Қышқылдар

Мусаханова Жарқынай
Мусаханова Жарқынай
Нұр-Сұлтан
Нұр-Сұлтан
Школа №74
Химия
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс
Тақырып:

Қышқылдар

31.01.2020
517
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 8.3.4.8 қышқылдардың қасиеттерін, классификациясын білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын, реакция теңдеулерін жаза білу. 
Сабақтың мақсаты: <p>Оқушылар жасай алады:</p><p> - Қышқылдардың жіктелуін білу -</p><p> Қышқылдардың қасиеттерін білу </p><p>- Химиялық реакция теңдеулерін жазу</p>
Тілдік мақсаттар: Оқушы орындауы тиіс:ауызша және жазбаша жауаптарда ғылыми терминологияны қолдану Пәнге қатысты лексика мен терминология: Қышқылдық, негіздік, екідайлы оқсидтер, тұз түзуші және тұз түзбейтін оксидтер;орта, қышқылдық, негіздік тұздар сілті, суда ерімейтін негіздер, екідайлы негідер Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер ....... сутек атомы мен қышқыл қалдығынан тұратын заттар Кальций оксидін суда еріткенде құрамы ..... зат түзіледі.&nbsp;
Күтілетін нәтиже: қышқылдардың қасиеттерін, классификациясын білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын, реакция теңдеулерін жаза біледі.
Бағалау критерийлері: Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді: - қышқылдардың жіктелуін біледі - химиялық қасиеттерін біледі - реакция теңдеулерін құрастыру дағдыларын дамытады&nbsp;
Құндылықтарды дарыту: Оқушының логикалық ойлау дәрежесін. Жауапкершілігін арттыру.&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: bilimland.kz, twig-bilim.kz
Пәнаралық байланыс:
Бастапқы білім: Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

Оқушылармен амандасу. І. Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қою арқылы өткен сабақты еске түсіру. Оксидтер тақырыбы бойынша сұрақтар қоя. 1.Оксидтер дегеніміз не? 2.Оксидтер қалай жіктеледі? 3.Күнделікті тұрмыста оксидтерді қандай мақсатта қоладанамыз? Бүгінгі тақырыптын аты және мақсаты айтылады. Оқушыларға әр түрлі жеміс-жидектердің суреттері көрсетіледі. Оқушылар олардың арасындағы байланысты анықтайды.&nbsp;

Сабақтың ортасы

(27 минут)

Оқушылар, мына суреттерге қараңдаршы, осы заттар арасында қандай байланыс бар? (алма, лимон, айран, аскорбин қышқылының дәмдері қышқыл болады). Қышқылдар несімен ерекшеленеді? Олар табиғатта және адам өміріне қажет пе? 1.Видео көрсетіледі.Сол видеоның тексті балаларға беріледі. Видео бойынша балалар постер қорғайды.Постерге қойылатын талаптарды тақтаға жазып қояды. Постерді басқа топ мүшелері бағалайды,кері байланыс береді. 2.Bilimland сайтынан тақырып бойынша тапсырма орындайды. Зертханалық жұмыс. Қышқылдардың химиялық қасиеттері тәжірибе жүзінде көрсетіледі. Қышқылдардың металдармен әрекеттесуі 1.Қышқылдардың металдармен әрекеттесуі 2.Қышқылдардың металл оксидтерімен әрекеттесуі 3.Қышқылдардың металл оксидтерімен әрекеттесуі 4.Қышқылдардың тұздармен әркеттесуі&nbsp;&nbsp; https://www.twig-bilim.kz/film/glossary/acid-4996/

Сабақтың соңы

(5 минут)

Kahoot ойыны арқылы тақырыпты бекітеміз.

Рефлексия

(3 минут)

<p>Рефлексия. «Шығу билеті» </p><p>Балаларға берілген стикерлерге төмендегі сұрақтарды негізге ала отырып өз ойларын жазады,есікке жапсырып кетеді. </p><p>- бүгінгі сабақтан алған әсерім.... </p><p> - мынаны түсіндім.... </p><p> - маған мынау қиын болды...... -</p><p> келесі сабаққа ұсынамын....&nbsp;</p>

Файлдар:

Файлды ару Қышқылдар

Пікірлер(0)