Туындыны табу ережелері

Оразова Гульзира Казикызы
Оразова Гульзира Казикызы
Ақмола
Көкшетау
Областная специализированная школа-интернат № 3 для одаренных детей
Алгебра
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Туынды
Тақырып:

Туындыны табу ережелері

25.10.2019
1763
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабақ негізделген оқу мақсаты

Алдағы білім игеру әрекеттерінің деңгейін жақсартуға ынталандыру, формулаларға сүйену, әрекетті жоспарлау. 7 модульді ықпалдастыру.  

Пайдаланған модульдер

 1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

2. Сын тұрғысынан үйрену

3. Оқу үшін бағалау, оқуды бағалау.

4. Оқушыларды жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Қарапайым функциялар туындысының формуласын пайдаланып есептер шығара білу.

Оқушылардың басым бөлігі: Формуланы қорытып шығара білу

Кейбір оқушылар: С-деңгейіндегі есептерді шығара білу.

Негізгі сөздер тіркестер: Туынды, дәреже, бөлшек, функция, коэффициент.

Пәнаралық байланыс

 информатика, тарих, қазақ тілі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Басталуы

(15 минут)

Тренинг:

Шаттық шеңберін құрып, оқушылар бір – біріне жағымды көңіл күй сыйлайды.

Формула арқылы топқа бөлу.

1-топ Көбейтінділерінің туындысы (uv)’=u’v+uv’

2-топ Бөліндісінің туындысы

3- топ Қосындылардың туындысы (u+v)’=u’+v’

Таныстырылым әдісі.

Білу

Топ басшысын тағайындап,бағалау парақшасын үлестіру.

1-тапсырма: «Ой қозғау» әдісі, үй тапсырмасын қосымша сұрақтар арқылы сұрау № 176 есеп

Түсіну

((20-минут))

Функцияны табу ережелерімен таныстыру.

1-ереже: (u+v)’=u’+v’

2-ереже: (uv)’=u’v+uv’ (Cf(x))’=C f’(x)

3-ереже:

4-ереже: (u+v)’=u’+v’

Дәрежелік функцияның туындсының формуласы:

y=xn функциясы берілсе, мұндағы , онда бұл дәрежелік функцияның туындысы мына формуламен есептелінеді: (xn)’=nxn-1

Функциялардың туындыларын табуға мысал есептерді шығарып түсіндіру.

2 – тапсырма Бейне фильм. «Туынды табу»


Интер белсенді тақта Слайд   

Қолдану

3 – тапсырма «Миға шабуыл» әдісі . Қарапайым функциялардың туындыларына сұрақ беру.


https://bilimland.kz/kk   

Талдау

4 – тапсырма . Кестені толтыру. 10 – жаттығу.

5 – тапсырма . Формуланы қолданып, есепте қолдан білу. 11 - жаттығу

6 – тапсырма . Байланыстыру. 18 -жаттығу.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі . / топпен/ Оқулықпен жұмыс. С деңгейлі есептер.

7 – тапсырма .Тарихи мәлімет.


Интер белсенді тақта


Слайд


https://bilimland.kz/kk

Жинақтау

8 – тапсырма. ҰБТ – ге дайындық.


ҰБТ дайындық , тест сұрақтары


Бағалау критерийлері:

(Аяқталуы 5-минут)

 Өзін-өзі бағалау:

10 балл-бәрін түсіндім,басқаға түсіндіре аламын;

8 балл –бәрін түсіндім,бірақ басқаға түсіндіре алмаймын;

6 балл –толық түсіну үшін әле толық оқып шығуым керек;

5 балл – ешнәрсе түсінбедім,бірақ бәрін жазып отырдым.

Өзара бағалау:

2 балл –топтық талқылауға қатысты

1 балл- ешкімнің сөзін бөлмей тыңдады.

1 балл-талқылау кезінде өз эмоциясын ұстады(ешкімге дөрекілік көрсетіп,ренжіткен жоқ)

2 балл-топтық жұмысты қорғадым немесе қорғауға көмектесті «

5»-12-16 балл, «4»-10-11 балл, «3» - 6-9 балл

Рефлексия «Бас бармақ» тәсілі



Үйге тапсырма:

183 есеп. ҰБТ дайындық тапсырмаларын аяқтау.  

Пікірлер(0)

Пікір қалдыру үшін авторизация жасаңыз немесе тіркеліңіз
Кіру