Көшпелілердің материалдық мәдениеті

Бекенбаева Арайлым Нурлыбаевна
Бекенбаева Арайлым Нурлыбаевна
Актобе
Актобе
Шубаркудукская СШ №3
Қазақстан тарихы
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Ежелгі көшпелілер өмірі
Тақырып:

Көшпелілердің материалдық мәдениеті

24.01.2020
257
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 5.2.2.3 – ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: Ежелгі көшпелілердің қолданбалы өнерінің кем дегенде үш ерекшелігін сипаттайды, 2. Көшпелілердің қолөнер туындыларын кем дегенде үшеуін атай алады, Оқушылардың басым бөлігі: Киіз үй мен қазіргі үйлерді салыстыра алады ұқсас, айырмашылықтарын біледі  
Тілдік мақсаттар: Тоғын, күлдіреуіш, беріктік,шаңырақтың көзі,доғалай, уықбау, иығы, қаламы, балашық сағанақ, сықырлауық
Күтілетін нәтиже: Сағат тілі бойынша Көшпелі, тебіндеу, 350 кг,қыстау, көктеу, жайлау, күзеу, отырықшы , жартылай көшпелі, ер тоқым, үзеңгі, ауыздық сөздерінің мағынасын аша отырып білімдерін тексеру
Бағалау критерийлері: 2: Дарынды және үлгерімі төмен Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?  
Құндылықтарды дарыту: Т Киіз үй бөліктері бойынша сыныпты төрт топқа бөліп, тақырыптарына сай әр топқа мәтін таратыңыз. Оқушылар мәтіндегі ақпаратты пайдалана отырып, киіз үйдің құрамдас бөлігі ретінде атқаратын функциясы, маңыздылығын ашуы қажет: 1-топ: Шаңырақ 2-топ: Кереге 3-топ: Уық 4-топ: Сықырлауық  
АКТ-ны қолдану дағдылары: Неолит, « неолиттік төңкеріс», құрамалы құралдар, керамика, қыш құмыра
Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті,дүниежүзі тарихы
Бастапқы білім: Сағат тілі бойынша Көшпелі, тебіндеу, 350 кг,қыстау, көктеу, жайлау, күзеу, отырықшы , жартылай көшпелі, ер тоқым, үзеңгі, ауыздық сөздерінің мағынасын аша отырып білімдерін тексеру

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушыларды дөңгелетіп тұрғызып, сағат тілі арқылы берілген сөздер (көшпелілер, тебіндеу, 350кг, жайлау, күзеу, қыстау, көктеу, ер тоқым, үзеңгі, отырықшы, жартылай отырықшы, көшпелі шаруашылық ) мағынасын түсіндіру , түсті ленталар арқылы шаңырақ құра отырып сабақ тағырыбын ашу,Ленталардың түсіне қарай көк түс- «Кереге», ақ түс- «Шаңырақ», сары түс- «Сықырлауық» жасыл түс-«Уық» топқа бөлу арқылы психологиялық ахуалды жақсарту Өткен тақырыпқа қатысты жауапбере отырып Оқушылармен бірлесіп сабақтың тақырыбын ашу    

Сабақтың ортасы

үй, қос қабатты үй т.б) Жетелеуші сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашу / Білу/ • Баспана дегеніміз не? • Ежелгі дәуір адамдары қандай баспаналарда тұрған? • Көшпенділерге тән баспаналарды атаңыздар? Видео « Киіз үй» көрсету / түсіну/  

Сабақтың соңы

Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің өмірінде киіз үйдің рөлі қандай? Зерттеу және талдау Б/Т Киіз үй бөліктері бойынша сыныпты төрт топқа бөліп, тақырыптарына сай әр топқа мәтін таратыңыз. Оқушылар мәтіндегі ақпаратты пайдалана отырып, киіз үйдің құрамдас бөлігі ретінде атқаратын функциясы, маңыздылығын ашуы қажет: 1-топ: Шаңырақ 2-топ: Кереге 3-топ: Уық 4-топ: Сықырлауық 1- тапсырма 1- топ Киіз үй макетін жасау, бөліктерін рет- ретімен айтып түсіндіру ( қағаздан) Б Жұмыс нәтижесінде оқушылар киіз үй бөліктерінін маңыздылығын ашып, құру реттілігі бойынша киіз үйдің сұлбасын құрастырады 2- топ Есептеп шығар « Киіз үй керегесі» «12 қанат Ақ Орда» 3- топВенн диаграмасына салып салыстыр « Киіз үй мен қазіргі үй» 4- топ Қазіргі уақытта киіз үйлерді, және бөлшектерін қай жерлерден көруге болады  

Рефлексия

: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?  

Пікірлер(0)