1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?
1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 7.1.1.3 - Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау 7.3.2.6 - еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау |
| Сабақтың мақсаты: | Барлығы: Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтап, еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттай алады. Басым бөлігі: 1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайтынын салыстыра алады. Кейбірі: ХІХ ғасырдағы британдықтардың Үндістанды билеу ерекшелігіне талдау жасап, қорытынды жасай алады. |
| Тілдік мақсаттар: | Сипаилар, Ост-Үнді компаниясы, Рам Мохан Рай, Сипаилар көтерілісі, «Үндістан-көпұлтты мемлекет», Үнді Ұлттық конгресі, Б.Тилак, Свараджа, Свадеши |
| Бағалау критерийлері: | - Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтай отырып, еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттайды. - 1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайтынын салыстырады. - ХІХ ғасырдағы британдықтардың Үндістанды билеу ерекшелігіне талдау жасап, қорытынды жасайды. |
| Құндылықтарды дарыту: | - Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау - Қарым-қатынас қабілеті - сын тұрғысынан ойлау |
| Пәнаралық байланыс: | География |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Психологиялық ахуал: «Гүлмен тілек» әдісі Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. Үй тапсырмасын тексеруде: І тапсырма. (жеке жұмыс) ««Жалғасын тап»» әдісі арқылы - оқушылар өткен тақырып бойынша тақтада жазылған сөйлемнің ойын аяқтап, өткен сабақ бойынша сөйлемдер құрап жазады Дескриптор: - Германиядағы революцияның себептерін атап өтеді; - Германияның бірігу жолы мен Отто фон Бисмарктың еңбегінің маңызын айтады; - Италияның бірігу жолдарын айтады; - Дж. Гарибальдидің Италияны біріктірудегі маңызын атайды; Қ/б: «Бағдаршам» әдісімен оқушылар бағаланады |
Гүл жапырақтары Стикер, тақта |
|
Сабақтың ортасы (27 мин) |
1- тапсырма «Мәтінмен жұмыс» (жеке) «INSERT» әдісі арқылы - мәтінді оқып, түртіп алу жүйесі W- білемін + жаңалық - білмеймін ?- білгім келеді Дескриптор: - еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтайды; - еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттайды; - Сипайлар көтерілісінің себептерімен танысады; Қ/б: қолпаштау сөздері арқылы бағалау: «жарайсың», «өте жақсы», «керемет». 2-тапсырма: Топтық жұмыс «Эйлер шеңбері» әдісі: А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, британдықтар мен үндістердің кезекпен идеялары Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша талқыланып, салыстырады. Дескриптор: - Үндістанды 1857-1859 жылға дейінгі отарлаудың қалай жүргенін баяндайды. - 1857-1859 жылдардағы сипайлар көтерілісінің маңызын анықтайды. - 1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайтынын салыстырады; Қ/б: «Баспалдақ» әдісімен оқушылар бағаланады 3- тапсырма «Бес қадам» әдісі ХІХ ғасырдағы британдықтардың Үндістанды билеу ерекшелігі Дескриптор: 1-қадам. Тақырып беріледі. 2-қадам: Оқушылар қойылған мәселе бойынша жазбаша сауалнама өткізеді. 3-қадам: Оқушылар тақырып бойынша бір-бірінің пікірін анықтайды. (құндылығы, сәйкестігі, шеберлігі) 4-қадам. Ортақ қорытынды жасайды. 5-қадам: Жасалған жұмыс бойынша бір-бірін бағалайды. Қ/б: аргументтерді дұрыс қолдануына қарай жұлдызшалармен бағаланады. |
«Жұлдызша» бағалау парақшалары Эйлер шеңбері |
|
Сабақтың соңы (3 мин) |
"Бес саусақ" әдісі арқылы сабақты қорытындылаймыз 1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? 3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? 4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы. |
А4 парақтары, түрлі түсті қалам |
|
Рефлексия |
Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? |
А4 парақтары, түрлі түсті қалам |
Пікірлер(0)