспен түбірлерін табады. </p><p>Осы тапсырмаларда оқушылардың дербестігі және жауапкершілігі </p><p>бойынша саралаймын. Оқушылардың «Миға шабуыл» тапсырмасында</p><p> тапсырманы талдауына, логикалық, математикалық, лингвистикалық </p><p>зиятының дамуына басым мән беремін. Барынша қолдау көрсету </p><p>мақсатында оқушыларға əртүрлі таңдау арасындағы өзара байланыс орнатуға мүмкіндік беру үшін қосымша карточкадағы мысалдар мен есептерді пайдаламын. Оқушылар бұл тапсырмаларды орындауда жылдамдық бойынша саралауды ұстанамын. Топтық жұмыс тиімді болу үшін топ мүшелерінің қажеттілігі мен дағдысының әркелкі немесе біркелкі болу ықтималдығын ескере отырып, қосымша тапсырмаларды дайындаймын.</p></td><td>Оқу мақсатына жету үшін қалыптастырушы бағалауда «Бағдаршам», «Бас бармақ», «Ауыз екі бағалау» әдістері арқылы материалды игеру деңгейін тексеремін. </td><td>Бөлме ауасын таза ұстау. Интерактивті тақтамен жұмыс жасауда қауіпсіздік шараларын сақтауды ескерту. Оқушыларға білім беру бағдарламасы аясында қоғамымыздағы ұлттық бірлік пен келісім аспектісі бойынша тапсырма беру. </td></tr></tbody></table><p><br></p>
Пікірлер(0)