Ерлан Жүніс "Менің атым-Тәуелсіздік" өлеңі

ТУСУПОВА ТОРГЫН БЕКЕНОВНА
ТУСУПОВА ТОРГЫН БЕКЕНОВНА
ҚАРАҒАНДЫ
ЖЕЗҚАЗҒАН
№1 ЖОББМ
Қазақ әдебиеті
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым
Тақырып:

Ерлан Жүніс "Менің атым-Тәуелсіздік" өлеңі

12.02.2020
1271
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; </p><p>6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;</p>
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың барлығы орындай алады: Өлеңнің тақырыбы мен идеясын түсінеді, заман бейнесін түсінеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өлеңнің әлеуметтік-қоғамдық мәселелерді идеясы арқылы дұрыс анықтайды. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Өлеңдердің идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді&nbsp;&nbsp;
Тілдік мақсаттар: Қажетті сөздік қор мен термин: тәуелсіздік, бақыт, алып, жанр,идея, Диалог және жазу үшін қажетті пайдалы тіркестер: алып қорғандар, бодан болу, еркіндік, империя, территориясы, нышандар&nbsp; &nbsp;
Күтілетін нәтиже: Тәуелсіздік ұғымын кеңінен ұғына отырып,&nbsp; ұлтжанды болуға тәрбиеленеді.Өлеңді мәнерлеп оқуға, теориялық талдауғы үйренеді.
Бағалау критерийлері: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре алады&nbsp; &nbsp;
Құндылықтарды дарыту: Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау Қарым-қатынас жасау қабілеті Өзгелердің мәдениетіне құрметтпен қарау Жауапкершілік Денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету Өмір бойы оқуға дайын болу&nbsp;&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: https://abai.kz/post/43017,презентация,
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, тіл,&nbsp;
Бастапқы білім: А.Алтай «Прописка» әңгімесі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>Ұйымдастыру кезеңі </p><p> Психологиялық ахуал туғызу. </p><p> «Ішкі,сыртқы шеңбер комплимент» ойыны </p><p> Топқа бөлу «Герб», «Әнұран», «Көк байрақ» сөздері арқылы </p><p> Топқа отырған соң </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; <img src="/uploads/lesson_plans/5e43e0312854d/images/5e43e78b03322.png" style="width: 79px;">&nbsp; &nbsp; Ой қозғау «Герб», «Әнұран», «Көк байрақ» сөздерінен не ұқтыңдар ? </p><p> Ықтимал жауап: Әр мемлекетттің ұлттық рәміздері болады. Рәміздер сол елдің</p><p><br></p><p> мемлекеттік белгісі.Тәуелсіз елдің нышандары осы –рәміздер. б </p><p> С.Тәуелсіз ел дегенді қалай түсінесіңдер ? Біздің еліміз тәуелсіздігін қашан алды?<img src="/uploads/lesson_plans/5e43e0312854d/images/5e43e59c9b2fc.png" style="width: 144px;"> ҚБ. Ауызша марапаттау.</p><p> Ендеше ,балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы да ақын Е.Жүністің «Менің атым –Тәуелсіздік» өлеңіне арналады. </p><p>Ақын тәуелсіздікті жырға қалай қосыпты тыңдап көрейік. <img src="/uploads/lesson_plans/5e43e0312854d/images/5e43e5c54c260.png" style="width: 123px;"> Аудио <a href="https://abai.kz/post/43017" target="_blank">https://abai.kz/post/43017</a></p><p> Ерлан Жүніс «Менің атым -Тәуелсіздік» өлеңі тыңдалады.&nbsp;&nbsp;</p> https://abai.kz/post/43017

Сабақтың ортасы

<p><img src="/uploads/lesson_plans/5e43e0312854d/images/5e43e2a0d0748.png" style="width: 25%;">ЖЖ. 1-тапсырма </p><p>Шығарманың жанры , тақырыбы, идеясы не ? жанры тақырыбы идеясы</p><p> Бағалау дескрипторы </p><p> Шығарма жанрын анықтайды</p><p><br></p><p><br></p><p> </p><p> Шығарманың тақырыбын айтады </p><p>  Идеясы берілген өлең жолдарын табады </p><p> Өлең екенін дәлелдейді  Мысалы: Бұл шығарма – өлең, себебі белгілі-бір ұйқасқа құрылған, бірнеше шумақтан тұрады.</p><p> ҚБ: «Жақсы сұрақ негіздері» әдісімен&nbsp; &nbsp; <img src="/uploads/lesson_plans/5e43e0312854d/images/5e43e335e5bf0.png" style="width: 25%; float: left;" class="note-float-left">&nbsp;&nbsp;</p><p>Ж.</p><p>2- тапсырма Өлең қалай ісер етті? Өлеңнен алған әсеріңді екі сөйлеммен жаз ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- </p><p> ҚБ. «Прогресс білдіру» әдісі&nbsp; &nbsp;</p><p>С. 3- тапсырма Автор өлеңінде қайталанып келетін сөздердің мәні қандай? Автор неліктен қайталайды? Ақынның айтары не? Алып қорғанның құлағанын көрдім, Небары алты жасымда, Алып тұлғалар жылағанын көрдім, Бастарын сүйеп ғасырға. Алып таулардың шайқалғанын көрдім, Алты жасымда соны ұқтым: Алып сөздерді айта алғанын көрдім, Ат төбеліндей халықтың. Алып кітаптар торыққанын көрдім,&nbsp;&nbsp;</p><p>Көтерілген мәселе&nbsp; Болашағы&nbsp; Төнген қауіп&nbsp; &nbsp;Менің түйгенім&nbsp;</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p><p><br></p><p> ҚБ: «Үлдірленген критерийлер» әдісімен</p><p>&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e43e0312854d/images/5e43e47e59e3e.png" style="width: 25%;">ТЖ«Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым» шағын постер қорғау&nbsp;</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e43e0312854d/images/5e43e4bc6848f.png" style="width: 50%;"></p><p>Топтық бағалау. Әр топ бір –бірін бағалайды.<br></p><p><br></p> ақ парақ, маркерлер

Сабақтың соңы

<p><br><img src="/uploads/lesson_plans/5e43e0312854d/images/5e43e519cc758.png" style="width: 160px;">«Бір ауыз сөз» Оқушылар стикерлерге сабақтан алған әсерлері туралы&nbsp; жазып, оны тақтаға жапсырады&nbsp; &nbsp;</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p> стикерлер

Рефлексия

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып қалдырады

Файлдар:

Файлды ару ашық сабақ

Пікірлер(0)