Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс. Жақындау жылдамдығы.

Булеева Назира
Булеева Назира
Шымкент
шымкент
СШ №62 Н.Торекулова
Математика
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Жылдамдық, уақыт, арақашықтық
Тақырып:

Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс. Жақындау жылдамдығы.

11.12.2019
560
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабаққа негізделген оқу мақсаты Оқушылардың қозғалысқа байланысты есептеу дағдыларын қалыптастыра түсу, жақындау жылдамдығы туралы білімдерін пысықтау; көптаңбалы сандарды қосып, азайтуға, өрнектеу    тәсілдерін меңгеруге төселдіру; өз бетінше жұмыстар орындауға баулу;  
сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар білуге тиісті:  Қозғалысқа  байланысты есептеу дағдылары қалыптасады, жақындау жылдамдығы туралы біледі.   Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:    Көптаңбалы  сандарды қосып, азайта алады, өрнектердің мәндерін таба алады.   Кейбір оқушылар білуге тиіс:    Өз бетінше күрделі тапсырмаларды орындай алады.  
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) - қозғалысқа  байланысты есептер шығарады;  - жақындау жылдамдығын табады;  - көптаңбалы  сандарды қосып, азайта алады; кері амалдармен тексереді;   - өрнектердің мәндерін шешеді;  - фигуралардың периметрлерін өрнектеп жазады;  
тілдік мақсаты Тілдік дағдылар: Оқушылар қозғалыстардың өлшем бірліктерін айта алады  Терминология: тоқаш - нан  Сөз тіркестері: жақындау жылдамдығы  
құндылықтарды дарыту төзімділік, оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау.
пәнаралық байланыс Дүниетану, әдебиеттік оқу,
АКТ дағдылары Интернет ресурстарын қолдану, www.bilimland.kz мүмкіндіктерін пайдалану.
алдыңғы оқу бастапқы білім Бір-біріне қарама-қарсы қозғалыс. Жақындау жылдамдығы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

басталуы

(15мин)

<p>Топқа бөлу: «Аукцион» әдісі арқылы көліктерді сатып алу</p><p>Мотоцикл – жеңіл – &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Арзан – &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Сары – &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Көлік – транспорт &nbsp;</p><p>Шаңғышы – </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Қар – снег – &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Қыс – зима – &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Спорт – спорт – </p><p>Салтатты – &nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Ат – лошадь – &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Адам – человек – &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Қоңыр – коричневый – &nbsp;&nbsp;</p><p>- Балалар, бұл суреттерді неліктен алған себебін айта аласыңдар ма? Оларды қандай ерекшеліктері біріктіре алады?&nbsp; -Яғни, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы бір-біріне қарама-қарсы қозғалыс, соның ішінде жақындау жылдамдығын пысықтаймыз. &nbsp;</p><p><img style="width: 25%;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df11174ad075.png"></p><p>«Білімді, көзі ашық, көкірегі ояу болуға ұмтылу – біздің қанымызда бар қасиет¬». &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Н.Ә. Назарбаев</p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Елбасының 2018 жылғы 5-қазанда халыққа Жолдауынан алынған кейбір мәліметтерінде кездескен сандарды есте сақтап, цифрмен жазыңдар.&nbsp; </p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Үкіметке 2019 жылдың 1 қаңтарынан бастап ең төменгі жалақыны&nbsp; 28 мыңнан 42 мыңға дейін өсіруді тапсырамын.&nbsp; Бұл барлық сала бойынша түрлі меншік нысандарындағы кәсіпорындарда жұмыс істейтін 1 миллион 300 мың адамның еңбекақысын тікелей қамтиды. &nbsp; &nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Математикалық диктант&nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 28 000,&nbsp; 42 000, 1 300 000. &nbsp; </p><p>&nbsp;&nbsp; «От шашумен» бағалау</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Қайталау – білім анасы</p><p>1.Кестемен жұмысы</p><p>Қозғалыстағы дене &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; жылдамдық &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; уақыт &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; қашықтық</p><p>Велосипедші &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 20 км\сағ &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 2 сағ &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; ? км</p><p>Мотоциклші &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 70 км\сағ &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ? сағ &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 140 км</p><p>Шаңғышы &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ? км\сағ &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 2 сағ &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 24 км</p><p>Салт атты &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 15 км\сағ &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 2 сағ &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; ? км</p><p>&nbsp; Топтық жұмыс әр топтан белгісіз қозғалысты табудың жолын түсіндіреді.&nbsp; Видеотүсіндіру <a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika</a><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika" target="_blank"></a></p><p>2-тапсырманы алдыңғы кестенің мәліметтерін пайдаланып, есеп құрастыру. &nbsp;</p><p>1-топ&nbsp; (20+70)·2 немесе 20·2+70·2&nbsp; </p><p>2-топ (12+15)·2 немесе 12·2+15·2&nbsp; </p><p>3-топ (20+15)·2 немесе 20·2+15·2&nbsp;<br></p> <p>&nbsp; <img style="width: 50%;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df115053a992.png"></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p>

ортасы

(17мин)

<p>Деңгейлік тапсырмалар&nbsp; 1-деңгей&nbsp; </p><p>6-мысал&nbsp; </p><p>89 031+11 069=100 100 &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 100 100 – 89 031=11 069 &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>357 462+42 538=400 000 &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 400 000-42 538=357 462 &nbsp; &nbsp;</p><p>7-мысал&nbsp; </p><p>100 000 – 59 876=40 124 &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 30 801 – 17 009=13792 &nbsp;</p><p>59 876 + 40 124=100 000 &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 17 009+13 792=30 801</p><p>2-деңгей&nbsp;</p><p> 5-мысал&nbsp;<br></p><p>1089:2=544 қалд1 &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 6907:6=1151 қалд1 &nbsp; &nbsp; &nbsp; </p><p>92 072:3=30 690 қалд1 &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 6781:8=847 қалд5&nbsp;</p><p>8-орнек&nbsp; </p><p>231*2=462 &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 9876*2=19 752 &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; </p><p>3231*2=6462 &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 12345*2=24 690</p><p>&nbsp;3-деңгей</p><p>№3&nbsp; </p><p>Шешуі: 12*3=36 &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 5*3=15&nbsp; </p><p>Жауабы: 36т; 15т. </p><p>№4</p><p>&nbsp;І – 2070кг &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p> ІІ – 3есе артық 12т &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Шешуі: 12 000-(2070+2070*3) =3720 </p><p>ІІ – 3есе артық 12т &nbsp; &nbsp; &nbsp;<img style="width: 17px;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df11887876ae.png"> &nbsp; <img style="width: 10px;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df118a908120.png">&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Жауабы: 3720кг&nbsp; </p><p>ІІІ – қалғаны&nbsp; ІІІ - ? &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p> <br>

аяқталуы

(7мин)

<p>Шығармашылық жұмыс https://bilimland.kz/kk/courses/bastapqy-matematika&nbsp; Лагерьдегі үй жануарлары. &nbsp; &nbsp;&nbsp; Иттер көрмесіне әр түрлі&nbsp; алты ит қатысты. &nbsp; &nbsp; Айжанның Бөрібасарының&nbsp; бойы 48 см, салмағы 15 кг. &nbsp;&nbsp; Жандостың Саққұлағы&nbsp; Айжанның итінен 9 см қысқа&nbsp; және 6 кг жеңіл. &nbsp; &nbsp; Асқардың Ақтөсі&nbsp; Айжанның итінен 7 см ұзын және 12 кг ауыр. &nbsp; Ерболдың Майтабаны&nbsp; Асқардың итінен 6 см ұзын&nbsp; және 5 кг ауыр. &nbsp; &nbsp; Жұлдыздың Мойнағы Айжанның итінен 9 см қысқа және 7 кг жеңіл. &nbsp; &nbsp; Көрмедегі ең ірі ит -&nbsp; Русланның тазысы болды.&nbsp; Оның бойы бір метрге 15 см жетпейді және Айжанның&nbsp; итінен 40 кг ауыр.</p><p><b>Иттің аттары &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Бойы (см) &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Салмағы (кг)</b></p><p><b>Бөрібасар &nbsp; </b></p><p><b>Саққұлақ&nbsp;</b></p><p><b> Ақтөс&nbsp; </b></p><p><b>Майтабан&nbsp;</b></p><p><b> Мойнақ &nbsp; </b></p><p><b>Тазы </b></p><p><b>&nbsp;</b>Қорытынды &nbsp; Ашық журнал бойынша бағалау&nbsp;</p><p><br></p> <p><img style="width: 123px;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df11ac16158f.png"></p>

Үйге тапсырма: №9

<p>Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?&nbsp; Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?&nbsp; Сабақ бойынша рефлексия&nbsp; Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?&nbsp; Бүгін оқушылар не білді?&nbsp; Сыныптағы ахуал қандай болды?&nbsp; Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?&nbsp; Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?&nbsp; Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? &nbsp;</p><p>&nbsp;&nbsp; Қорытынды бағамдау&nbsp; Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?&nbsp; 1.&nbsp;</p><p> 2.&nbsp; </p><p>Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?&nbsp; </p><p>1.&nbsp; </p><p>2.&nbsp; </p><p>Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?&nbsp; </p><p>1.&nbsp; </p><p>2. &nbsp;</p> <br>

Қосымша ақпарат

<br>

Файлдар:

Файлды ару Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс. Жақындау жылдамдығы.

Пікірлер(0)