Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері

Бекмурзаева Гулнара Альмахановна
Бекмурзаева Гулнара Альмахановна
Актюбинский
Шубаркудук
Шубаркудукская СШ №3
Алгебра
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Бүтін көрсеткішті дәреже
Тақырып:

Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері

23.01.2020
805
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>7.1.2.1 натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу; </p><p> 7.1.2.15 натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану;&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар: Натурал көрсеткішті дәреженің анықтамасын, қасиеттерін біледі; </p><p> Оқушылардың басым көпшілігі: Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін есептер шығаруда қолданады; </p><p> Кейбір оқушылар: Тепе-теңдікті дәлелдеуде, өрнектерді ықшамдауда натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін тиімді қолданады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Оқушылар: </p><p>  дәреженің қасиеттерін ауызша және жазбаша түсіндіреді; </p><p>  санның стандарт түрінің мағынасын түсінеді; </p><p> Пәнге тән лексика мен терминология: </p><p>  дәреженің негізі; </p><p>  дәреже көрсеткіші; </p><p>  натурал көрсеткішті дәреже; </p><p>  санның квадраты, кубы; </p><p>  көбейтіндінің дәрежесі; </p><p>  бөліндінің дәрежесі; </p><p>  дәрежелердің көбейтіндісі; </p><p>  дәрежелердің бөліндісі;</p><p>  дәрежені дәрежеге шығару; </p><p>  санның стандарт түрі; </p><p>  стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігі мен реті;&nbsp; &nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p> бірнеше бірдей сандардың көбейтіндісі; </p><p>  ... дәреже түрінде жазыңыз;</p><p>  негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері қосылады (азайтылады); </p><p>  негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері көбейтіледі; </p><p>  теріс санды жұп көрсеткішті дәрежеге шығарғанда ...; </p><p>  теріс санды тақ көрсеткішті дәрежеге шығарғанда ...; </p><p>  негізі ... болатын дәреже түрін келтіріңіз; </p><p>  санды стандарт түрде жазыңыз; </p><p>  егер санның мәнді бөлігіндегі ондық разрядтың үтірін n бірлікке ... орын ауыстырса, онда 10-ның дәреже көрсеткішіне (көрсеткішінен) ... ;&nbsp; &nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p> Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын, оның қасиеттерін біледі; </p><p>  Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін есептер шығаруда қолданады; </p><p>  Натурал көрсеткішті дәрженің қасиеттерін қолдана отырып, теңдіктің дұрыстығын дәлелдейді.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Зайырлы қоғам және жоғары руханият&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: «Activstudio» бағдарламалары,электронды оқулық
Пәнаралық байланыс: Физика&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p>1. Топқа бөлу. Мақсатты саралау арқылы жүргізілді Оқушыларға есептер жазылған карточкалар таратылып беріледі. Оқушылар алған есептерін натурал көрсеткішті дәреженің қай қасиетіне сүйеніп шығарса, сол қасиеттің атауы жазылған топқа барып отырады. І топ: Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту; ІІ топ: Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу; ІІІ топ: Дәрежені дәрежеге шығару. </p><p> 2. Үй тапсырмасын тексеру. «Кір жайғыш жіп» әдісі арқылы. Оқушылар жіпке ілінген дұрыс және бұрыс жауаптардың ішінен бұрыстарын алып тастап дұрыс жауаптарды қалдырады. Бағалау топтар арасында «Бас бармақ» әдісі арқылы жүреді. </p><p> 3. Оқушыларға қола, күміс, алтын медальдар арқылы әрбір кезеңде бағаланып отырылатыны ескеріледі. Жиынтық медальдарыңыздың арифметикалық ортасы табылып қай тұғырда тұрғандарыңыз хабарланады. Ендеше сабаққа мұқият болыңыздар. </p><p> 4. Өтілген материалды қайталау. Сәйкестендіру Мысалдар мен олардың жауаптары арасында сәйкестікті орнатыңыз Тапсырмалар Дәреже түріндегі жауап Жауап (32:42)2 34 4 (5^(-3)∙5^(-1))/5^(-6) 32 81 〖(-3)〗^2*1/10+4^0-(-2)^3-0,9 52 9 (27∙3^(-5)∙9:3^(-4) ):3^0 22 25&nbsp;&nbsp;</p> <p>Үлестірмелі карточкалар </p><p> Жіпке ілінген жауаптар</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e29bd89241cd/images/5e29c02a29130.png" style="width: 128px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e29bd89241cd/images/5e29c0385c6bc.png" style="width: 128px;"><br></p><p><br></p><p> «Activstudio»&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(20 минут)

<p>Жаңа сабақ. \Мысалдар арқылы ашу\ Тақырыбы: Көбейтіндіні және бөліндіні дәрежеге шығару. Егер a және b – кез келген рационал сандар, ал m – натурал сандар болса, онда (a*b)^m=a^m*b^m. Расында, (a*b)^m=(ab)*(ab)*…*(ab). Көбейткіштердің орнын ауыстыруға болғандықтан, (ab)*(ab)*…*(ab)=aa*…*a*bb*…*b=a^m*b^m. Көбейтіндіні дәрежеге шығарған кезде мына ережені қолдануға болады: Көбейтіндіні дәрежеге шығару үшін әр көбейткішті сол дәрежеге шығарып, шыққан дәрежелерді көбейту керек. Мысалы, (2*10)^4=2^4*〖10〗^4=16*10000=160000. Егер a – бүтін сан, b және n – натурал сандар болса, онда (a/b)^n=a^n/b^n . Бөлшекті дәрежеге шығару үшін оның алымы мен бөлімін сол дәрежеге шығарып дәрежелерді бөлу керек. Мысалы, (-〖2/k)〗^6=(〖2/k)〗^6=2^6/k^6 =64/k^6 . 6. Ұжымдық жұмыс: Талдау бойынша және оқушылардың дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралау арқылы жүргізілді Оқушылар берілген 10 есептің ішінен өздерінің мүмкіндігі жететін 5 есепті таңдап алып, шығарады. 〖(a*b)〗^3/b^2 ; y^20*(〖z^2/y^5 )〗^4; (a^4 b^5 )^2:(a^2 b^2 )^3,мұндағы a=-0,5,b=2; (2x^5 y^7 )^3:〖(x〗^14 y^20)-(3xy^5 )^3:(x^2 y^14 ); (x/y)^5*(x^4/y^3 )^3*(x^8/y^10 )^2*(x/y)^5; (〖1,5b)〗^5; (7^12*(7^4 )^2)/(7^5 )^4 ; 243,2187 сандарын негізі 3 болатын дәреже түрінде жазыңдар; (-2/3)^3*(〖3/2)〗^2; 1,2*〖10〗^4*5*〖10〗^2. Дескриптор: натурал көрсеткішті дәреженің қажетті қасиеттерін қолданады; өрнекті ықшамдайды; көбейтіндінің дәрежесі қасиетін есептер шығаруда тиімді, нақты қолданады; бөліндінің дәрәжасі қасиетін есептер шығаруда тиімді, нақты қолданады; санды стандарт түрге келтіріп, жаза алады; 7. Жұптық жұмыс. Қарым қатынас формалары арқылы саралау арқылы жүргізілді. Тапсырма: Тиімді тәсілмен есептеңіз: а) 〖0,25〗^10*4^10. б) . Дескриптор: натурал көрсеткішті дәреженің қажетті қасиеттерін қолданады; өрнекті ықшамдайды; жауабын табады. Тепе – теңдікті дәлелдеңдер: (4*7)^10*(〖3/4)〗^10:(7^5*3^4 )^2=9 Дескриптор: көбейтіндіні дәрежеге шығару қасиетін қолданады; дәрежені дәрежеге шығару қасиетін қолданады; бөліндіні дәрежеге шығару қасиетін қолданады; негіздері бірдей дәрежелерді бөлу қасиетін қолданады; өрнекті ықшамдайды; теңдіктің дұрыстығын дәлелдейді. Тапсырма: \ үш топқа \ Кестеде Күн жүйесінің планеталарынан Күнге дейінгі қашықтықтар көрсетілген. Кестедегі бос орындарды толтырыңдар. Планета аты Километрмен берілген арақашықтық Шаманың стандарт түрі Ондық жүйеде жазылуы Меркурий 5,790*〖10〗^7 Шолпан 108 200 000 Жер 1,495*〖10〗^8 Марс 2,280*〖10〗^8 Юпитер 778 100 000 Сатурн 1 427 000 000 Уран 2 871 000 000 Нептун 4,497*〖10〗^9 Плутон 5,947*〖10〗^9 Дескриптор: Санды стандартты түрге келтіре алады Сергіту сәті:&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e29bd89241cd/images/5e29c09005141.png" style="width: 446px;"><br></p> А.Е.Әбілқасымова Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алгебра оқулығы 7 – класс, Мектеп баспасы 2017 жыл Үлестірмелі карточкалар&nbsp;&nbsp;

Сабақтың соңы

(12 минут)

8.Өзіндік жұмыс. Тест. «Activstudio» бағдарламасының көмегімен тестілеу жұмысы жүргізіледі. 1. Көбейтіндіні дәреже түрінде көрсетіңіз: (-5)•(-5)•(-5)•(-5)•(-5)•(-5)•(-5) А) (-5)•7; В) (-5)7; С) 57; D) 75. 2. Есептеңіз: (-2)3 • (-3)2. А) 72; В) -72; С) 36; D) -36. 3. Есептеңіз: . А) 9,16; В) 8,84; С) -9,16; D) -8,84. 4. Есептеңіз:(〖(-3)〗^9*(〖-7)〗^9)/〖21〗^9 А) ; В) - ; С) 21; D) 1. 5. Өрнекті ықшамдаңыз: . А) В) С) D) . 6. Есептеңіз:(9^5*(〖-27)〗^4)/〖81〗^5 . А)9 В)-9 С)81 D) -81. Тест жауабы: 1 2 3 4 5 6 В В С D B A&nbsp;&nbsp; ACTIVote тестілеу құрылғысы

Рефлексия

(3 минут)

9.Рефлексия • Мен таныстым … • Маған … оңай болған жоқ. • Мен ... жеттім. • Мен …істей алдым. • Менің … жасағым келеді. • Менің есімде қалғаны … • Мен … орындап көремін.&nbsp;&nbsp; БББ кестесі

Файлдар:

Файлды ару 7 сынып алгебра

Пікірлер(0)