Микраскопты пайдлану ережелері
Микраскопты пайдлану ережелері
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | Барлық оқушылар Микроскоптың бөлімдерінің аттарын білу және ажырату. Көпшілік оқушылар Микроскоп бөліктерінің қызметін түсіну және анықтау. Кейбір оқушылар Микроскоппен жұмыс істеу ережелерін белгілеу. |
| Сабақтың мақсаты: | Микроскоптың бөлімдерінің аттарын білу. Микроскоп бөліктерінің қызметін түсіну және Микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану. |
| Тілдік мақсаттар: | Пәндік лексика және терминология: Микроскоп, окуляр, обьектив, айна,бұранда, табан, заттық үстелше, көру түтігі. Оқытудың тілдік мақсаты:мәтіндегі микроскоптың бөліктерінің қызметін ерекшелеу, сәйкестендіру, суретті пайдалана отырып кестені толтыру сияқты тапсырмаларды орындау барысында айтылым, оқылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. |
| Күтілетін нәтиже: | Микроскоп бөліктерінің атқаратын қызметін кестедегі атауларымен сәйкестендіре отырып анықтай алады. |
| Бағалау критерийлері: | Оқушылар микроскоптың бөлімдерінің аттарын біледі және ажыратады. Микроскоп бөліктерінің қызметін түсінеді және анықтайды. Дайын препаратты қолдана отырып микроскоптың жұмыс істеу ережесінің ретін белгілейді.. |
| Құндылықтарды дарыту: | «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығына сәйкес білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу және ғылыми-зерттеу дағдыларын қалыптастыра отырып, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау құндылықтары қалыптасады. |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | Слайд арқылы микроскоптың суретін көрсету. |
| Пәнаралық байланыс: | Физика Микроскоп оптикалық аспап. Микроскоптағы окуляр мен обьективтегі линзалар жарықты жинайды, шашыратады. Сол арқылы өте ұсақ заттарды үлкейтіп көрсетеді |
| Бастапқы білім: | Ұлғайтқыш әйнек жайлы түсінігі 4 сыныпта қалыптасқан. 5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттай алады |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (3мин) |
Ұйымдастыру кезең Оқушылармен сәлемдесу,балалардың көңіл-күйін анықтау; Сынып тазалығына мән беріп,оқу құралдарын алғызу. Оқушыларды оқу мақсатымен бағалау критерииімен таныстыру; Ширату жаттығуы- сабақ тақырыбын ашу мақсатында «Миға шабуыл» әдісі
.Суретте не көріп отырсыздар? 2.Осы суретке байланысты бүгін сабақта қандай тақырыпты қозғаймыз? 3.Микроскопты қандай салаларда колданылады? |
АКТ –ны қолдану.Слайд арқылы микроскоптың суретін көрсету http://go.mail.ru/redir?via _page=1&type=sr&redir= |
|
Сабақтың ортасы (7. мин 5мин видео) |
Жаңа сабақ МИКРОСКОП ( микро... және грек. skopeo — көремін сөздерінен шыққан), жәй көзге көрінбейтін ұсақ ағзаларды үлкейтіп көрсететін құрал.Микроскоптар 1500-2000 есе үлкейтіп көрсете алады. ГУК (Хук) (Hooke) Роберт (1635-1703), ағылшын биологі, физигі әрі механигі, архитектор. Р.Гук өзі ойлап тапқан микроскоппен тығынның жұқа кесіндісін қарап, оның жеке ұяшықтардан тұратынын көрді.Осы ұяшықтарды ол «жасуша»(гректің «rytos» - қуыс деген сөзінен шыққан) деп атады. ЛЕВЕНГУК (Leeuwenhoek) Антони ван (24 октября 1632, Делфт — 26 августа 1723, там же), микроскоптың ашылуының негізін қалаған нидерланд ғалымы. Бүкіл өмірінде 250 линзаны ойлап тапқан, ең соңында 200-300 есе ұлғайтып көрсететін құрал ойлап тапты.. Олардың көмегімен 1673 жылы алғашқылардың бірі болып микробтарды көрді Видео корсетемин. Тапсырма 1: «Ойлан – тап» әдісі бойынша орындалады. Штрих код аркылы сурактарга жауап береди. |
microscope_use.html https://www.twig-bilim.kz/film/the-history-of-the-microscope-6259/ |
|
Сабақтың соңы (20мин) |
Тапсырма: 3.Тажиребе жасаймыз 1 қауіпсіздік ережесімен танысып аламыз • Тақырыбы: Ұлғайтқыш әйнектің және микроскоптың құрылысымен танысып, жұмыс істей білу. • Мақсаты: Ұлғайтқыш әйнектің және микроскоптың құрылысымен танысып, жұмыс істей білу. • Құрал-жабдықтар: микроскоп, қол және тұтқалы әйнектер (лупа), аршылған пияз, тамызғы (пипетка), сапты ине, қысқыш (пинцет) зат және жабын шынылар, өткір ұстара, су. • Жұмыстың барысы: • 1. Штативті (тұтқалы) ұлғайтқыш қол әйнек пен микроскоптың құрылысын салыстырып қарау. • 2. Микроскоптың бөліктерінің орналасуымен танысып қалай аталатынын білу. • 3. Микроскопқа керекті құрал-жабдықтармен танысып, қалай пайдалану керектігіне зер салу. • 4. Препарат дайындауды және оны микроскоппен қарауды үйрену (жаттығу). • Нәтижесі: • І. Төмендегі сөйлемдерді оқып, ойланып, тұсындағы сандарын торкөздің ішіне препарат дайындау ретіне қарай орналастырыңдар. Препаратты жабын шынымен жабады • Пияз қабығын аршиды • Зат шынысына йод ерітіндісін тамызады • Пияздың шырынды қабатының дөңес жағынан жұқа өңін сылып алады • Зат шынысына су тамызады • Пияз өңінің бүктелген жерін сапты инемен түзейді • Препаратты зат үстелшесіне орналастырады . Дескриптор: -Микроскоппен жұмыс істеу ережелерінің ретін анықтай алады.пластилиннен макет жасайды. Жасушаның суретин салады. |
http://itest.kz/lekciya_i_tarau_osimdikter _zhasushanyng_ashylu_tarikhy_ ulhajtqysh_quraldar |
|
Рефлексия (5мин) |
|




Пікірлер(0)