ж дыбысы мен әрпі

Шуренова Гаухар Сагидуллаевна
Шуренова Гаухар Сагидуллаевна
Ақтөбе
Шұбарқұдық
№3 Шұбарқұдық орта мектебі
Сауат ашу
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Менің отбасым және достарым
Тақырып:

ж дыбысы мен әрпі

03.02.2020
71
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p><u>.2.9.1 Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен сәйкестендіру</u></p><p><u>1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдану. </u></p><p><u>1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау.</u></p><p><u> 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату.</u></p><p><u> 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін қою. <br></u></p>
Сабақтың мақсаты: <u>•Барлықоқушылар:Әріпті біледі, жаза алады, оқи алады. •Оқушылардың басым бөлігі:&nbsp; Әріптерді таниды және ажыратады.Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды. •Кейбір оқушылар:Мәтінді оқи алады, өз ойын еркін&nbsp; жеткізе алады. <br></u>
Тілдік мақсаттар: <u>Оқушылардың «Сұрақтар әлеміне саяхат»әдісімен&nbsp; айтылым дағдысын, сөздікпен, мәтінмен жұмыс жасауда оқылым, айтылым дағдысы, «Топтастыру» әдісі арқылы айтылым, жазылым дағдыларын дамыту.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Жазылым дағдысы бойынша негізгі сөз тіркестерімен үш тілде танысады, жазады, айтады. Жапырақ-листья,Жалау-флаг,Жеті-семь <br></u>
Күтілетін нәтиже: <p>-&nbsp;&nbsp; &nbsp;Әріпті таниды,ажыратады оны дыбыспен сәйкестендіреді.</p><p> -&nbsp;&nbsp; &nbsp;Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолданды. </p><p>-&nbsp;&nbsp; &nbsp;Сөздің буыннан тұратынын түсінді және сөздегі буын санын анықтайды. <br></p>
Бағалау критерийлері: <p><u>-&nbsp;&nbsp; &nbsp;Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратды. </u></p><p><u>-&nbsp;&nbsp; &nbsp;Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін қояды <br></u></p>
Құндылықтарды дарыту: <p><u>Біз Мәңгілік Елдің мызғымас Жеті тұғырын нығайту.</u></p><p><u>Сабақ барысында оқушылардың бірін-бірі тыңдау, көмектесу, жұптасып тапсырма орындау, жауапкершілікті арттыру, өзгелердің мәдениетіне қамқорлықпен қарау</u></p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <u>Интербелсенді тақта, аудиожазба,суреттер,әріптер</u>
Пәнаралық байланыс: <u>Дүниетану, музыка, бейнелеу, өзін-өзі тану</u>
Бастапқы білім:

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>Ынтымақтастық атмосферасы қалыптастыру. Балалар сабақты бастамас бұрын,&nbsp; бір-бірімізге сәттілік тілейік . Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен, Бізге келсін қуаныш, нұр іздеген. Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз Үлгі алсын көрген жан мына бізден.&nbsp;&nbsp; Суреттер арқылы&nbsp; 3 топқа бөлемін. &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; І топ Жапырақ&nbsp;&nbsp; ІІ топ Жұлдыз&nbsp;</p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp; ІІІ топ Жеміс&nbsp; Балалар өткен әріптерімізді қайталап алайық! «Сұрақтар әлеміне саяхат» әдісі арқылы өткен тапсырмаларды пысықтау мақсатында сұрақ-жауап өткіземін. </p><p>1.Балалар қазақ тілінде неше әріп бар?&nbsp;&nbsp;&nbsp;</p><p> 2.Дыбыстар нешеге бөлінеді? т.б.&nbsp; Жауап берген оқушыға жұлдызша беру арқылы бағалаймын.</p><p>&nbsp; Сабақтың тақырыбын&nbsp; жұмбақ&nbsp; жасыру арқылы&nbsp; ашамын.&nbsp; Жасыл болып жыпырлап өнеді, Сары болып жерге түседі.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; (Жапырақ)&nbsp; Күндіз бәрі қашады Түнде аспанды басады.(Жұлдыз)&nbsp; Бұтақта ілініп тұрамын, Піскенде себетке құладым.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; (Жеміс) <br></p>

Сабақтың ортасы

<p>Балалар бүгінгі өтетін&nbsp; жаңа&nbsp; сабағымыздың&nbsp; тақырыбы&nbsp; «Ж ж» дыбысы&nbsp; мен әрпі.&nbsp; Ж дыбысы туралы бейнежазба көрсетемін.&nbsp; Жеті сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз&nbsp; Ж&nbsp; дыбысы –ұяң дауыссыз дыбыс. Жасалуына қарай – тіл алды дауыссыз. </p><p>Айтылуына қарай –ызың дауыссыз.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; </p><p>1. Сөздікпен жұмыс: 1.Хормен оқу&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2.Тізбектей оқу жаға&nbsp;&nbsp;&nbsp; жалау&nbsp;&nbsp; жасыл&nbsp;&nbsp;&nbsp; жақсы&nbsp;&nbsp;&nbsp; жылтыр&nbsp;&nbsp; жарыс жаса&nbsp;&nbsp; жасау&nbsp;&nbsp; жайлау&nbsp;&nbsp; жаман&nbsp;&nbsp; жауын&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Жарас Жеке жұмыс </p><p>2. Тапсырма Мәтінді дауыстап оқыңыз. Сұрақтарға жауап беріңіз. <br></p><p><img style="width: 369px;" src="/uploads/lesson_plans/5e3808c3945c2/images/5e380ae0a5c26.png"></p><p>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Мәтінде не туралы айтылған? -&nbsp;&nbsp;&nbsp; Жарыс мәресіне кім тез жетеді? Дескриптор: Білім алушы&nbsp; - мәтінді қатесіз оқиды;&nbsp; - мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. </p><p>3.Тапсырма. 1 -тапсырма Әр жұп суретке мұқият қараңыз. Сөздерді оқыңыз және оған қарама-қарсы мағыналы сөздер тауып айтыңыз.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; сол жақ - ...&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; үлкен - ...&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ауыр - ...&nbsp;&nbsp;&nbsp; жылдам - ...&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ыстық - ...&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ашық - ... </p><p>Дескриптор: Білім алушы&nbsp; - берілген сөздерге қарсы мағыналы сөздерді айтады. </p><p>7 2-тапсырма Сөздерді оқыңыз. Мәндес сөздерді анықтаңыз және бір-бірімен байланыстырып сызыңыз</p><p>. Дескриптор: Білім алушы&nbsp; - мәндес сөздерді анықтайды және байланыстырып сызады. </p><p>Топтық жұмыс:«Мені тауып көр» ойыны.&nbsp; І топ «Жапырақ. Ждыбысы сөз басында&nbsp; келетін заттарды&nbsp; атап, аттарын жазады.&nbsp;&nbsp; ІІ топ «Жұлдыз» Суреттердің атын тауып жаз.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ІІІ топ «Жеміс» <br></p>

Сабақтың соңы

<u>«Топтастыру» әдісі 1.Ж&nbsp; дыбысынан&nbsp; келетін сөздер айту. 2.Сөздерді буынға бөлу. 3. Ж&nbsp; дыбысын дауысты және дауыссыз екенін ажырату.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Жалау&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Жүгері&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Жапалақ&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Жеміс&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ж&nbsp;&nbsp; Жантақ&nbsp; <br></u>

Рефлексия

тақтаға смайликтер&nbsp; жапсырады<br>

Пікірлер(0)