Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері
Алгебра
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Сандар тізбегі
Тақырып:
Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері
18.11.2019
841
9
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.2.3.2 тізбектің n – ші мүшесін табу, мысалы: 1/23 ; 1/34;1/45.....; |
Сабақтың мақсаты | <p>Барлық оқушылар: Сандар тізбегінің анықтамасын, мүшелерін, тізбекті беру тәсілдерін, тізбектің түрлерін, n – ші мүшесін анықтау, мысалдар келтіру. </p><p> Оқушылардың басым бөлігі: Сандар тізбегінің анықтамасын, мүшелерін, тізбекті беру тәсілдерін, тізбектің түрлерін білу, есептер шығаруда қолдану </p><p> Кейбір оқушылар: тізбектің n –ші мүшесін табуға күрделілігі жоғары есептер шығару </p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (3 мин) |
<p>Ұйымдастыру бөлімі </p><p> Оқушыларды шаттық шеңберіне шақырып, бүгінгі сабаққа бір – біріне математикалық тілек білдіреді. Оқушылардың қолына СМАРТ БЕЙДЖ картасын ұсыну және таныстыру. </p><p><br></p><p>СМАРТ БЕЙДЖ картасында көрсетілген шеткі нөмер арқылы топқа бөлінеді. Ақ қалпақ түскен оқушылар топ басшысы болады. </p> | bilimland.kz сайтынан видеоролик |
Сабақтың ортасы (35 минут) |
<p>Өтілген материалды еске түсіру (дереккөз тәсілі ) </p><p><br></p><p>«Миға шабуыл» әдісі СМАРТ БЕЙДЖ картасында қара дөңгелекте белгіленген сандар бойынша топ мүшелері жауап береді.</p><p> Қорытынды тәсілі арқылы саралау, оқушылардың нәтижесін және қажеттілін ескеру </p><p> 1. Өсу ретімен алынған тақ сандар тізбегін ата </p><p> 2. Өсу ретімен алынған жұп сандар тізбегін ата</p><p> 3. Натурал сандардың квадраттары </p><p> 4. Натурал сандар кубтары тізбегі </p><p> 5. Бір ғана бестіктерден тұратын сандар тізбегі </p><p> 6. 20- ға дейінгі 3- ке бөлгенде 2 қалдық қалатын сандар тізбегі</p><p> 7. 20-ға дейінгі тақ жай санадар тізбегі </p><p> Жеке жұмыс: Деңгейлік тапсырма </p><p> Тапсырма тәсілі арқылы саралау «+,-» әдісі арқылы бағалау </p><p> Дескриптор - </p><p>сан тізбегінің түрін анықта </p><p> - тізбектің жалпы мүшесін мүмкіндігінше қарапайым формуламен көрсетеді.</p><p> - Жауабын жазады.</p><p> №1(А) Төмендегі рекурренттік тәсілмен берілген тізбектердің алғашқы бес мүшесін жазыңдар:</p><p> 1) a1 ═ 1; a n+1 ═ an+3; </p><p> 2) a1 ═ 2; an+1 ═ 3 an</p><p> №2(В) Төмендегі тізбектерді жалғастыр және жалпы мүшесінің формуласын жазыңдар: </p><p> 1) 2; 4; 6; 8; …</p><p> 2) 1; 1/4; 1/9; 1/16; ... </p><p> № 3(С) 1) Мүшелері 3-ке еселік болатын 30-ға дейінгі сандар тізбегін жазыңдар. </p><p> 2) 4-ке бөлгенде қалдығы 1-ге тең болатын натурал сандар тізбегін жазындар. </p><p> Жұптық жұмыс «Тыңда, ойлан, жаз» әдісі «Біз сіздерді, сіздер бізді» әдісі арқылы бағалау Диалог және қолдау көрсету тәсілі </p><p> Тапсырма: Заңдылықты анықтай отырып, тізбектегі келесі екі санды табыңыз: </p><p> 1. 6,4,10,8,14... </p><p> 2. 3,6,12,24,48...</p><p> 3. 0,3,8,15,24...</p><p> 4. 5,8,11,15,19... </p><p> Топтық жұмыс « Ротация» әдісі </p><p> « Келісемін, келіспеймін!» әдісі арқылы бағалау </p><p> Тізбектің түрін анықтаңыз </p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Сандар тізбегі</td><td>Өспелі </td><td>Кемімелі</td><td>Шекті</td><td>Шексіз</td><td>Тұрақты</td></tr><tr><td>27.9.3.1....</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>2.3.5.6.7.8....20</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>5.5.5.5.5.5.5.5</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p>Қалыптастырушы бағалау </p><p>Тапсырма: тізбек берілген 1\1; 3\4; х; 7\16 </p><p> Тізбектің мүшелерінің өзгеру заңдылығын сипаттаңыз. Тізбектің х- белгісіз мүшесін табыңыз. Тізбектің n – ші мүшесінің формуласын жазыңыз. </p><p> Дескрипторлар: </p><p> - Тізбектің мүшелерін салыстырады;</p><p> - Тізбектің мүшелерінің өзгеру заңдылықтарын анықтайды және сипаттайды;</p><p> - Тізбектің белгісіз мүшесін табады; </p><p> - Заңдылықты тізбектің n – ші мүшесінің формуласы арқылы жазады </p><p>Топтық жұмыс «Мазайка құрастыру» әдісі</p><p> Дереккөздер саралау тәсілі «дұрыс, бұрыс» әдісі арқылы бағалау </p><p> 1-мысал. Натурал сандар қатарының квадраттарынан тұратын тізбекті жазайық. </p><p> Шешуі. Ол үшін натурал сандар қатарының әрбір мүшесін квадраттау қажет. </p><p> Сонда 1; 4; 9; тізбегін аламыз. </p><p>2-мысал. an ═ 3ⁿ+290. </p><p>Берілген формула бойынша тізбектің кез келген мүшесін анықтауға болады. </p><p> Мысалы, егер n ═ 11 болса, онда 2048+290=2338 (аумағы); </p><p>3-мысал. Тізбекті an +1=4an – 1 рекурренттік формула түрінде берілген және а1 ═ 1. тізбектің бесінші мүшесін табу керек. </p><p> Шешуі.</p><p> а2 ═ 4а1 – 1= 4 ∙ 1 –1= 3, </p><p> a3 ═ 4а2 – 1= 4 ∙ 3 –1= 11, </p><p> а4 ═ 4а3 – 1= 4 ∙ 11 –1= 43, </p><p> а5 ═ 4а4 – 1= 4 ∙ 43 –1= 171. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dd2814c69fb5/images/5dd285f400147.png" style="width: 88px;"> <img src="/uploads/lesson_plans/5dd2814c69fb5/images/5dd2863b7e263.png" style="width: 95px;"> <img src="/uploads/lesson_plans/5dd2814c69fb5/images/5dd2864b6d7e9.png" style="width: 75px;"></p><p>Сабақты бекіту, қорытындылау </p><p> Тест тапсырмасы ( қарқынды саралау тәсілі) </p><p> Егер тізбек аn = 2п3 -3п формуласымен берілсе, оның екінші мүшесін табыңыз. </p><p>А) 10; В) 12; С)15; Д) 16; Е)20.</p><p> 2. Тізбектің үшінші мүшесін тап: аn = n 3+1 </p><p> А) 1; В) 14; С) 2; Д) 28; Е) 7. </p><p> 3. аn = п2 - п тізбегінің тоғызыншы мүшесін табыңыз.</p><p> А) 49; В) 80; С) 27; Д) 77; Е) 72. </p><p> 4. аn = 3п +2 болса бесінші мүшесі нешеге тең?</p><p> А) 15; В) 16; С) 17; Д) 18; Е) 20. </p><p>Рефлексия </p><p> Ақтөбенің 150 жылдығы « Бұрын кейін» әдісі </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dd2814c69fb5/images/5dd286d076e9a.png" style="width: 184px;"> <img src="/uploads/lesson_plans/5dd2814c69fb5/images/5dd286e058e6c.png" style="width: 207px;"><br></p> | <p>Мозайка Ақтөбенің суреті </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Тест тапсырмалары</p><p><br></p><p><br></p><p>Ақтөбенің суреті </p> |
Қосымша ақпарат
<p>Үйге тапсырма №163</p><p> Бағалау - мақтау, мадақтау. </p>
Пікірлер(0)