Үш таңбалы сандарды қосу және азайту

Байтымбетова Гаухар Курманалиевна
Байтымбетова Гаухар Курманалиевна
Шымкент
Шымкент
№62 ЖОББМ
Математика
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Үш таңбалы сандарды қосу және азайту
Тақырып:

Үш таңбалы сандарды қосу және азайту

11.01.2020
406
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары:

 3.1.1.2 үш таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру;

3.1.2.5. Үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау;

3.2.1.2. Әріптердің берілген мәндерінде екі әрпі бар әріпті өрнектің мәнін табу.  

сабақтың мақсаттары:

 Барлық оқушылар: үш таңбалы сандарды оқиды, жазады және салыстырады; Үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды ауызша орындайды.

Кейбір оқушылар: Әріптердің берілген мәндерінде екі әрпі бар әріпті өрнектің мәнін табуды біледі. Көпшілік оқушылар: Үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындауды түсіндіре алады.  

Тірек білім, білік, дағды:

Дағдыларын дамыту: 1000 көлеміндегі сандарды оқи алады.

Пәндік лексика және терминология:

Разряд. ондықтар, жүздіктер, бірліктер, мыңдықтар. Үш таңбалы сандардың ондық құрамы.

Үш таңбалы сандардың қосу және азайту амалдарын орындау тәсілдері.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Санды разрядты қосылғыштардың қосындысы түрінде жазу дегеніміз не?

Разряд бойынша қосу (азайту) дегеніміз не ?

Үш таңбалы сандарды қалай қосуға болады?

Жазылым:

Сандық және әріптік өрнектерді жазу. 

 

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

сабақтың басы:

(6мин.)

 Ынталандыру. Ауа райын білу не үшін қажет? Нақты ауа райы туралы мәліметті білгеніңіз көптеген қиындықтан сақтауы мүмкін (ең аз дегенде – бұл аяқ киімнің су болып қалуынан, сондай-ақ ауыл шаруашылығындағы үлкен шығындардан сақтайды және т.б.). Сол себепті ауа райы туралы мәлімет нақты және сенімді болуы өте маңызды. Метеорологтардың нақты ақпараты – әуетранспорт қызметінің сәттілігінің кепілі. Климаттық жағдайы қауіпті және табиғи апаттар болуы мүмкін аймақтарда ауа райын білу өте маңызды.  

Өзектендіру. Топтық жұмыс (әртүрлі мөлшердегі және түрлі түсті геометриялық фигуралар, табиғи материалға – бұршақ, түрлі жаңғақтар, қақпақтар, түймелер және т.б. жатады). Балалар оқулықтан

1-тапсырманы орындайды. Мысалы, 324 санын былай қоюға болады:     

    5e18cb690faa4.png    5e18cb6b2a779.png  5e18cb6e607b0.png5e18cb77f1b4e.png5e18cb7c7012a.png 5e18cb899a141.png5e18cb8db7f3e.png5e18cb94a8f41.png5e18cb96c0510.png

Мақсат қою (мәселелі жағдаят) Оқушылар топпен жұмысты жалғастырып, оқулықтағы 1-тапсырманы орындауды жалғастырады, сандар сәулесінен жиындар шешімін атап, көрсетеді, осы жиынның 5 санын атайды. Оқушылардан бүгін қандай сандармен жұмыс жасайтындарын сұрайды (үш таңбалы).   

сабақтың ортасы:

(20мин.)

Жаңаны ашу. Жаңа тақырып бойынша бейнебаянды (1,13мин) көрсетеміз. https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/246-347-593-246-turindegi-ush-tangbaly-sandardy-zhazbasha-qosu-zhane-azajtu?mid=f8e43bf0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

2-тапсырма: оқушылар есептеулерін түсіндіріп және балалардың есептеу алгоритмдерін ауызша айтады.

678+2=670+(8+2)=670+10=

791+9=790+(1+9)=790+10= 

  Түсіндіре отырып алғашқы бекіту.

3(а)-тапсырма: оқушылар есептегендерін кезекпен айтып түсіндіреді.

576+4

593+7

3+547

7+123

4-тапсырма: оқушылар есептеуді орындауда толық ондыққа дейін толықтыруды қолданғанның тиімді екендігін бақылап байқаулары қажет  

5-тапсырма: оқушылар есепті шығарады. Берілгенге кері есеп құрастырады және өзінің пайымдауының дұрыстығын дәлелдейді.

Өзіндік жұмыс:

(5мин.)

 Өзіндік жұмыс Мұғалім дәптердегі тапсырманы орындауды ұсынады. Бағалау критерийлерін қарайды. Мен: -үш таңбалы сандардың ондық құрамын жазуды білемін; -1000 көлеміндегі сандарды ондық құрам негізінде қоя аламын; -1000 көлеміндегі сандарды ондық құрам негізінде азайтамын. Өткенді қолдану. Оқулықтағы 6-тапсырманы орындау ұсынылады.  


Кері байланыс:

(3мин.)

 Кері байланыс. «Жетістік сатысы»

Файлдар:

Файлды ару Үш таңбалы сандарды қосу және азайту

Пікірлер(0)