Фигуралардың теңдігі

Мамыров Рүстем Темірұлы
Мамыров Рүстем Темірұлы
Шымкент
Шымкент
№62 ЖОББМ
Геометрия
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Геометрияның алғашқы мәліметтері
Тақырып:

Фигуралардың теңдігі

22.01.2020
248
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

 7.3.1.7 тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;

7.3.1.11 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;  

Сабақтың мақсаты:

 - тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;

- берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;

- дәлелді пайымдаулардың алғашқы дағдыларын қалыптастыру және дамыту.   

Тілдік мақсаттар:

 Оқушылар: Фигураның элементтерін ауызша анықтай алады, айырмашылық түрлерін және әр қайсысының қасиеттерін ауызша да, жазбаша да сипаттай алады. Лексика мен терминология Үшбұрыштың түрлері: Бұрыштың түрлері: сүйір, тік, доғал. Төбелері, қабырғалары, катеттері, гипотенуза. Ұзындығы, өлшемі Тең, қарама-қарсы, тең емес Диолог/хатқа пайдалы көмекші сөздер Бұл қандай үшбұрыш? Бұл тік бұрышты/теңбүйірлі/доғал/ сүйір/ тең қабырғалы үшбұрыш. Сен қайдан білесін? ..........үшбұрыштың қандай қасиеттері бар?  

Күтілетін нәтиже:

Осы тақырыпты толығымен меңгеруі оқушының

Бағалау критерийлері:

 Оқушы мақсатқа жетеді, егер: Фигуралар теңдігінің анықтамасын білсе, үшбұрыштардың түрлері мен оның элементтерін ажырата алса. Өмірден мысал келтіре білсе.  

Құндылықтарды дарыту:

 Тапсырмаларды орындау арқылы еңбекқорлықты қалыптастыру; дәлелді сөйлеуді, түсіндіру, орындаған амалдарды негіздеу, нәтижеге қол жеткізе білу, ынтымақтастық, өзіне және қоршаған ортаға деген құрмет. Құндылықтар жеке, жұптық, топтық жұмыс барысында дарытылады.  

АКТ-ны қолдану дағдылары:

жеке жұмыс жасай білу

Пәнаралық байланыс:

 Оқушыларда кеңістікте ойлау қабілеті және геометриялық фигураларды құрастыруы дамиды, бізді қоршаған өмірмен байланысын зерттейді.

Бастапқы білім:

 Вертикаль және сыбайлас бұрыштардың қасиеті, бұрыш, перпендикуляр түзулер. 

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(20мин)

1. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа қажетті құрал-жабдықтардың дайындығын тексеру.

Оқушылармен бірігіп сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді анықтау. https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp/ushburysh-berilgen-ushburyshqa-teng-ushburyshtyng-boluy?mid=226:simple

1. Стартер: сыныптың ішінен тең фигураларды анықтау және не себепті олар тең екенін? 2 мин

2. Тарихтан. 1-2 мин. 3. Фигуралар теңдігінің анықтамасын енгізу.

Оқушыларды терминдермен таныстыру. 1 мин  

5e2831182e9d5.png



Сабақтың ортасы

(22мин)

 4. Жаңа тақырыпты меңгеру. Талқылай отырып, дәптерге қысқаша мағлұмат жазу

 1. Тапсырманы ауызша орындау

 2. Өмірден мысал келтіру.

 3. Үшбұрыш элементтерін ажыратып алу.

 4. Үшбұрыштар теңдігінің анықтамасын жазып алу.

 5. №8 аксиоманы жазу.

 6. Тең геометриялық фигураларға өмірден мысал келтіру.

5. Активити. (жұптық жұмыс) Оқушылар жаңа тақырып бойынша ағылшын тіліндегі мысалды талдап, логикалық тапсырмаларды орындайды. Оқушылар тапсырмаларды бітірген соң, өзін-өзі бағалауын жүргізеді.

6. Жұптық жұмыс. Ағылшын тіліндегі мәтінмен жұмыс жасау, тапсрымаларды орындау. Мұғалімнің көмегі және қолдау көрсете алатын жолдасының көмегі. Бағалау – мұғалімнің қадағалауы арқылы және берілген жауаптары арқылы.

7. Жеке тапсырма. Өзіндік жұмыс. Ағылшын тіліндегі тапсырмаларды орындау. Өзін-өзі бағалауын жүргізу.  


Сабақтың соңы

(1мин)

 Үй жұмысы Теорияны жаттау.  

Рефлексия

(1мин)

 Рефлексия.

• Мен өз жұмысыммен сабақ үстінде…

• Қиын болды….

• Өз сыныптастарымды мақтай аламын…

• Сабақтың материалы мен үшін…. 

Файлдар:

Файлды ару Фигуралардың теңдігі

Пікірлер(0)