Түріктердің рухани материалдық мәдениеті
Түріктердің рухани материалдық мәдениеті
| атауы | Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы Мектеп: Амантоғай ЖББОМ 7.2 А Күні: 19.12.19 Мұғалімнің аты-жөні: Бекенова Гулмира Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы: Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты? |
| мақсаты | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) 6.2.3.2 – Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау; 6.2.2.4 – түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде М.Қашғари, Ж.Баласағұни және А.Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру; 6.2.3.3 «Кодекс Куманикус» сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау |
| барысы | Сабақтың мақсаты Барлық оқушы: орта ғасырдағы өмір сүрген ғұламалардың ғылымның дамуына қосқан үлесін біледі. Басым оқушы: М.Қашғари, Ж.Баласағұни және А.Яссауи еңбектерінің ерекшеліктерін талдайды. Кейбір оқушы: М.Қашғари, Ж.Баласағұни және А.Яссауи еңбектерінің әлем ғылымы үшін маңызына аналитикалық қорытынды жазады. Бағалау критерийлері - Орта ғасырдағы өмір сүрген ғұламалардың ғылымның дамуына қосқан үлесін айта алады. - М.Қашғари, Ж.Баласағұни және А.Яссауи еңбектерінің ерекшеліктеріне талдау жасайды. - М.Қашғари, Ж.Баласағұни және А.Яссауи еңбектерінің әлем ғылымы үшін маңызына аналитикалық қорытынды жаза алады. Тілдік мақсаттар 1. Кесте толтырады (жазылым дағдысы); 2. Ғалымдардың еңбегі, өмірі туралы мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы). 3. Еңбектерін, өмірбаянын айтады (айтылым дағдысы); 4.Оқушылар топтардың жұмысын тыңдайды, пікір айтады (тыңдалым дағдысы) Пәнге қатысты лексика мен терминология:«Муалим ассана» – «Екiншi ұстаз», трактат Құндылықтарға баулу Дамыған ортағасырлық қоғамдағы өмір сүрген ғалымдардың еңбегін бүгінгі күнмен байланыстыру арқылы мәдениетке, әдеби ескерткіштерге құрметпен қарауға бағыттау Пəнаралық байланыс оқылым, жазылым тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты АКТ қолдану дағдылары Интерактивті тақта мен презентация жаңа сабақ материалын игеруде пайдаланылады Алдыңғы білім Ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсінеді. |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
жоспары |
1. Жада аймағын құру «Бір-біріміздің қолымыздан ұстаймыз бір-бірімізге қуаныш сыйлаймыз» Топқа бөлу: Портреттер арқылы (3 топ І топ: Әл -ФарабиІІ топ: М. Қашғари ІІІ топ: А.Яссауи 2. Қызығушылықты ояту Бейнеролик: «Қожа Ахмет Яссауи кесенесі» (тыңдалым) көрсетіледі. Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. 1. Бейнероликтен не көрдіңдер? 2. Ол кімге арналған? 3. *Қ. Яссауи деген кім? 4. 3. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері анықталып, зерттеу сұрағы таныстырылады. 5. Сабақтың тақырыбы: Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті. 6. Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты? Бағалау критерийлері. Орта ғасырдағы өмір сүрген ғұламалардың ғылымның дамуына қосқан үлесін айта алады. М.Қашғари, Ж.Баласағұни және А.Яссауи еңбектерінің ерекшеліктеріне талдау жасайды. М.Қашғари, Ж.Баласағұни және А.Яссауи еңбектерінің әлем ғылымы үшін маңызына аналитикалық қорытынды жаза алады. Сәйкестендіру тесті арқылы үй тапсырмасын тексеру 1 топ- « Серпілген сауал » әдісі - Сәулет өнері жайлы не білесіңдер? - Кесене туралы түсінігіміз қандай? - Материалдық мәдениет дегеніміз не? - Рухани мәдениет дегеніміз не? Сәулет(архитектура) латын сөзі.Жобасы күрделі, биік, әсем салынған сәулеттік ғимарат; Кесене- белгілі адамдардың құрметіне қабір басына тұрғыз |
Пікірлер(0)