Қан топтары және қан құю. Blood types and Rh factor
Қан топтары және қан құю. Blood types and Rh factor
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | - Организмнің ішкі ортасы және оның құрамы туралы ұғым қалыптастыру. - Адамның қан жасушаларының түрлерімен таныстыру. - Берілген тапсырманы өз деңгейінде орындауға дағдыландыру |
| Сабақтың мақсаты: | |
| Тілдік мақсаттар: | - Describe the natigens and antibodies for A, B, AB and O blood groupings - Describe what takes place when incompatible bloods types are mixed - Identify the universal donor and universal recipient blood types |
| Күтілетін нәтиже: | - Ағзаның ішкі ортасының маңызы зор екенін біледі. - Қан және оның жасушаларын ажырата алады. - Топтасып, жұптасып жұмыс істеу дағдысы қалыптасады. |
| Бағалау критерийлері: | |
| Құндылықтарды дарыту: | |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | https://www.youtube.com/watch?v=noMsCGRkwSE |
| Пәнаралық байланыс: | |
| Бастапқы білім: |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Students say good wishes to each other. Students will be divided into 4 groups: «Antibody» «Antigen» «Donor» «Recipient» «Полиглот» Ойыны арқылы сұрастырып үй тапсырмасын бекіту |
|
|
Сабақтың ортасы (27 минут) |
1930 жылы австралиалық ғалым К.Ланштейнер қан тобын анықтағаны үшін Нобель сыйлығын алды. Донор – қан беретін адам Реципиент – қан қабылдайтын адам.1901ж К.Ландштейн ер адамдардың эритроциттері жарғақшасын да ерекше гликопротеин бар екенін анықтап оны-аглютиноген деп атады. Олар рецепиент қанында болатын антиденелермен –агглютининмен байланысқа түсетінін анықтады. Ол құбылыс аглютинация деп аталады. Қан - ағзадағы ішкі сұйық ортаның бірі. Ол қантамырларының тұйық жүйесін бойлай ағып, тасымалдау қызметін атқарады. Бұл салмақтың шамамен 7 пайызы. Ересек еркектерде қан көлемі шамамен 5,9 л, әйел үшін - 3,9 литр. Қан зерттеу - медициналық диагностиканың ең кең таралған әдістерінің бірі. Бұл бірнеше тамшы қаннан дененің күйі туралы маңызды ақпаратты алуға мүмкіндік береді. Қан топтарына байланысты эксперимент жасау. Жасалған эксперимент нәтижесі бойынша кесте толтыру. |
https://www.youtube.com/watch?v=noMsCGRkwSE |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Students will evaluate with peer assessment and self assessment. |
|
|
Рефлексия (3 минут) |
Reflection like / don’t like |
Пікірлер(0)