Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

Байтымбетова Гаухар Курманалиевна
Байтымбетова Гаухар Курманалиевна
Шымкент
Шымкент
№62 ЖОББМ
Математика
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Аудан. Шамалар
Тақырып:

Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

14.01.2020
334
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

 3.3.1.3 тікбұрышты үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S= (a.b):2, S=a2, S=a.b шығарып алу және қолдану

3.1.3.2 мм, км/ г, т/см2, дм2, м2 /секунд өлшем бірліктерін қолданып өлшеу;  

Сабақ мақсаттары:

 Барлық білім алушылар: ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу

Білім алушылардың басым бөлігі: Тіктөртбұрыштың (S=a·b), шаршының (S=a 2)ауданын табу формулаларын құру және қолдану.

Кейбір білім алушылар: Тіктөртбұрыштар мен шаршының ауданын табу формуласын қалай құру және қолдану керек екенін түсіндіру.   

Тілдік мақсаттар:

 Тілдік дағдылар: Аудан деген не және оны қалай табуға болатынын түсіндіре алады.

Терминология: Аудан, палетка.

Талқылау:

- Қандай фигуралардың ауданы бар?

- Палетканы қалай қолдануға болады?

Жазылым: Есептерді шығару жолдарын жазу.    

Құндылықтарды дамыту:

 Өзарасыйластық, жауапкершілік, еңбекқорлық.

Пәнаралық байланыстар:

  Жаратылыстану.

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім:

 Санның бөлігін табу және бөлігі арқылы санды табу 

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Басы:

(6мин.)

 Ынталандыру.

Көне заманнан бері ауданды өлшеу қажет болғандығын әңгімеленеді. Өзектендіру. https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d60-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

5e1d9545ee2c3.png

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d64-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

5e1d9557b39be.png

Әр фигураның ауданын квадрат сантиметрмен (торкөз – квадрат сантиметр) өлшеңіздер. Торкөздер санын қалай есептедіңіздер? (Қайтадан санаумен). Тіктөртбұрыштың ауданын қалай есптеген ыңғайлы? Бізге ережені еске түсіру керек. Балалар тіктөртбұрыштың (шаршының) ауданын табу ережесін еске түсіріп, жазып алады.  

  

Ортасы:

(30мин.)

 Өзіндік жұмыс. АКТ мен тапсырманы орындау.

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d69-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

5e1d95a90117a.png

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/tiktortburyshtyng-sharshynyng-audanyn-tabu?mid=f8be3d6c-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

5e1d95bd121a0.png

Оқушыларға 2 мен 3-тапсырманы орындауды ұсынады, орындау нәтижесін эталонмен салыстырады. Қиындықтарды түзету. Мұғалім орындалу барысының дұрыстығын тексереді.

– Кімде қиындық туындады?

– Сіз қай жерде қате жібердіңіз?

– Қате кетудің себебі неде?

– Егер өзіндік жұмыста ешқандай қиындық туындамаса, өз амалыңыздың мақсатын құрастырыңыз.

(Қосымша тапсырма орындау).

– Қиындық туындаған балалардың әрі қарайғы мақсаты қандай?

(Қатені түзету). – Қателерді түзеу алгоритмін қолданамыз.

– Әркім өз оқу мақсатын айтады. Мұғалім бағалау критерийлері бар тапсырманы орындауды ұсынады.

Мен:

– ауданды өлшеу үшін шаралар мен құралдарды таңдауды,

– тіктөртбұрштың S=a·b ауданын өлшеп табуды;

– S=a2 формуласын қолданып, шаршының ауданын табуды;

– бірліктерді пайдаланып, шамаларды өлшеуді (см2, дм2, м2) білемін 

 

Аяқталуы:

(5мин.)

 Рефлексия.

– Сабақтың басында біз алдымызға қандай мақсаттар қойдық?

– Осы мақсаттарыңызға жете алдыңыздар ма?

– Қиындық туындады ма?

– Сол қиындықтарды жеңе алдыңыз ба?

– Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды? Өз жұмысын жетістік сызғышымен бағалауды ұсынады.  

Үйге тапсырма: 6-тапсырма, 36-бет.

Файлдар:

Файлды ару Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

Пікірлер(0)