Жай және құрмалас сөйлемдер
Жай және құрмалас сөйлемдер
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | Жай сөйлемнен құрмалас сөйлемнің айырмашылығын ұғындыру. Құрмалас сөйлем туралы білімдерін жүйлелеу,қайта пысықтау |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар:Жай сөйлемді құрмалас сөйлемдерге құрмалас сөйлемдерді жай сөйлемдерге айналдыра алады. Оқушылардың басым бөлігі: Құрмалас сөйлемдерді қатыстыруда құрмалас сөйлемдерді қолданады Кейбір оқушылар:Мысалдар арқылы дәлелдейді |
| Тілдік мақсаттар: | Тілдік дағдылар: jay soylem Qurmalas soylem . jay jӓne qurmalas sӧilem Простое предложение,простой и противоречивый продложение предложение, sentence Терминология: Сөйлем, жай,құрмалас Сөз тіркестері: Морфология ,синтаксис |
| Күтілетін нәтиже: | Оқушының жаңа тақырыпты толық меңгеруі |
| Бағалау критерийлері: | Жай сөйлемді құрмалас сөйлемдерге құрмалас сөйлемдерді жай сөйлемдерге айналдыра алады. Құрмалас сөйлемдерді қатыстыруда құрмалас сөйлемдерді қолданады |
| Құндылықтарды дарыту: | Ұқыптылыққа,тазалыққа |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интерактивті тақта, компьютер. |
| Пәнаралық байланыс: | Табиғат тану,жаратылыстану |
| Бастапқы білім: | 42-жаттығу Мақалдарды толықтыру |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (10мин) |
I.Психологиялық дайындық. Музыка ырғағының астында дем алу. Өзімізге ыңғайлы етіп, дұрыс отырып, көзімізді жұмып, денені бос ұстау. (елестету) Күздің жайма шуақ бір күні, сен табиғат аясына дем алуға шықтың. Айнала қандай әсем! Құлпыра жайқалған, түрлі – түсті жапырақтар айнала кілем тәрізді. Сенің бір ағаштың басында отырған бармақтай құсқа көзің түсті. Оны шошытып алмайын деп ағаштың түбіне жақындап келіп, әлгі құстың даусын тыңдадың. (Құстың даусын қосу) Ол – бұлбұл екен. Сен бұлбұлдың әуенін жадыңда сақтап қалдың. (Шапалақ соғу, көзді ашу) I-топ –Жай сөйлем II-топ-Құрмалас сөйлем III-топ-Жалаң сөйлем II.Жұмбақ Өзім сөзден тұрамын Аяқталған ойды құрамын.(Жауап: Сөйлем, предложение, sentence ) Jay soylem. Qurmalas soylem .Jay jӓne qurmalas sӧilem. Simple sentence.Simple and protective sentence Простое предложение,простой и противоречивый продложение Siple sentence , protective sentence Siple and protective sentence III.Үй жұмысы 42-жаттығу |
|
|
Сабақтың ортасы (25мин) |
Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыр Видео көреміз 4мин. https://imektep.kz/kz/kurmalas-soylem 1.Көркем жазу сәтін өткізу Оқулық пен жұмыс .1-мин 44-жаттығу Мақалдарды оқып жатқа жаз. Көршісі бірін-бірі тексереді 3.Топтық «Ойлан жұптас,бөліс әдісі» 1-топ 2-топ 3-топ 46-жаттығу Берілген сызба бойынша сөйлем құрап жазу Тақтамен жұмыс 47-жаттығу Сөйлемдерді тиісті тыныс белгілерін қойып , көшіріп жаз Әр топтан шығару Оқулықпен жұмыс 49-жаттығу киіз үйге құрмалас пен жай сөйлемді кіргізу
Тапсырма1. Жеке-жеке компьютермен жұмыс жасау. https://imektep.kz/kz/kurmalas-soylem Тапсырма2. https://imektep.kz/kz/game#sort_elems-700
|
Bilimland.kz |
|
Сабақтың соңы (3мин) |
Шындық па ,жалған ба? ПікірлерШындық па , жалған ба? баллТиянақты бір ғана ойды білдіретін дара сөйлем жай сөйлем деп аталады 5.------ --------- ---------,--------- ------------ --------------. 2 Құрмалас сөйлем құр Біздің сынып шәкәрттер тәртіпті білімді болса ұстаз қуанады 2 Тиісті тыныс белгілерін қой |
|
|
Рефлексия (2мин) |
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|




Пікірлер(0)