Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай

КУЛАМАНОВА МАЛИКА ТАСБУЛАТОВНА
КУЛАМАНОВА МАЛИКА ТАСБУЛАТОВНА
Ақтөбе облысы
Ақтөбе
Табантал ОМ
География
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Халық географиясы
Тақырып:

Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай

08.01.2020
771
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабақ мақсаты <p>8.4.1.3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам </p><p> 8.4.1.4 елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып, түсіндіреді&nbsp;&nbsp;</p><p>Барлық оқушылар: Елдердің демографиялық көрсеткіштерінің өзара байланыстарын аша алады, елдердің демографиялық жағдайына ықпал ететін факторларды талдай алады. </p><p> Оқушылардың басым бөлігі: елдердің демографиялық жағдайын анықтап, оның көрсеткіштерін есептей алады; Кейбір оқушылар: елдердің демографиялық көрсеткіштеріне графикалық түрде ұсына алады.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың мақсаты

(0-3 4-10)

<p><br></p><p>Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық тренинг.</p><p>1-тапсырма Елдердің демографиялық көрсеткіштері. Статистикалық көрсеткіштер негізінде халықтың табиғи өсімі коэффициентін есептеп шығару және халықтың табиғи кемуі немесе өсуі байқалатын елдерді анықтап және әсер етуші факторларды сызба түрінде көрсету.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Елдер</td><td>Халық саны, млн адам</td><td>Туу коэффициенті (промил-ле)</td><td>Өлім коэффициенті (промил-ле)</td><td>Табиғи өсім коэффициенті (промил-ле)</td></tr><tr><td>Судан</td><td>42,1</td><td>37</td><td>8</td><td><br></td></tr><tr><td>Мали</td><td>17,3</td><td>44</td><td>13</td><td><br></td></tr><tr><td>Нигер</td><td>19,7</td><td>49</td><td>9</td><td><br></td></tr><tr><td>Канада</td><td>36,2</td><td>11</td><td>8</td><td><br></td></tr><tr><td>Чили</td><td>18,2</td><td>14</td><td>6</td><td><br></td></tr><tr><td>Эстония</td><td>1,3</td><td>11</td><td>12</td><td><br></td></tr><tr><td>Украина</td><td>42,7</td><td>10</td><td>14</td><td><br></td></tr><tr><td>Сербия</td><td>7,1</td><td>9</td><td>15</td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p>Дескриптор: 1. Халықтың табиғи өсім коэффиуиентін есептейді. </p><p> 2. Халықтың табиғи кемуі немесе өсуі байқалатын елдерді анықтап, оған әсер етуші факторларды сызба түрінде көрсетеді.&nbsp;&nbsp;</p> <p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ»&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(11-20 20-30 30-36)

<p>2-тапсырма Жұптық жұмыс</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e160c5939d3d/images/5e161096b104f.png" style="width: 367px;"></p><p>А) Келесі мәліметтерді пайдаланып графикті толтырыңыз</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>жасы</td><td>ерлер</td><td>әйелдер</td></tr><tr><td>10-14</td><td>639</td><td>610</td></tr><tr><td>70-74</td><td>106</td><td>179</td></tr></tbody></table><p>Б) Халықтың жас ерекшеліктеріне қарап, әйелдердің ең көбі қай жастағылар екенін көрсетіңіз В) Алдағы уақытта пирамида формасының өзгерісіне болжам жасаңыз. Қосымша сұрақ: Әлемдегі ер адамдар мен әйел адамдардың арақатынасын анықтаңыз. </p><p> Дескриптор.&nbsp; Оқушылар:</p><p>1. Қазақстан халқының жас- жыныстық көрсеткіштері арқылы жас- жыныстық пирамидасына талдау жасайды. </p><p>2 Қазақстан халқының болашақтағы өзгерісіне болжам жасайды&nbsp; </p><p><br></p><p>&nbsp; 3-тапсырма. (Жеке жұмыс)</p><p>&nbsp; Төмендегі елдердің жастық-жыныстық құрылымының көрсеткіштері негізінде график құрастырып, оған талдау жасау. Елдердің жастық-жыныстық құрылымы.</p><p>&nbsp;&nbsp;</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Елдер&nbsp;</td><td>0-14 жастағылар</td><td>15-64 жастағылар</td><td>65-тен жоғары</td></tr><tr><td>Мексика</td><td>16%</td><td>78%</td><td>6%</td></tr><tr><td>Суринам</td><td>40%</td><td>53%</td><td>7%</td></tr><tr><td>Финляндия</td><td>13%</td><td>67%</td><td>20%</td></tr><tr><td>Грузия</td><td>30%</td><td>56%</td><td>14%</td></tr><tr><td>АҚШ</td><td>32%</td><td>53%</td><td>15%</td></tr></tbody></table><p>Дескритор 1. Елдердің жастық-жыныстық құрылымының көрсеткіштері негізінде график құрастырады. 2. Елдердің жастық-жыныстық құрылымы көрсеткіштері негізінде оған талдау жасайды.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(37-40)

<p>Кері байланыс</p><p>Кері байланыс. «Кемеңді білім теңізіне жібер» Сабақты түсінуіне байланысты өз кемесін теңізге жіберу. Жақсы түсінсе теңіз ортасына жібереді. Орташа түсінсе шетіне, түсінбесе жағалауда қалдырады.&nbsp;</p><p> &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e160c5939d3d/images/5e1613b0288e4.png" style="width: 188px;"> &nbsp;&nbsp;</p> <p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e160c5939d3d/images/5e1614375663c.png" style="width: 56px;"><br></p>

Пікірлер(0)