Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы.

Альмуханова Айнур Каиржановна
Альмуханова Айнур Каиржановна
Костанайская область
Костанай
Средняя школа №29
Геометрия
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Түзулердің өзара орналасуы
Тақырып:

Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы.

07.02.2020
1344
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу;                                                                                                                          7.1.1.17 Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;  
Сабақтың мақсаты: <p>1. Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысын табу. </p><p> 2. Ішкі және сыртқы бұрыш ұғымын және теоремаларын түсіндіру. </p><p> 3. Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы ережелерін есептер шығаруға пайдалану.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p><b>Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:</b> Транспортир, ішкі бұрыш, сыртқы бұрыш, сыбайлас бұрыш, вертикаль бұрыш, катет, гипотенуза, табан, тең бүйірлі.</p><p><b> Диалогтармен жазу үшін қолданылатын тіркестер: </b> Үшбұрыштың ішкі бұрыштардың қосындысы ... ; </p><p> ... үшбұрыштың ішкі бұрыштары тең; </p><p> Сырттай бұрыш ... ; </p><p> Үшбұрыштың ... бұрышы ғана доғал (тік) бола алады; </p><p> Сыбайлас бұрыштардың қосындысы неге тең?; </p><p> Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы неге тең? ; </p><p> Үшбұрыштың ішкі бұрышы мен оған сыбайлас сыртқы бұрышының қосындысы неге тең?&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>1. Үшбұрыштардың ішкі бұрыштар қосындысын табуды біледі. </p><p> 2. Ішкі және сыртқы бұрыш ұғымын және теоремаларын түсінеді. </p><p> 3. Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысын түрлі есептер шығаруға пайдаланады.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Жауапкершілікке , ынтымақтастыққа, іскерлік пен шығармашылық ойлауды қалыптастыруға,еңбекке, функционалдық сауаттылыққа баулу.
АКТ-ны қолдану дағдылары: интерактивті тақта, bilimland.kz порталы&nbsp; &nbsp;&nbsp;
Пәнаралық байланыс: Дүние жүзі тарихы, география
Бастапқы білім: Үшбұрыштың түрлерін ажыратады, ішкі бұрыштардың өлшемдерін өлшей алады, сүйір, доғал, тік бұрыштарды ажыратады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(12 мин)

<p>1. Сәлемдесу. </p><p> 2. Оқушыны түгелдеу. </p><p> 3. Ынтымақтық атмосфера құру. «Әліппе желісі» әдісі арқылы. </p><p> 4. Оқушыларды «Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлу. </p><p> 1-топ Тең қабырғалы үшбұрыш </p><p>2-топ Тең бүйірлі үшбұрыш </p><p> 3-топ Тік бұрышты үшбұрыш </p><p> 5. Үй тапсырмасын «Көршіңді тексер» әдісі арқылы тексереді. </p><p> 6. Өткен тақырыптар бойынша «Сұрақты үстап ал» әдісі бойынша сұрақ-жауап. А) Параллел түзу деп қандай түзуге айтамыз? Ә) Перпендикуляр түзү деп қандай түзүге айтамыз? </p><p> «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау </p><p> Сабақтың мақсатын ашу үшін «Кіші экспремент» жүргізу </p><p> 1. Оқушыларға әр түрлі үшбұрыштардың сызбасын сыздырамын.&nbsp;&nbsp;</p><p>2. Транспортир көмегі мен үшбұрыштың ішкі бұрыштарын өлшеп, қосады. </p><p> 3. Әр түрлі үшбұрыштардың сыртқы бұрыштарын табады.&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e3d2cf2de44a/images/5e3d2f54c3124.png" style="width: 223px;"></p> Оқулық, интерактивті тақта, порталы Транспортир, Маркерлер, Плакаттар&nbsp;&nbsp;

Сабақтың ортасы

(23 мин)

<p>Кез келген үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын мына теореманың негізінде табуға болады. </p><p><b> Теорема. </b>Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 1800-қа тең болады. </p><p> <b>Дәлелдеу</b>. Кез келген АВС үшбұрышының С төбесі арқылы АВ қабырғасына паралелль түзу жүргіземіз.Сонда, ішкі айқыш бұрыштары ретінде; болады. Демек, 180 градус;</p><p><b>Анықтама.</b> Үшбұрыштың ішкі бұрышымен сыбайлас бұрыш оның сыртқы бұрышы деп аталады.&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e3d2cf2de44a/images/5e3d303b8103f.png" style="width: 159px;"></p><p>&nbsp; &nbsp; 2-суреттегі АВС үшбұрышының ішкі бұрышымен сыбайлас бұрыш CBD, сондықтан сыртқы бұрыш болады. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теоремадан шығатын салдарларға тоқталайық. </p><p> «Джиксо» әдісі арқылы берілген тапсырмалар- мен жұмыс істеуді тапсыру. Барлық топ жаңа тақырып бойынша тапсырма алып, топтар бір – бірлеріне оқып түсінгендерін айтып түсіндіру- ді ұсынамын. </p><p><b> 1-салдар.</b> Үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштардың қосындысына тең болады. </p><p><b> 2-салдар.</b> Үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес ішкі бұрыштардың кез келгенінен артық болады. </p><p><b>3-салдар.</b> Үшбұрыштың бір бұрышы ғана доғал (тік) бола алады. </p><p><b> 4-салдар.</b> Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы 900-қа тең. 1тапсырма.Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосу жаттығуларын орындау.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>1тапсырма.</b>Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосу жаттығуларын орындау. </p><p> 1- 7 жаттығуын және тест тапсырмаларын дәптерге орындау және интеракивті тақтаға белгілеу дұрыс жауабын.</p><p><br></p><p><b>Дескриптор. </b></p><p> - бұрыштарды қосады. </p><p> - ішкі бұрыштар қосындысы 1800 екенін ескереді. </p><p> -сыртқы бұрышы,сыбайлас емес ішкі екі бұрыштың қосындысына тең екенін ескереді.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b>2 тапсырма.</b>Үшбұрыштрдың сыртқы бұрыштарына байланысты жаттығуларды орындау:1- 7 жаттығуын және тапсырмаларын дәптерге орындау және интеракивті тақтаға белгілеу дұрыс жауабын :</p><p><br></p><p><b>Дескриптор.</b>&nbsp;</p><p>-ішкі бұрыштарға айнымалы енгізеді; • бұрыштарын қосып, жауабын алады. </p><p> -сыртқы бұрышы,сыбайлас емес ішкі екі бұрыштың қосындысына тең екенін ескереді. </p><p><br></p><p><b> «Бағдаршам» </b>әдісі арқылы топ бірін-бірі бағалайды&nbsp;&nbsp;</p> <p><a href="https://bilimland.kz/kk/" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/</a></p><p>subject/geometriya/7-synyp/ushburyshtyng-ishki-buryshtarynyng-qosyndysy?mid=e588ca30-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>https://bilimland.kz/kk/</p><p>subject/geometriya/7-synyp/ushburyshtyng-syrtqy-buryshy?mid=58:simple</p>

Сабақтың соңы

(4 мин)

<p><b>Кері байланыс: </b>Блоб ағашы Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: </p><p> • нені білді, нені үйренді </p><p> • не түсініксіз болды оқушылар стикерге кері байланыс жазып сәйкес суретке жапсырады.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e3d2cf2de44a/images/5e3d31ecaf166.png" style="width: 200px;"></p><p>«Борт журналы» арқылы кері байланыс</p><p><br></p><p><b>Оқушылардың көңіл күйін көтеру ретінде номинация беремін: </b></p><p> 1.Ең білімді оқушы. </p><p> 2.Ең тапқыр оқушы. </p><p> 3. Ең ақылды оқушы. </p><p> 4. Ең алғыр оқушы. </p><p> 5. Ең мәдениетті оқушы. </p><p> 6. Ең тәрбиелі оқушы.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b>Үйге тапсырма. </b> тақырып бойынша тестке жауап беру.</p><p><br></p> <p>Блоб ағашы сызылған парақ </p><p><br></p><p> «Борт журналы» кестесі&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>https://bilimland.kz/kk/</p><p>subject/geometriya/7-synyp/ushburyshtyng-syrtqy-buryshy?mid=58:simple</p>

Рефлексия

(1 мин)

<b>"Алма ағашы"</b> әдісі арқылы оқушылар алма ағашы белгіленген параққа смайликтерді жабыстыру барысында өз ойларын айтып кетеді. Алма ағашы белгіленген параққа&nbsp;

Пікірлер(0)