Екі өрнектің қосыдысы мен айырымының формулалары
Екі өрнектің қосыдысы мен айырымының формулалары
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 7.2.1.10 (a±b)^2=a^2±2ab+b^2 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; |
| Сабақтың мақсаты: | (a±b)^2=a^2±2ab+b^2 екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты формулаларын өздігінен дәлелдеу білігін мен дағдыларын қалыптастыру, формулаларды дұрыс оқу білу және олардың компоненттерін атау. Алынған формулаларды өрнектерді түрлендіруге қолдану. |
| Тілдік мақсаттар: | 1Оқушылар: қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; қысқаша көбейту формулаларына байланысты тапсырмалар орындалуын сәйкес терминология қолдану арқылы түсіндіреді. Лексика және терминология қысқаша көбейту формулары; екі өрнектің квадраттарының айырмасы; екі өрнектің қосындысының квадраты; екі еселенген көбейтінді; үш еселенген көбейтінді; |
| Күтілетін нәтиже: | 1Оқушылар: Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; - Қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
| Бағалау критерийлері: | 1Оқушылар: Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; - Қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
| Құндылықтарды дарыту: | 1Құндылықтар: Оқушыларға есептерді шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қоя білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек. Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді. - Оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыруы; - Құрмет: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау. |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | 1Интербелсенді тақтаны қолдану |
| Пәнаралық байланыс: | 1Геометрия,қазақ әдебиеті |
| Бастапқы білім: | 1Бірмүшелер және көпмүшелермен амалдар орындай алу. |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы |
11.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, топқа бөліп(квадраттар,формулалар,өрнектер деген үш топқа бөлемін),зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару. 2.«Ой қозғау» (ауызша) - Бірмүше және көпмүше дегеніміз не? - Бірмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз? - Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз? -Екі өрнектің квадраттарының айырымы және оның формуласы? Бағалау: мақтау Бағалау парақшасын таратып,қалай бағалау керектігін түсіндіремін. 3. Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылар сағат тілі бағытымен дәптерлерін алмасып, тақтадағы дұрыс жауаппен бір-бірін тексереді; №31.14 Көбейтуді орындаңдар: (0,2a-1,3b)(0,2a+1,3b)=0,04 a^2-1,69b^2 (a^5-b^2)(a^5+b^2)= a^10- b^4 Дескриптор: Екі өрнектің квадраттарының айрымының формуласын қолданады; Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазады. №31.1 Көпмүшені көбейтінді түрінде жазыңдар: m^2-n^2-m+n=(m^2-n^2 )-(m-n)=(m-n)(m+n)-(m-n)=(m-n)(m+n-1) 2) x^3+〖3x〗^2-4x-12=(x^3+〖3x〗^2 )-(4х+12)=x^2 (x+3)-4(x+3)=(x+3)(x^2-4)=(x+3)(x-2)(x+2) Дескриптор: Топтастыру тәсілін қолданады; Екі өрнектің квадраттарының айрымының формуласын қолданады; - Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады,көпмүшені көбейткіштерге жітейді; Бағалау:+,- |
Сандар жазылған қима қағаздар Жұмыс дәптерлері Оқулық |
|
Сабақтың ортасы |
11.Жаңа тақырыпты меңгеру. Бағалау:Конфеттермен бағалаймын. Бағалау: Жұптар бі-бірін бағалайды. Логикалық тапсырма • Емен ағашында 6 бұтақ бар, әр бұтақта 5 алмадан . Емен ағашында барлығы неше алма бар? Жауабы: Емен ағашында алма өспейді • Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы жолда тағы 4 бала жолықты . Мектепке неше бала барды? Жауабы:Мектепке 5 бала барды • Арман , Аян , Аслан ағайынды үшеуі әр сыныпта оқиды . Аслан Арманнан , ал Аян Асланнан кіші емес . Бұл үйдің үлкені , ортаншысы , кішісі кім? Жауабы: ең үлкені Аян , ең кішісі Арман , ортаншысы Аслан Бағалау: Жарайсыңдар,жақсы деп ауыша бағалаймын. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. |
1 Плокат,маркер,қосымша тапсырмалар Жеке жұмыс Жұптық жұмыс Семантикалық карта Суреттер Логикалық тапсырмалар Топтық жұмыс |
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: №32.2(1,3,5,7), №32.3(1,3) Ережелер мен формуланы жаттау. |
1 Оқулық |
|
Рефлексия |
1Рефлекция |
Пікірлер(0)