Үйсіндер туралы жазба деректер Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

Максутова Алтынай Бектасқызы
Максутова Алтынай Бектасқызы
Оңтүстік Қазақстан
Шымкент
№72 жалпы білім беретін орта мектеп
Қазақстан тарихы
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Үйсіндер мен қаңлылар
Тақырып:

Үйсіндер туралы жазба деректер Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

11.02.2020
1589
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):


5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру ;

5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;  

Сабақтың мақсаты:


Барлық оқушылар: Үйсін тайпасының зерттелуі туралы біледі;

Оқушылардың басым бөлігі: Үйсін қоғамының ерекшеліктерін сипаттайды;

Кейбір оқушылар: Үйсін тайпасының қоғамдық өміріндегі өзгерістерді анықтай алады                       

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар: Тақырып бойынша өз беттерінше ізденіп қосымша материалдармен жұмыс істей алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:    күнби, гуньмо, Қызыл аңғар, күнби, Елжау , таңба-мөр, жеке меншік, 

Талқылауға арналған тармақтар:

1. Үйсіндердің орналасуы және деректер

2. Үйсіндердің шаруашылығы

3. Қолөнері мен саудасы  

Дамыту  сұрақтары:     Сіз неліктен  .......  екенін айта аласыз ба?

-Үйсін қоғамының әлеуметтік құрылысы мен оның мемлекеттік ұйымы несімен ерекшеленеді?

- Үйсін мемлекетінің болғанын қалай дәлелдеуге болады?  

Жазылым бойынша ұсыныстар: кесте толтыру

Айтылым бойынша ұсыныс: дәлелдемелер, сұрақ-жауап  

Күтілетін нәтиже:



Бағалау критерийлері:

Үйсін мемлекеттік бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтайды

*Үйсін мемлекетінің саяси құрылымын атайды.

*Үйсін мемлекетінің басқару жүйесін біледі;

*Үйсін мемлекетінің әлеуметтік құрлымын атайды.  


Құндылықтарды дарыту:

Т.Тұрлығұлов «Қазақ елінің қысқаша тарихы» Алматы «Рауан»1996.

«Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламасының 2-ші «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» бағытымен байланыстыру.  


АКТ-ны қолдану дағдылары:


Интерақтивті тақта, ноутбук

Пәнаралық байланыс:


Дүниежүзі тарихы, қазақ әдебиеті

Бастапқы білім:


Ерте темір дәуірінде Жетісу жерінде өмір сүрген тайпалар өркениеті

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8 минут)

1.Сәлемдесу, Сергіту және ынтымақтастық ахуал «Әдептілік белгісі» Ұйымдастыру кезеңі

Қайталау сұрақтары «Ия. Жоқ»

1.Тасмола мәдениеті екі жерлеу орындарынан тұрады-

2.Томирис тиграхауда сақтарының патшайымы –

3.Ескендір Зұлқарнайынды кері шегінуге мәжбүр еткен сақтар мен соғдылар – 4. «Бәйгетөбе» обасынан «Алтын киімді патшаны» тапқан археолог К. Ақышов – 5. Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» саусағында екі алтын жүзік болған –

6. Савроматтар тиграхауда тайпаларымен көрші болған –

7. Берел патша қорымдарын жасаушылар «алтын қорушы самұрық тайпалары» дейді ежелгі грек тарихшылары -

8. Бесшатыр қорымынан 12 жебе түрі кездескен-

Саралау тәсілі: бағалау

Дескриптор: ерте темір діуірінің кейбір оқиғаларын атайды

Бағалау: смайлик , жұлдызша    



Кеспе қағаз

Сабақтың ортасы

(24 минут)

Мәнмәтінмен жұмыс: Бөліп оқу, топта талқылау -

1-тапсырма:  «Көңілді гүлдер» әдісі мен мәліметтерді жіктеу (әр оқушы гүл күлтешесіне бір дәлелдеме жазады, оқиды, соңынан гүл құрастырады)

1-қатар: Көк гүлдер - деректер, мәліметтер 1.Орналасқан жері 2.Қытай деректері 3.Ғылыми деректер 4.антропологиялық дерек 5.археологиялық дерек

2-қатар: Қызыл гүлдер –«Тақырыптағы жаңа сөздер» 1.абыз, 2.гуньмо, 3.бек, 4.Қызыл –Аңғар (ЧигуЧень) 5.Таңба- мөр 6.үйсін 7.Жеке меншік 8.Күнби

3-қатар: Сары гүлдер – «Сандар сөйлейді» 630 188000 (288000) Б.з.б. ІІІ ғ. 4-5 107 1000 Б.з.б. ІІ ғ.

Саралау тәсілі: Жіктеу

Дескриптор: Үйсіндер туралы деректер айтады Жаңа сөздерге анықтама береді Тақырыптағы сандар мен мерзімдерді сипаттайды

Қалыптастырушы бағалау: смайлик , жұлдызша арқылы топтық бағалау  


2-тапсырма: Берілген жаңа тапсырманы «Жүзім шоғы» әдісі арқылы түсіндіру

                           5e4239bd373ec.png    

  

1-қатар2-қатар3-қатарШаруашылығыҚолөнеріСауда  байланыстары


Саралау: тапсырма

Дескриптор: үйсін тайпасының шаруашылығын сипаттайды; үйсін тайпасының қолөнерін сипаттайды; үйсін тайпасының сауда байланысын сипаттайды;

Қалыптастырушы бағалау: смайлик , жұлдызша арқылы топтық бағалау  


3-тапсырма:   Кесте толтыру,  топтар арасында  тексеру,  қорытынды  тексеруді  мұғалімнің  өзі  жүргізеді.

Үйсіндер туралы деректерҮйсіндер  туралы  деректерді қайдан аламыз?                                               Үйсіндердің шығу тегі
Аумағы
Ордасы
Халқының саны
Бет-бейнесі
Қоғамдық құрылысы
Кәсіптері


Саралау: тапсырма

Дескриптор: үйсін тайпасы туралы мәліметтер жазады

Қалыптастырушы бағалау: смайлик арқылы топтық бағалау  






Деректер,  суреттер сары, қызыл, көк қағаздар 


Жүзім шоғы суреті,    Деректер суреттер  


   









Сабақтың соңы

(5-6 минут)

Қорытынды: Кері байланыс «ББҮ» әдісі


БілемінБілгім келедіҮйрендім









Үйге тапсырма:    Үйсіндер туралы жазба деректер - кластер жасау


Кесте сызылған кеспе қағаз 

Рефлексия

(2 минут)


-Сабақ/оқу мақсаттары СМАРТ талабымен оқулық бойынша жас ерекшеліктеріне сәйкестендірілді. -

Сынып оқу мен оқытуда көп қадағалауды қажет етеді.

- Жоспарланған саралау шаралары бойынша оқыту тапсырмаларына белсенді қатысты.

-Оқушыларды бірін-бірі оқытуға дағдыландыру арқылы уақытты тиімді пайдалануға үйрету керек.

-жоспарға өзгеріс енгізген жоқпын.



Қорытынды бағамдау:

(1 минут)

 Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: «Көңілді гүлдер» әдісі мен мәліметтерді жіктеу (әр оқушы гүл күлтешесіне бір дәлелдеме жазады, оқиды, соңынан гүл құрастырады)

2: Үйсіндер туралы мәлімет кестесін толтыру: топтар арасында тексеріп, бағалауы және қорытынды тексеруді өзімнің жүргізуім.

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Бірлескен оқу

2: Оқушылардың белсенділігі

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1- Оқушыларға деңгейіне қарай жеке тапсырмалар беру;

2 - Оқушыға тапсырма орындау барысында сенім көрсету,

3 - Кейбір оқушылар үшін ЖАДА әдістерін түрлендіру

4 - Мұмкіндігінше оқушыларды шығармашылық жұмыстарға тарту      



Видео

Пікірлер(0)